Sztuczna inteligencjaRynek

Google zamierza wykorzystać energię jądrową na potrzeby sztucznej inteligencji

Koncern podpisał pierwszą na świecie umowę korporacyjną na zakup energii jądrowej z wielu małych reaktorów modułowych (SMR), które opracuje firma Kairos Power. Obie spółki nie ujawniły szczegółów finansowych kontraktu. 

Google zamierza wykorzystać energię jądrową na potrzeby sztucznej inteligencji

Wedle umowy, pierwszy reaktor SMR powinien zostać uruchomiony do 2030 roku, a kolejne reaktory do 2035 roku. Kontrakt umożliwi dostarczenie do 500 MW nowej energii.

Uzasadniając swą decyzję przedstawiciele Google poinformowali, że sieć potrzebuje nowych źródeł energii elektrycznej, aby wspierać technologię sztucznej inteligencji. Napędza ona bowiem postępy naukowe, ulepsza usługi dla firm i klientów oraz krajową konkurencyjność i wzrost gospodarczy. Wspomniana umowa ma zaspokoić potrzeby energetyczne w sposób czysty i niezawodny oraz odblokować pełny potencjał AI, wskazano.

Technologia Kairos Power

Technologia Kairos Power wykorzystuje system chłodzenia stopioną solą w połączeniu z ceramicznym paliwem typu żwirowego. Dzięki temu efektywnie transportuje ciepło do turbiny parowej w celu wytworzenia energii. Taki system ma pozwolić bezpiecznie pracować reaktorowi przy niskim ciśnieniu, umożliwiając jednocześnie jego prostszą i tańszą konstrukcję.

Latem tego roku firma Kairos Power rozpoczęła już budowę reaktora demonstracyjnego Hermes w Tennessee. To pierwszy zaawansowany projekt reaktora w USA, który otrzymał pozwolenie na budowę od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego.

Jak informuje Reuters, krytycy tego pomysłu uważają, że reaktory SMR będą drogie, ponieważ mogą nie być w stanie osiągnąć ekonomii skali większych elektrowni. Ponadto będą prawdopodobnie wytwarzać długotrwałe odpady nuklearne, dla których USA nie ma jeszcze ostatecznego składowiska.

AI napędza energetykę jądrową

Warto dodać, że kilka dużych firm technologicznych podpisało w tym roku umowy ze spółkami zajmującymi się energetyką jądrową. Wszystkie zrobiły to ze tego samego powodu – ponieważ sztuczna inteligencja znacząco zwiększa zapotrzebowanie na energię.

I tak, w marcu Amazon zakupił centrum danych zasilane energią jądrową od Talen Energy. A w zeszłym miesiącu Microsoft i Constellation Energy podpisały umowę energetyczną, aby pomóc wskrzesić jednostkę elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii.

Według szacunków Goldman Sachs, zużycie energii przez centra danych w USA wzrośnie około trzykrotnie w latach 2023-2030 i będzie wymagało około 47 gigawatów nowej mocy wytwórczej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *