CyberbezpieczeństwoPracaRozwiązaniaPREZENTACJA PARTNERA

Efektywne zarządzanie firmowymi urządzeniami mobilnymi w realiach pracy hybrydowej

Advertorial

Pandemia zmieniła nawyki zawodowe wielu osób oraz ich potrzeby względem środowiska pracy. W obliczu konieczności przejścia na model pracy hybrydowej wzrosło znaczenie urządzeń mobilnych. W wielu firmach niezbędne stały się rozwiązania, takie jak KNOX Manage, pozwalające na zdalne ich zabezpieczenie i zarządzanie flotą tego typu urządzeń.

Efektywne zarządzanie firmowymi urządzeniami mobilnymi w realiach pracy hybrydowej

Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy rzadko pojawiają się w firmie, więc zespoły techniczne mają ograniczone możliwości fizycznego kontaktu z powierzonymi pracownikom urządzeniami. Z drugiej strony – w obliczu nasilającej się skali, precyzyjnie kierowanych ataków – krytycznego znaczenia nabrała kwestia zapewnienia bezpieczeństwa danych biznesowych. Dlatego na znaczeniu zyskuje podejście Zero Trust do ochrony środowisk IT oparte na ograniczonym zaufaniu do użytkowników oraz urządzeń, z których korzystają. Wymaga to jednak nie tylko przemyślanych reguł i polityk bezpieczeństwa, lecz także narzędzi pozwalających respektować je z poziomu wszystkich urządzeń pracowników.

Kompleksowe rozwiązania wspierające bezpieczeństwo IT

Jednym z dostawców, którzy szczególną wagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa jest Samsung. Od niemal dekady rozwijana jest platforma Samsung KNOX. Wspierana jest ona – na poziomie sprzętowym – przez większość urządzeń mobilnych tej firmy. Zapewnia też wiele rozwiązań pozwalających na kompleksowe zabezpieczenie konkretnego urządzenia oraz przechowywanych i przetwarzanych w jego pamięci danych. Co ważne, na funkcjonalność Samsung KNOX składają się mechanizmy bezpieczeństwa działające w warstwie sprzętowej – i fizycznie zaszyte w układach firmy Samsung – jak również funkcje ochrony systemu operacyjnego oraz konkretnych aplikacji.

Za jej pośrednictwem możliwe jest np. stworzenie wydzielonej i w pełni odseparowanej, kontrolowanej przez firmowy dział IT przestrzeni dla danych i aplikacji biznesowych w ramach prywatnego smartfonu. Sprawia to, że platforma Samsung KNOX świetnie sprawdza się w tych organizacjach, które oczekują możliwości zapewnienia wysokiego poziomu ochrony urządzeń mobilnych przy zagwarantowaniu swobody ich wykorzystania w celach prywatnych. „W dobie przechodzenia na zdalny i hybrydowy tryb pracy, rosnących wymagań względem bezpieczeństwa danych – ale także większych oczekiwań co do niezawodności, dostępności i funkcjonalności urządzeń mobilnych – niezbędne jest usystematyzowane i scentralizowane podejście do zarządzania sprzętem IT. Tylko w ten sposób możliwe jest egzekwowanie coraz bardziej wymagających polityk bezpieczeństwa niezbędnych do obrony przed przybierającymi na sile zagrożeniami, ale też wymaganych regulacji branżowych czy przepisów dotyczących danych wrażliwych” – podkreśla Magdalena Bartoszewicz, Samsung Polska. „Wymagania te w szczególności dotyczą urządzeń mobilnych, które – w wielu przypadkach – są podstawowym narzędziem pracy wielu osób” – dodaje.

Najważniejsze elementy platformy KNOX Manage
 • Konsola administracyjna – pozwalająca m.in. na w pełni zdalne konfigurowanie urządzeń, monitorowanie ich działania, wdrażanie aktualizacji oraz zarządzanie uprawnieniami, certyfikatami i licencjami.
 • Aplikacja mobilna – zapewniająca uwierzytelnienie i rejestrację urządzenia w środowisku KNOX Manage oraz automatyzująca centralne zarządzanie.
 • Usługa – gwarantująca bezpieczną transmisję danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi, firmowym środowiskiem IT a działającym w środowisku chmurowym serwerem KNOX Manage.

Scentralizowana platforma zarządzania urządzeniami mobilnymi

Rozszerzeniem dla platformy Samsung KNOX jest środowisko zarządzania urządzeniami mobilnymi KNOX Manage. To – oferowane w modelu chmury obliczeniowej – rozwiązanie zapewnia wszechstronne możliwości zdalnego monitorowania, konfiguracji i całościowego, wielowymiarowego zarządzania flotą urządzeń mobilnych. Usługa KNOX Manage jest dostępna jako samodzielne rozwiązanie lub część Samsung KNOX Suite. Co ważne, od niedawna KNOX Manage jest dostępna w języku polskim.

Charakterystyczna dla platformy KNOX Manage jest jej wysoka elastyczność, co w praktyce oznacza możliwość precyzyjnego dopasowania sposobu działania do specyfiki danej organizacji. KNOX Manage wspiera środowiska Android oraz iOS, ale także Windows 10. Rozwiązanie to może być więc wykorzystywane na potrzeby obsługi dowolnych urządzeń – również marek innych niż Samsung.

Wybrane korzyści biznesowe wynikające z wykorzystania platformy KNOX Manage
 • Upraszcza i centralizuje procesy zarządzania flotą urządzeń mobilnych opartych na systemach Android, iOS lub Windows 10.
 • Zapewnia zdalny dostęp do konfiguracji pojedynczych urządzeń, grup lub całej floty na poziomie sprzętu i warstwy aplikacyjnej.
 • Ułatwia egzekwowanie firmowych polityk i reguł z zakresu bezpieczeństwa czy przetwarzania określonych rodzajów danych.
 • Zapewnia niemal 300, predefiniowanych, łatwych do wdrożenia i egzekwowania polityk warunkujących działanie firmowych urządzeń mobilnych.
 • Umożliwia poprawę oraz optymalizację wykorzystania usług transmisji danych.
 • Pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z kradzieżą lub wyciekiem danych.
 • Zapewnia możliwość zdalnego monitorowania działania urządzeń mobilnych, a także prowadzenia audytów bezpieczeństwa.
 • Umożliwia tworzenie zaawansowanych polityk dotyczących wykorzystania określonych funkcji urządzeń mobilnych, w tym blokowanie dostępu do kamery w godzinach pracy.
 • Upraszcza rozwiązywanie problemów technicznych
Efektywne zarządzanie firmowymi urządzeniami mobilnymi w realiach pracy hybrydowej

W efekcie, platforma ta zapewnia możliwość centralizacji procesów zarządzania wszystkimi urządzeniami mobilnymi, niezależnie od preferencji użytkowników czy reguł zakupowych danej organizacji. „Im więcej urządzeń mobilnych w firmie, tym ważniejsze jest to, w jaki sposób są one zarządzane. Ma to decydujący wpływ zarówno na efektywność pracy, jak i na bezpieczeństwo. Samsung KNOX Manage powstał, aby umożliwić firmom oraz ich zespołom IT proste, inteligentne, bezpieczne, skuteczne i kompleksowe zarządzanie mobilnością w biznesie” – mówi Tomasz Chomicki, Samsung Polska.

Za sprawą wszechstronności i skalowalności KNOX Manage znajduje zastosowanie zarówno w dużych organizacjach, jak i mniejszych przedsiębiorstwach, np. w scenariuszach w pełni zdalnego onboardingu pracowników. Dzięki temu nawet jeśli otrzyma on urządzenie mobilne bezpośrednio do domu – gdzie pracuje na home office – to dział IT nadal ma nad nim pełną kontrolę. Jest tak, jakby pracownik i jego komputer, tablet, smartfon znajdowały się w sieci firmowej. Rozwiązanie to zapewnia bowiem wiele narzędzi pozwalających na w pełni zdalną konfigurację urządzenia, a także jego bieżące monitorowanie. Z punktu widzenia użytkownika wymagane jest jedynie zainstalowanie dedykowanej aplikacji, która odpowiada za rejestrację oraz uwierzytelnienie urządzenia w środowisku KNOX Manage.

Efektywne zarządzanie firmowymi urządzeniami mobilnymi w realiach pracy hybrydowej
Samsung Galaxy Z Fold2

Wiele scenariuszy użycia KNOX Manage

Platforma KNOX Manage znajduje zastosowanie w małych, średnich i dużych firmach niezależnie od branży. Jedna z wiodących organizacji z sektora handlu detalicznego korzysta np. z tego rozwiązania na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, a także lepszego zarządzania usługami transmisji danych oraz optymalizacji kosztów usług telekomunikacyjnych. Z kolei jeden z największych banków w Indiach – Karur Vysya Bank – wykorzystuje platformę KNOX Manage do zarządzania flotą urządzeń mobilnych w oddziałach.

Platforma KNOX Manage znajduje zastosowanie również w branży motoryzacyjnej. Koncern Škoda Auto w 2018 roku – podczas testów modelu Karoq – wykorzystał rozwiązanie firmy Samsung na potrzeby centralnego zarządzania flotą specyficznie skonfigurowanych urządzeń mobilnych udostępnionych kierowcom. Za ich
pośrednictwem użytkownicy pokazowych samochodów mieli m.in. ułatwiony dostęp do nawigacji i pomocy technicznej dla odbywających się w Hiszpanii jazd próbnych. Z KNOX Manage korzysta też największe lotnisko na Ukrainie. Rozwiązanie to jest elementem środowiska zapewniającego możliwość bezpiecznej transmisji oraz wymiany poufnych danych w strefie lotniska przeznaczonej dla delegacji rządowych.

Całościowe rozwiązanie do ochrony, wdrażania i zarządzania urządzeniami mobilnymi

KNOX Manage występuje jako samodzielne rozwiązanie, jednak pełnię możliwości pokazuje we współdziałaniu z innymi usługami pakietu KNOX Suite. Stanowi wówczas element całościowego rozwiązania do ochrony, wdrażania i zarządzania urządzeniami mobilnymi. Za sprawą integracji z silnikiem bezpieczeństwa Samsung KNOX, platforma KNOX Manage zyskuje dodatkowe możliwości reagowania na wykrywane zagrożenia, a także dwupoziomowe – obejmujące warstwę sprzętu i oprogramowania – narzędzia umożliwiające zapewnienie bezwzględnego bezpieczeństwa urządzenia oraz danych.

Co ważne, KNOX Manage jest od niedawna dostępna również w wersji zlokalizowanej dla użytkowników z Polski. Dzięki polskiej wersji językowej oprogramowanie stało się jeszcze bardziej dostępne i łatwiejsze w obsłudze. Warto dodać, że jest to jedna z pierwszych, lokalnych wersji tego oprogramowania na świecie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *