SprzętRynekPREZENTACJA PARTNERA

Ekran LED głównym wyświetlaczem dla control room’ów i infrastruktury krytycznej

Advertorial

Obecnie większość rynków europejskich potrzebuje skutecznych nośników, które wspomogą wyświetlanie danych w przestrzeniach o specjalnym przeznaczeniu, takich jak dyspozytornie zwane również „control room’ami”, czy infrastruktura krytyczna. Dobrze pokazane dane wpływają bardzo często na szybkość i trafność decyzji. Bezpieczeństwo publiczne oraz energetyka i usługi komunalne to dwie główne branże na rynku europejskim rozwijające się w tym obszarze najszybciej.

Ekran LED głównym wyświetlaczem dla control room’ów i infrastruktury krytycznej

W ślad za nimi idą również inne sektory, które widzą potencjał w rozwiązaniach audio wizualnych dla przestrzeni o specjalnym przeznaczeniu. To wszystko kwestia zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, biznesowego czy klimatycznego. “Kluczem do monitorowania, analizy danych i szybkiego reagowania jest sprawna, przyjazna dla człowieka technologia, która to umożliwi” – zaznacza Kim Rasmussen, European Command & Control Business Development Manager z firmy Samsung.

Technologia LED zyskuje na popularności

Trendy w technologiach wyświetlania pokazują, że LED przejmuje rolę głównego ekranu w pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu, takich jak centra zarządzania kryzysowego czy różnego rodzaju sterowniach. “Ekrany LED dają niemalże nieskończone możliwości dopasowywania do otoczenia i potrzeb odbiorców. Można układać je w różnych konfiguracjach i dostosowywać do wielu powierzchni. Przestrzenie o specjalnym przeznaczeniu potrzebują rozwiązań, które gwarantują stabilność działania i komfort pracy” – mówi Mateusz Sepioło, współwłaściciel firmy SOLIX.

To jednak niejedyna ich zaleta. Elastyczność konfiguracji, dostosowywanie się do danej lokalizacji oraz najwyższe parametry wyświetlania są głównymi przewagami ekranów LED. W ślad za nimi idą brak konieczności zaciemniania pomieszczenia, czy brak widocznych połączeń między elementami wyświetlającymi obraz. Szerokie kąty widzenia oraz jednorodność świecenia umożliwią doskonałą widoczność z każdego miejsca pomieszczenia. Dodatkowo dynamiczny rozwój technologiczny tego obszaru daje możliwości jeszcze dokładniejszego i szybszego wyświetlania danych na sprzęcie o wysokiej żywotności.

MicroLED – technologia do zadań specjalnych

MicroLED to rewolucja w wyświetlaniu. Ma żywotność do 150 000 godzin, gwarantuje ponad 30 proc. mniejsze zużycie energii i generuje o połowę mniej ciepła niż zwykłe diody SMD[1] wykorzystywane w większości rozwiązań LED’owych przy pasywnym bezgłośnym chłodzeniu. Niebywałą zaletą jest funkcja redundancji zasilania i sygnału, które zapewnią ciągłą pracę nawet w wypadku awarii jednego z zasilaczy czy sygnału. Prognozy pokazują, że w nadchodzących latach MicroLED[2] w pełni przejmie technologie Narrow Pixel Pitch (poniżej 2,5 mm pp) oraz Ultra Fine Pixel Pitch (poniżej 1 mm pp). Ponadto posiadają one szereg certyfikatów bezpieczeństwa jak ochrona przed promieniowaniem elektromagnetycznym (EMC klasy B) czy ochrona oczu przed światłem niebieskim (TUV Eye Comfort).

“Zaawansowane prace technologiczne nad ekranami LED sprawiają, że stają się one nośnikami coraz lepiej odpowiadającymi na potrzeby biznesu i użytkowników. Korzystanie z wyświetlacza w technologii LED zwiększa efektywność pracy, ułatwia skomplikowane procesy oraz podnosi bezpieczeństwo pracy. Czytelnie pokazane dane mają wpływ na trafność podejmowanych decyzji” – zauważa Krzysztof Stawiski, Key Account Manager Professional Displays w firmie Samsung.

Ekran LED głównym wyświetlaczem dla control room’ów i infrastruktury krytycznej

Ekrany LED w pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu. Jak je wdrażać?

Ekrany LED dają szereg możliwości, są otwarte na peryferyjne systemy i urządzenia, dlatego też istotnym jest, aby uwzględniać ich instalację od początku procesu projektowania i dobrać odpowiedni model do przestrzeni oraz sposobu pracy. W pierwszej kolejności określa się wielkość nośnika oraz odległość do pierwszego widza, co pozwala na dobranie odpowiedniej rozdzielczości, a konkretnie pixel pitch (pp). Na tym etapie ustala się również szczegółowy sposób użytkowania – jakie treści mamy wyświetlić oraz jakie źródła zewnętrzne chcemy wpuścić do infrastruktury. To etap, na którym zdecydowanie przydaje się przetestowanie nośników i wielu modeli ekranu. Użytkownik „na żywo” dostaje możliwość symulacji ustawień, obsługi i widoczności.

Mając wybrany konkretny model ekranu LED, wgłębiamy się w jego parametry. Wyliczamy pobór mocy, współczynnik ciepła, wagę, okablowanie – tak aby przygotować niezbędną infrastrukturę. Obecne instalacje zazwyczaj zastępują istniejącą od lat infrastrukturę, a użytkownikowi zależy na jak najsprawniejszej wymianie, niepowodującej długich zastojów w codziennej pracy. Przystępując do opracowania kalendarza projektu, bierzmy pod uwagę terminy dostaw oraz czas potrzebny na instalację poszczególnych elementów projektu, zapewnimy tym samym płynną wymianę.

“Proces wdrożenia rozwiązań A/V w przestrzeniach wymiany informacji i danych wymaga dobrego przygotowania. Od inwestora oczekuje się dokładnego określenia funkcji, jakie ma wdrożenie spełnić, od dostawców wiedzy eksperckiej w zakresie doboru odpowiednich produktów i rozwiązań, natomiast od firmy wdrożeniowej doświadczenia i wiedzy w integracji urządzeń i systemów” – zaznacza Bogusława Kalawska, LED Business Development Manager w firmie Samsung.

W zależności od wielkości zespołu, zaangażowania, przepływu informacji, dostępności i decyzyjności cały proces od pomysłu do realizacji może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Firma Samsung jest z inwestorem, jak i z integratorem od samego początku, wspierając w doborze nośników. SOLIX to certyfikowany partner o statusie Platinum firmy Samsung we wdrożeniach Digital Signage.

[1] Wg. Porównania specyfikacji modelu IWA do IFR z serii LED Signage Samsung
[2] Wg. Raportu Future Source Consulting NPP LED Holding Strong as Video Wall Market posts Challenging Year (futuresource-consulting.com)
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *