PracaProgramowaniePREZENTACJA PARTNERA
Dobry programista. Jak zwiększać kompetencje, aby być atrakcyjnym na rynku pracy
Advertorial
Dobry programista musi być nieustannie gotowy na to, aby zwiększać swoje kompetencje. Konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża i jeśli zależy nam na wysokich zarobkach oraz długoterminowej umowie o pracę, to warto kompleksowo zaplanować swój rozwój. Jakimi sposobami? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Nauka języka angielskiego
Przynajmniej podstawowa znajomość angielskiego jest wymagana w praktycznie każdej ofercie o pracę. Mimo tego, że większość aplikacji, które wspomagają programistów posiada opcjonalny język polski to jednak już same formuły, pojawiające się podczas pracy błędy, ostrzeżenia oraz komunikaty są dostępne głównie w języku angielskim. Poszukując rozwiązania dla dość specyficznych i nietypowych problemów możemy to zrobić wyłącznie z dobrą znajomością angielskiego. Dotyczy to zwłaszcza kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za pomoc techniczną. Także bez dobrej znajomości angielskiego nie sposób efektywnie przeglądać oraz rozumieć instrukcję z poleceniami i komendami. Nie mówiąc już o tym, że czytanie instrukcji, która zawiera bardzo nietypowy, techniczny język może być praktycznie niemożliwe.
Naukę angielskiego dla programistów warto zacząć od znalezienia kanałów edukacyjnych, na przykład na Youtube. Ogromną zaletą jest to, że oprócz wsłuchania się w specyfikę trudniejszych, technicznych słów angielskich otrzymujemy także wizualną pomoc. Tym samym jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć kontekst tego co chce przekazać autor. Kolejnym krokiem mogą być popularne podcasty, których można słuchać w wolnym czasie. Przewagą tego rozwiązania jest to, że uzyskamy tam najbardziej aktualną wiedzę i nauczymy się lepiej wymawiać trudniejsze słowa.
Nauka nowych języków programowania
Dobry programista to osoba, która zwykle koncentruje się na tym, aby specjalizować się w wąskiej dziedzinie i stać się tam ekspertem. Niestety rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający. Nie liczą się tylko konkretne umiejętności, ale również chęć rozwoju. Zwłaszcza w innych aspektach, niekoniecznie związanych z samym programowaniem, na przykład testowanie kodu stworzonego przez firmy zewnętrzne. Pracodawca doceni to, że pracownik jest otwarty na zmieniające się trendy i jest gotów do tego, aby nauczyć się czegoś nowego.
Naukę nowych języków programowania najlepiej zacząć od dokładnego sprawdzenia tego co aktualnie zyskuje na popularności. Warto wiedzieć, że trendy programistyczne zmieniają się bardzo dynamicznie. Na przykład języki programowania oparte o Javascript przez wiele lat był niedoceniane, a dzisiaj ponownie wracają do łask. Dla doświadczonego programisty nie jest dużym problemem, aby zacząć uczyć się czegoś nowego, opartego o podobną strukturę poleceń. Szczególnie jeśli budowa i pisanie kodu, a także sposób jego testowania nie różni się w duży sposób od dobrze mu znanego języka. Najlepiej zacząć od swobodnej nauki i testowania dobrze znanych poleceń w nowym środowisku programistycznym. Następnie wystarczy sięgnąć po bardziej zaawansowaną wiedzę w postaci dokumentacji i poradników pisanych przez doświadczonych developerów.
Umiejętność pracy zespołowej
Wielu programistów to osoby, które świetnie nadają się do zadań, które nie wymagają współpracy z innymi ludźmi. Osiągają sukcesy jeśli sami wyznaczają sobie zadania i je skrupulatnie realizują. Aby być jednak bardziej konkurencyjnym na rynku pracy należy rozwijać umiejętności, które przydadzą się w pracy zespołowej. Dobry programista musi umieć komunikować się w jak najbardziej zrozumiały sposób ze wszystkimi osobami z którymi pracuje. W przypadku kolegów po fachu nie ma większego problemu, ponieważ doskonale rozumieją specyficzne zwroty oraz świetnie zdają sobie sprawę z tego z czym wiążą się konkretne problemy techniczne. Nieco większym wyzwaniem będzie zakomunikowanie istotnych informacji przełożonym i pracownikom, którzy oczekują prostej i zwięzłej wiadomości zwrotnej.
Rozwijanie kompetencji, które przydadzą się w pracy zespołowej nie jest specjalnie trudne. Warto przede wszystkim nastawić się na korzystanie z oprogramowania, które przeznaczone jest do współpracy między programistami. Są to między innymi aplikacje do synchronizacji napisanego kodu na serwerze oraz swobodnego przesyłania plików między projektami. Warto pamiętać, że efektywność komunikacji polega nie tylko na właściwym przekazywaniu informacji, ale również na uważnym słuchaniu tego co ma do powiedzenia klient lub współpracownik. Aby móc rozwijać tą umiejętność warto skupić się na tym, aby otworzyć się indywidualne konsultacje, na przykład doradztwo programistyczne. Można także realizować nawet proste zadania dla pojedynczych, wymagających klientów.
Kreatywne rozwiązywanie problemów
Obecnie dużo bardziej docenia się osoby, które potrafią samodzielnie wyciągać odpowiednie wnioski. Nie we wszystkich firmach podążanie ślepo za wytycznymi świadczy o klasie programisty. Czasem trzeba poddawać w wątpliwość konkretne rozwiązania i szukać lepszych alternatyw. Dobry programista może zauważyć pewne symptomy tego, że dalsze podążanie określoną ścieżką tworzenia lub modyfikowania określonej aplikacji może doprowadzić do bardzo kosztownych strat. Będzie także wymagać ogromu czasu, aby to później naprawić. Zdecydowanie więc lepiej rozwiązywać problemy zanim eskalują.
Czasem jednak nie sposób uniknąć komplikacji, które mogą pojawić się zupełnie niespodziewanie. Może być to zarówno błąd ludzki, jak i problem urządzenia zupełnie niezależny od nikogo. Warto nauczyć się w takim przypadku przede wszystkim opanowania. Poskromienie stresu nie będzie łatwe, szczególnie jeśli upływający czas działa na naszą niekorzyść. Błędy w kodzie, które rzutują na sprawność całego projektu zdarzają się nawet najlepszym. Wiele osób działa w takim przypadku spontanicznie i próbuje załatać błędy samodzielnie, a przez to ukryć problem. Czasem znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się dobre relacje ze współpracownikami i poproszenie ich o pomoc. Przedyskutowanie problemu pozwoli na znalezienie kreatywnych rozwiązań oraz nauczy nas tego, że warto połączyć wiedzę i umiejętności co najmniej kilku osób.
Udział w konferencjach
Konferencje technologiczne prowadzone przez specjalistów w branży IT to doskonały sposób na to, aby zapoznać się z aktualnymi trendami. Warto wybierać zwłaszcza te, które są związane bezpośrednio z naszą specjalizacją. Nie należy jednak mylić szkoleń z konferencjami. Nie jest to okazja do tego, aby zapoznać się z określonym zagadnieniem w sposób kompleksowy. To bardziej szansa na to, aby móc dowiedzieć się o tym w jakim kierunku warto się rozwijać oraz na co zwrócić uwagę jeśli zależy nam na tym, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.
Konferencje związane ze światem IT przydadzą się szczególnie osobom, które posiadają już dość obszerną wiedzę programistyczną i chcą nadążyć za najnowszymi trendami. Na przykład podczas rozmowy o pracę można zaskoczyć rekrutera wiadomościami, które w znaczący sposób wykraczają ponad potrzebne umiejętności. Tym samym łatwo pokazać niepowtarzalną pasję związaną bezpośrednio z chęcią rozwoju i gotowością do nieustannego dostosowywania się do zmieniających się potrzeb rynku. Z takim nastawieniem i z większą pewnością siebie, łatwiej zaaplikujemy na dobre oferty pracy w dziale IT – programista – Gowork.pl.
Lepsza prezencja
Warto pamiętać, że same umiejętności i doświadczenie nie zawsze są wystarczającym powodem do tego, aby zatrudnić określonego kandydata. Jeśli chcemy zwiększyć naszą przewagę nad innymi osobami to należy popracować nad własną prezencją. Powinno się to robić na kilka sposobów. Można prowadzić własny blog w internecie na którym warto dzielić się swoją ekspercką wiedzą i osobistymi przemyśleniami odnośnie pracy jako programista. Dobrym pomysłem jest regularny udział w szkoleniach i konferencjach jako prelegent. Oczywiście pod warunkiem, że mamy coś ciekawego do przekazania. Warto także uczestniczyć w spotkaniach oraz wydarzeniach związanych bezpośrednio ze światem IT. Pozwoli nam to poszerzyć wiedzę, a potwierdzeniem udziału będzie certyfikat, który można z powodzeniem załączyć do atrakcyjnego CV.