CDOBEST100 edycja 2021InfrastrukturaPREZENTACJA PARTNERA

Digitalizacja polskiego biznesu przyspiesza

Komentarz Eksperta

Wiele wskazuje na to, że adaptacja rozwiązań opartych o cloud computing to nie chwilowy trend wymuszony przez okoliczności, a kierunek rozwoju technologicznego firm na naszym rynku.

Digitalizacja polskiego biznesu przyspiesza

Polskie organizacje od jakiegoś czasu coraz częściej interesują się chmurą publiczną, a w ostatnich dwóch latach można zaobserwować prawdziwy skok jej popularności – liczba podmiotów, która korzysta z chmury publicznej, wzrosła dwukrotnie. Pandemia, powszechnie stosowana praca zdalna, ale też potrzeba innowacji tylko przyspieszyły proces implementacji tego typu rozwiązań.

Polskie przedsiębiorstwa dojrzały do chmury i dostrzegły, że jej wykorzystanie oznacza szybki dostęp do najnowszych technologii, bez potrzeby inwestowania we własną infrastrukturę IT. To powoduje, że firmy mogą skupić się na swojej podstawowej działalności. Nie ogranicza jej już stara technologia czy brak zasobów. Usługi dostarczane w ramach modelu SaaS i obsługiwane poprzez przeglądarkę będą coraz częściej wykorzystywane w codziennej pracy, np. do usprawnienia komunikacji zespołów rozproszonych czy do obsługi procesów biznesowych. Z kolei model PaaS, który jest doskonałym narzędziem do testowania i szybkiego wdrażania aplikacji, pozwoli na tworzenie produktów oraz dostarczanie ich na rynek. Firma nie musi martwić się o infrastrukturę i nie potrzebuje też budowania własnych zespołów utrzymaniowych o zaawansowanych i trudno dostępnych kompetencjach. Ten model w praktyce oznacza duże oszczędności.

Podobnie zyskiwać na popularności będą usługi ułatwiające tworzenie aplikacji czy systemów opartych o sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy Big Data. Stosunkowo łatwe i szybkie wdrażanie tych systemów zapewnią usługi typu serverless, np. AWS Lambda, AWS API Gateway czy AWS DynamoDB, które są również coraz powszechniej wykorzystywane w polskich firmach. Technologie zmieniają się szybko i w przyszłości na pewno pojawi się wiele ciekawych rozwiązań, które jeszcze bardziej będą wspierały naszą podróż do chmury. Jednak już w tym momencie można powiedzieć, że to kierunek nieunikniony.

Maciej Goździk, Team Leader i Cloud/DevOps Engineer, Billennium

O Billennium
Billennium to zespół ponad 1300 specjalistów IT, który niezmiennie – od 2003 roku – przekracza granice technologii, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania IT dla biznesu. Nasze biura mieszczą się w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Malezji i Indiach. Przeszło 18-letnie doświadczenie – zdobyte w kooperacji z ponad 100 klientami – pozwoliło nam wypracować elastyczny i optymalny model współpracy follow-the-sun (24/7/365). Dzięki niemu realnie wpływamy na rozwój organizacji naszych partnerów. Zatrudniamy wyłącznie najlepszych specjalistów IT z nowatorskim podejściem do tworzenia rozwiązań informatycznych, stale skupiających się na rzeczywistych potrzebach klientów.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2021. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *