RynekPolecane tematy
Dell przejmuje EMC za 67 mld USD!
Kierownictwo firmy Dell ogłosiło dziś (12 października) plany przejęcia EMC. Według zapowiedzi VMware – należący do EMC – ma pozostać niezależną spółką notowana na amerykańskiej giełdzie. EMC jest także właścicielem takich firm, jak Pivotal, VCE, RSA i Virtustream.
Akcjonariusze EMC mają otrzymać po 24,05 USD za jedną akcję tej spółki, a także – należącą do EMC – część udziałów w VMware (ok. 0,111 akcji za jedną, dotychczasową swoją akcję EMC). Dziś akcje VMware warte są 81,78 USD, czyli łącznie Dell zapłaci ok. 33,15 USD za jedną akcję EMC.
Rada dyrektorów EMC zaaprobowała już przejęcie przez firmę Dell i zarekomenduje to samo akcjonariuszom spółki. W transakcję zaangażowany jest dodatkowo Michael S. Dell oraz fundusze MSD Partners, Silver Lake i Temasek.
Dell i EMC mają – wg założeń kierownictwa obu spółek – stworzyć jedną z największych, prywatnych firm informatycznych. Nowa, połączona firma ma stać się liderem na – wartym 2 bln USD – rynku rozwiązań IT. Silną pozycję ma mieć zwłaszcza w technologiach serwerowych, pamięci masowych, wirtualizacji i komputerów PC, a także nowych dziedzinach takich, jak cyfrowa transformacja, Software-Defined-Data-Center, chmury hybrydowe, konwergentna infrastruktura, rozwiązania mobilne i bezpieczeństwo.
„Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy w EMC, ale fala zmian, jaką dostrzegamy w naszej branży jest bezprecedensowa. Aby jej podołać musimy stworzyć nową firmę dostosowaną do nowych czasów” – komentuje Joe Tucci, CEO w EMC.
Nową firmą kierować będzie Michael S. Dell. Będzie też jej największym akcjonariuszem z 70 proc. udziałem. Natomiast Joe Tucci pozostanie na stanowisku CEO w EMC do czasu zakończenia fuzji. Termin zakończenia połączenia obu firm zaplanowano najwcześniej na maj, a najpóźniej na październik 2016 roku.
Przychody połączonych firm wyniosą ponad 80 mld USD. EMC w roku finansowym 2014 osiągnął sprzedaż w wysokości 24,4 mld USD, a przychody Della na koniec października ubiegłego roku wyniosły 57,2 mld USD.
O rozmowach obu firm mówiło się już pod koniec kwietnia 2015 roku.
Przypomnijmy, w listopadzie 2013 roku, na mocy wartej prawie 25 mld USD transakcji właścicielem wszystkich akcji Dell stał się Michael Dell oraz fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Udziały koncernu zostały wycofane z obrotu na rynku NASDAQ z końcem października. Zmiana właścicielska ma pozwolić na przeprowadzenie strategicznej transformacji firmy. „Dzięki tej transakcji będziemy lepiej przygotowani do kształtowania faktycznego potencjału trendów związanych z przetwarzaniem chmurowym, Big Data, mobilnością i bezpieczeństwem w podobny sposób, w jaki niemal 30 lat temu przyczyniliśmy się do rewolucyjnych zmian na rynku PC” – mówił wówczas Michael D. Dell.