W ramach oferty opracowanej wraz z firmą NVIDIA początkowo dostępne będą dwa rozwiązania obejmujące wszystkie warstwy infrastruktury IT – od serwerów, przez pamięci masowe i sieci, po oprogramowanie oraz powiązane usługi. Opracowane wspólnie z firmą NVIDIA rozwiązania HPE mają pozwolić na przyspieszenie rozwoju firmowych środowisk generatywnej sztucznej inteligencji, a także ich wdrażania w realnych scenariuszach – i w modelu chmury hybrydowej.
Zdaniem przedstawicieli HPE podejście hybrydowe, łączące zasoby lokalne i usługi publicznej chmury hybrydowej najlepiej odpowiada potrzebom związanym z zamiarem wykorzystania potencjału generatywnej sztucznej inteligencji w zastosowaniach biznesowych. “Aby osiągnąć korzyści oczekiwane po GenAI i skutecznie adresować wyzwania całego cyklu życia sztucznej inteligencji, należy sięgnąć po rozwiązania hybrydowe z założenia” – mówi Antonio Neri, prezes i dyrektor generalny HPE. Według niego, obciążenia związane ze szkoleniem i strojeniem modeli AI, a także przetwarzaniem danych na brzegu infrastruktury powinny być realizowane właśnie w ramach środowisk chmury hybrydowej.
We realizacji projektów związanych z budowaniem, rozwojem, wdrażaniem i wykorzystywaniem rozwiązań biznesowych opartych na generatywnej sztucznej inteligencji pomóc mają nowe, kompleksowe rozwiązania opracowane przez HPE we współpracy z firmą NVIDIA. Ogłoszono właśnie m.in. możliwość zamówienia dedykowanego dla sztucznej inteligencji rozwiązania superkomputerowego HPE. Platforma zapewniająca wysoce wydajne, prekonfigurowane i przetestowane środowisko sprzętowo-aplikacyjne wyspecjalizowane pod kątem rozwoju i szkolenia dużych modeli AI może obsługiwać do 168 układów NVIDIA GH200 Grace Hopper. Rozwiązanie skierowane przede wszystkim do największych organizacji, instytucji naukowych i jednostek administracji publicznej ma pozwolić m.in. na przyspieszenie projektów związanych z GenAI i technologiami głębokiego uczenia. Za pośrednictwem nowej platformy możliwe ma być, przykładowo, nawet 3-krotne skrócenie czasu szkolenia modeli AI. “HPE i NVIDIA mają długą historię wspólnych innowacji i będziemy nadal dostarczać wspólnie zaprojektowane oprogramowanie i rozwiązania sprzętowe AI, które pomogą naszym klientom przyspieszyć rozwój i wdrażanie GenAI od koncepcji do produkcji” – podkreśla Antonio Neri.
W ofercie HPE dostępne jest także analogiczne rozwiązanie klasy enterprise. Zoptymalizowane pod kątem wykorzystania potencjału GenAI rozwiązanie bazuje m.in. na klastrze obliczeniowym zbudowanym na bazie serwerów HPE ProLiant DL380a Gen11 wyposażonych w układy GPU firmy NVIDIA, platformę sieciową NVIDIA Spectrum-X oraz układy DPU – NVIDIA BlueField-3. Stos technologiczny rozwiązania zapowiedzianego po raz pierwszy podczas ubiegłorocznej konferencji HPE Discover obejmuje także dedykowane oprogramowanie. Co ważne, rozwiązanie to jest dostępne zarówno w formie tradycyjnego appliance, jak również w ramach oferty HPE GreenLake. Wedle zapowiedzi platforma ta zapewnia cały stos technologii potrzebnych do zapewnienia szybkości, skalowalności, a także kontroli nad modelami AI oraz danymi, także w kontekście dalszego ich wykorzystana w ramach środowisk chmury hybrydowej. Dla obu rozwiązań HPE zapewnia także kompleksowe usługi związane m.in. z wdrożeniem, konfiguracją i dalszym użytkowaniem.
“Nasza współpraca z HPE umożliwi przedsiębiorstwom osiągnięcie bezprecedensowej produktywności poprzez wykorzystanie posiadanych przez nie danych do tworzenia i wdrażania nowych aplikacji AI” – twierdzi Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA. Przedstawiciele obu firm zapowiadają ponadto dalszą współpracę – także w zakresie oprogramowania, które będzie wspierać operacjonalizację generatywnej sztucznej inteligencji. Przykładowo, dostępne już w wersji poglądowej, oprogramowanie HPE Machine Learning Inference Software ma pozwolić na szybkie i bezpieczne wdrażanie modeli ML na dużą skalę. Rozwiązanie to wykorzystuje m.in. architekturę mikroserwisową NVIDIA NIM. Wsparciem dla realizacji projektów związanych z GenAI ma być też m.in. architektura referencyjna oparta na platformie NVIDIA NeMo Retriever i rozwiązaniach, takich jak HPE Ezmeral Data Fabric Software i HPE GreenLake for File Storage.
Zapowiedziano także plany rozwoju nowych rozwiązań w oparciu o ogłoszoną niedawno platformę NVIDIA Blackwell, która wspiera Transformer Engine drugiej generacji zaprojektowany pod kątem przyspieszania obciążeń GenAI. Jednocześnie, przedstawiciele HPE podkreślają, że rozwiązania AI są dostępne zarówno w ramach platform superkomputerowych, jak i rozwiązaniach obliczeniowych dla przedsiębiorstw, co z perspektywy klientów ma przekładać się na spójne możliwości zarządzania ich obciążeniami GenAI.