MENU

Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych w chmurze

12 listopada 2014PR, Rynek

W tym roku Ministerstwo Zdrowia przesunęło termin prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej na 1 sierpnia 2017 r. Powodem jest „skala przedsięwzięcia oraz zróżnicowany stopień informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych”. Choć być może wszyscy się tego spodziewali i nie mieli motywacji do prowadzenia tego typu projektów.

elektroniczna_dokumentacja_medyczna

Niemniej jednak niedoinwestowanie służby zdrowia jest faktem. W spełnieniu nowych obowiązków mogą więc pomóc rozwiązania oferowane w chmurze, które w znacznej mierze ograniczają konieczność budowania własnej infrastruktury IT przez szpitale i jednostki służby zdrowia. Exea oraz AGFA HealthCare uruchomiły platformę Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych (ERDM).

Wymagana ustawowo konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej oraz postępująca cyfryzacja urządzeń diagnostycznych zmuszają jednostki służby zdrowia do poszukiwania optymalnych metod efektywnego zarządzania rosnącym wolumenem danych medycznych. Są to nie tylko informacje zawarte w dokumentacji klinicznej pacjentów, ale również dane obrazowe z coraz większej liczby urządzeń diagnostycznych” – przekonują przedstawiciele obu firm. Proponowane usługi adresowane są do szpitali, przychodni oraz sieci placówek ochrony zdrowia.

Dzięki platformie stworzonej przez Exea i AGFA HealthCare, jednostki służby zdrowia otrzymują usługę w modelu SaaS (Software-as-a-Service), która umożliwia kompleksowe zarządzanie danymi medycznymi. „ERDM oznacza oszczędność, ponieważ ośrodki służby zdrowia nie ponoszą nakładów inwestycyjnych w infrastrukturę IT. Platforma pozwala przechowywać dane medyczne w sposób bezpieczny i ciągły, proponowane rozwiązanie zapewnia długotrwałą archiwizację danych medycznych. Ponadto daje możliwość integracji informacji klinicznych w ciągu całego cyklu leczenia pacjenta oraz ich przyjazne dla personelu udostępnianie i wizualizację” – wyjaśniają przedstawiciele Exea. „Dzięki ERDM podmioty medyczne mogą także – w razie potrzeby – wymieniać się danymi w całkowicie bezpieczny sposób” – dodaje.

Jak zapewniają twórcy, proponowane rozwiązanie łatwo integruje się z różnymi systemami informatycznymi wykorzystywanymi w jednostkach ochrony zdrowia oraz posiada mechanizmy zapewniające bezpieczny transfer danych między daną jednostką, a znajdującą się w centrum przetwarzania danych Exea, repozytorium ERDM.

The following two tabs change content below.
Adam Jadczak

Adam Jadczak

O IT w biznesie pisze od 23 lat. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem IT oraz informatyką w zastosowaniach biznesowych. Od września 2013 roku redaktor naczelny serwisu ITwiz.pl, od kwietnia 2014 roku redaktor naczelny magazynu ITwiz. Pomysłodawca raportu ITwiz Best 100 „Dwa oblicza IT”, wydanego w czerwcu 2015 roku.

Podobne tematy:

One Response to Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych w chmurze

  1. emil napisał(a):

    moim zdaniem można nawet najważniejsze dane przechowywać w chmurze. ja mam chmure osobista netii i wrzucam tam wszystko bez żadnych obaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »