Branża ITRynek

Data-as-a-Service w Snowflake nabiera rozmachu

Podczas dorocznego spotkania z cyklu Data for Breakfast przedstawiciele firmy Snowflake ogłosili plany oraz wizję dalszego rozwoju m.in. na polskim rynku. Przykład zastosowania platformy Snowflake przedstawiła zaś m.in. firma Respect Energy, a o współpracy międzyplatformowej mówiła przedstawicielka SalesForce. Snowflake przybliżył także szczegóły działania uruchomionego na początku marca 2023 konektora do ServiceNow.

Data-as-a-Service w Snowflake nabiera rozmachu

Podczas warszawskiej konferencji „Data for Breakfast” firma przedstawiła rosnący zakres swoich usług. Oferująca autorską Chmurę Danych platforma pozwala na poszerzenie zestawu swoich danych o zbiory danych innych podmiotów – w sposób bezpieczny i zgodnie z prawem, stwarzając okazję do projektowania bardziej wnikliwych analiz. Snowflake udostępnia także narzędzia i aplikacje do analizy danych, tworzenia modeli, działając w oparciu o dostarczane przez operatorów publicznych, z którymi współpracuje, ekosystemy chmurowe. Budowa własnych zestawów danych i rozwiązań do ich analizy przekracza zresztą granice poszczególnych ekosystemów – wpisując się w dominującą współcześnie architekturę multicloud.

Nowością jest udostępnienie Snowpark, biblioteki dla programów w językach Python/Streamlit, Java i Scala, z których chętnie korzystają data scientists i data engineers. Jednym z ostatnich istotnych wdrożeń jest także konektor do ServiceNow, stworzony przez warszawski zespół Snowflake.

Sektorowe chmury danych Snowflake

Realizowane w modelu chmurowym usługi przechowywania, analizy oraz dostarczania zagregowanych z wielu źródeł danych, które zapewnia Snowflake, ułatwiają dostęp do pojedynczego źródła wiedzy potrzebnego firmom do realizacji procesów biznesowych albo dostarczania własnych usług lub produktów.

Przykładem działania takiego modelu w praktyce jest współpraca Snowflake na rynku danych e-zdrowia z firmą IQVIA. Gromadzi ona zabezpieczone dane medyczne z całego świata, aby sprzedawać je następnie globalnym firmom farmaceutycznym. Poprzez Marketplace udostępniany przez Snowflake, dostęp do danych IQVIA realizuje już 20 z 30 największych firm farmaceutycznych. Posiadają dostęp do danych na bieżąco bez konieczności kopiowania ich każdorazowo. We współpracy z czołowymi operatorami chmur publicznych, Snowflake powołuje Chmury Danych także dla innych sektorów. W szczególności we współpracy z AWS powstały Chmury Danych dla sektora telekomunikacji, usług finansowych, handlu, mediów.

ServiceNow przez konto Snowflake

Podczas „Data for Breakfast” firma ogłosiła uruchomienie konektora do ServiceNow – stały dostęp poprzez konto Snowflake bez potrzeby integracji urządzeń końcowych poprzez interfejsy API. Danymi z ServiceNow można dzięki temu zasilać inne systemy i procesy w firmie. Zaletą takiego rozwiązania jest przyspieszenie dostępu do usług związanych z danymi, podniesienie przy tym poziomu niezawodności i bezpieczeństwa dostępu. Konektor zapewnia stałą aktualizację zespołu udostępnionych danych ServiceNow – w zdefiniowanym zakresie, możliwym do poszerzenia lub zawężenia w każdej chwili.

Polski oddział Snowflake zatrudnia ponad 200 osób, które zajmują się rozwojem i utrzymaniem platformy – to m.in. właśnie polski zespół odpowiada za stworzenie wspomnianego konektora i będzie dalej nad nim pracował. Firma posiada ambitne plany znaczącego zwiększenia zatrudnienia w najbliższym czasie, w związku z czym przeniosła się niedawno do nowego, większego biura na warszawskiej Woli.

Snowflake dla OZE

Uzupełnieniem opowieści o rozwoju Snowflake było przedstawienie przykładów zastosowania.

Jeden z nich zaprezentowała platforma handlu zieloną energią Respect Energy. Firma odkupuje energię od wytwórców ze źródeł odnawialnych (OZE – woda, słońce, wiatr, docelowo – energia atomowa). Na 23 europejskich rynkach przedsiębiorstwo dostarcza obecnie „zieloną” energię od ponad 600 wytwórców 15 tys. klientów biznesowych.

Ważnym elementem budującym przewagę konkurencyjną Respect Energy jest zaawansowany model analityczny, który pozwala w oparciu o dane z tysięcy punktów pomiarowych w Europie przewidywać z wysoką dokładnością produkcję i zapotrzebowanie. Dzięki temu firma może gwarantować klientom długoterminową stabilizację ceny, przypisując w przypadku długofalowych umów klientowi konkretne źródła wytwórcze.

Wykorzystanie Chmury Danych Snowflake pozwoliło Respect Energy rozpocząć realizację projektu Promised Land – budowę rozwiązania, które wspomaga proces inwestycyjny, wyszukując na terenie całej Polski odpowiednie działki pod budowę nowych OZE. To dynamiczny monitoring uwzględniający szereg parametrów technicznych i prawnych, uwarunkowania geograficzne, klimatyczne i szereg innych. Rozwiązanie obsługuje i wspiera w pierwszej kolejności poszukiwanie oraz pozyskiwanie działek na inwestycje w stacje energii wiatrowej. Kolejnym zadaniem będzie natomiast wsparcie procesu wyboru i pozyskania działek odpowiednich pod lokalizację małych elektrowni jądrowych.

Snowflake jest szybko rozwijającą się firmą, która osiągnęła status jednorożca jeszcze w 2018. Obrazuje to także wzrost zainteresowania jej konferencją – w ubiegłorocznym wydarzeniu uczestniczyło około 60 osób. To mniej niż połowa publiczności, która zebrała się w marcu tego roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *