Rynek

Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych w chmurze

W tym roku Ministerstwo Zdrowia przesunęło termin prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej na 1 sierpnia 2017 r. Powodem jest “skala przedsięwzięcia oraz zróżnicowany stopień informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych”. Choć być może wszyscy się tego spodziewali i nie mieli motywacji do prowadzenia tego typu projektów.

Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych w chmurze

Niemniej jednak niedoinwestowanie służby zdrowia jest faktem. W spełnieniu nowych obowiązków mogą więc pomóc rozwiązania oferowane w chmurze, które w znacznej mierze ograniczają konieczność budowania własnej infrastruktury IT przez szpitale i jednostki służby zdrowia. Exea oraz AGFA HealthCare uruchomiły platformę Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych (ERDM).

Wymagana ustawowo konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej oraz postępująca cyfryzacja urządzeń diagnostycznych zmuszają jednostki służby zdrowia do poszukiwania optymalnych metod efektywnego zarządzania rosnącym wolumenem danych medycznych. Są to nie tylko informacje zawarte w dokumentacji klinicznej pacjentów, ale również dane obrazowe z coraz większej liczby urządzeń diagnostycznych” – przekonują przedstawiciele obu firm. Proponowane usługi adresowane są do szpitali, przychodni oraz sieci placówek ochrony zdrowia.

Dzięki platformie stworzonej przez Exea i AGFA HealthCare, jednostki służby zdrowia otrzymują usługę w modelu SaaS (Software-as-a-Service), która umożliwia kompleksowe zarządzanie danymi medycznymi. „ERDM oznacza oszczędność, ponieważ ośrodki służby zdrowia nie ponoszą nakładów inwestycyjnych w infrastrukturę IT. Platforma pozwala przechowywać dane medyczne w sposób bezpieczny i ciągły, proponowane rozwiązanie zapewnia długotrwałą archiwizację danych medycznych. Ponadto daje możliwość integracji informacji klinicznych w ciągu całego cyklu leczenia pacjenta oraz ich przyjazne dla personelu udostępnianie i wizualizację” – wyjaśniają przedstawiciele Exea. „Dzięki ERDM podmioty medyczne mogą także – w razie potrzeby – wymieniać się danymi w całkowicie bezpieczny sposób” – dodaje.

Jak zapewniają twórcy, proponowane rozwiązanie łatwo integruje się z różnymi systemami informatycznymi wykorzystywanymi w jednostkach ochrony zdrowia oraz posiada mechanizmy zapewniające bezpieczny transfer danych między daną jednostką, a znajdującą się w centrum przetwarzania danych Exea, repozytorium ERDM.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych w chmurze”

  1. moim zdaniem można nawet najważniejsze dane przechowywać w chmurze. ja mam chmure osobista netii i wrzucam tam wszystko bez żadnych obaw.