Sztuczna inteligencjaBranża ITPracaRynekPolecane tematy
Jak wygląda rynek pracy w IT w erze AI? Jakie specjalizacje są obecnie najbardziej pożądane?
Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja wywiera bardzo duży wpływ na obecny rynek pracy w IT. Przyspiesza zachodzące na nim zmiany, prowadzi do powstawania nowych zawodów i nakręca zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów. Jakie więc specjalizacje są obecnie poszukiwane przez pracodawców najbardziej – zarówno na etacie, B2B czy też freelancerów? Na to pytanie pomogą odpowiedzieć dane z dwóch platform – JustJoin.it (oferty pracy) oraz Freelancehunt.com (zlecenia dla freelancerów). Czy są one spójne w tych samych specjalizacjach?
Ustalenia JustJoin.it
Specjalizacje, w jakich w tym roku portal ten zanotował największy średni napływ CV na jedną ofertę to kolejno:
HTML
Do stałej popularności HTML z pewnością przyczynia się fakt, że próg wejścia do tej specjalizacji jest bardzo niski. Mówimy oczywiście o podstawowym poziomie. Dzięki HTML można sprawnie przejść w JavaScript i projektować strony www, aplikacje itd. Wejście do branży ułatwia dostępność kursów internetowych, mnogość materiałów szkoleniowych w sieci. Ponadto HTML – mimo, że nie jest językiem programowania – jest wciąż używany w wielu miejscach w sieci.
JavaScript
Dane JustJoin.it potwierdzają utrzymujący się od kilku lat trend – najczęściej poszukiwanymi pracownikami w IT są programiści JavaScript. Kategoria ta utrzymuje swoją pozycję jako jedna z najczęściej używanych i najbardziej użytecznych wśród języków programowania. Co więcej, w związku z ciągłym rozwojem technologii cyfrowych, przewiduje się, że popyt na programistów JavaScript prawdopodobnie będzie nadal rósł.
Testing oraz Python
Wśród specjalizacji, na które najczęściej aplikowano znalazły się też Testing oraz Python. Podobnie jak HTML to kategorie najczęściej wybierane na start kariery w IT. Może to świadczyć o tym, że wciąż wiele osób próbuje rozpocząć przygodę z branżą – na oferty z tego obszaru aplikują głównie juniorzy.
UX/ UI
Wysoko pod względem liczby aplikacji plasuje się także kategoria UX/UI, która nadal cieszy się dużą popularnością i znaczeniem na rynku pracy. Wzrost znaczenia cyfrowych produktów i usług, takich jak aplikacje mobilne, platformy e-commerce czy oprogramowanie SaaS, sprawia, że firmy przywiązują ogromną wagę do tworzenia intuicyjnych, przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Popularność tej kategorii z pewnością wynika też z konkurencyjnego wynagrodzenia. W Polsce mediana wynagrodzeń specjalistów UX/UI dla średniozaawansowanych wynosi ok. 12-16 tys. zł brutto.
Project Management
Dalej pożądani na rynku są też Project Managerowie – potrzebni z uwagi na coraz większą liczbę projektów IT, potrzebę zarządzania coraz większą ich złożonością, operowanie budżetem i ryzykiem. I to właśnie w tej kategorii zanotowano rekordową liczbę aplikacji na jedno ogłoszenie. Na ofertę dla Project Managera w jednej z wrocławskich firm zaaplikowało aż 1348 osób.
Największy przyrost ogłoszeń – Data, Java, Security
Analizując liczbę ogłoszeń z ostatniego pół roku, największy przyrost portal JustJoin.it zanotował w kategoriach: Data, Java i Security. Data i Java to specjalizacje, w których liczba aplikacji nie tylko najszybciej rosła, ale też sumarycznie ogłoszeń było najwięcej (Java – 318, Data – 311).
Najdynamiczniej rosnąca pod względem liczby ogłoszeń specjalizacja to Data. Według badania przeprowadzonego przez portal na grupie specjalistów IT wiosną br., kategoria ta została wskazana jako druga wśród najbardziej przyszłościowych kierunków w branży technologicznej. Najczęściej poszukiwani specjaliści w tym obszarze to Data Analyst, Data Engineer czy Data Scientist.
Mocną pozycję utrzymuje też JAVA, co może świadczyć o tym, że pomimo spadku liczby ofert pracy w sektorze programowania, ta dziedzina nadal pozostaje największą w sektorze IT w Polsce, obejmując niemal 40 proc. rynku. Oznacza to stabilny popyt na programistów i podkreśla ich kluczową rolę w krajobrazie technologicznym kraju.
Z kolei ofert w obszarze Security nie ma jeszcze aż tak wielu, ale widać silny trend wzrostowy, który z pewnością będzie się umacniać. Według wspomnianego badania, spośród 23 obszarów i języków programowania, badani za najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju w IT uznali właśnie cyberbezpieczeństwo. Wiąże się to oczywiście z szybkim rozwojem technologii, co sprawia, że w świecie cyfrowym pojawia się coraz więcej zagrożeń. Ponadto jest to też jedna z najbardziej intratnych gałęzi IT. Według danych JustJoin.it, w roku 2023 branża Security utrzymywała się na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w całym IT (na umowie B2B).
Ustalenia Freelancehunt
Według tego portalu, rekordowe wzrosty konkurencyjności odnotowano w obszarze uczenia maszynowego – 105% pomiędzy rokiem 2023, a 2024. Dane te reprezentują faktyczne zmiany w liczbie ofert składanych przez freelancerów na zapytania składane przez firmy.
Kiedy niespełna dwa lata temu ChatGPT udostępniono online, jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać aplikacje dla firm i osób prywatnych wykorzystujące jego potencjał. Specjaliści z zakresu uczenia maszynowego, którzy nie tylko rozwijali ten model, ale potrafili na niego wpływać poprzez rodzaj dostarczanych danych oraz mechanizmy uczenia, byli wręcz rozchwytywani.
“W najbliższym czasie prognozujemy znaczny wzrost liczby specjalistów AI w branży IT wśród freelancerów, biorąc pod uwagę ich aktywne wykorzystanie AI w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań oraz znaczące inwestycje w szkolenia z zakresu AI” – skomentował Oleg Topchiy, założyciel międzynarodowej platformy dla freelancerów i zleceniodawców Freelancehunt. “Niedawno stworzyliśmy również dedykowane kategorie AI w naszym katalogu projektów, ponieważ widzimy rosnące zapotrzebowanie zleceniodawców na specjalistów z tej dziedziny” – dodał.
Trzy kolejne kategorie, które odnotowały również wysokie wzrosty to:
- programowanie na iOS o 76,46%,
- Python o 62,67%,
- programowanie aplikacyjne o 61,69%.
Rewolucja AI – co dalej na rynku pracy?
Jak informuje JustJoin.it, stanowiska na jakie najczęściej rekrutują firmy w obszarze AI to: Data Scientist, Data Engineer, AI Prompt Engineer, Machine Learning Engineer oraz AI Architect. Widełki finansowe na wymienionych stanowiskach wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnio są to kwoty w przedziale 20 000 – 40 000 PLN (brutto lub w oparciu o kontrakt B2B) miesięcznie i z pewnością będą rosły.
“Globalnie już od 2016 roku wzrost liczby miejsc pracy w sektorze Al przewyższa wzrost liczby wszystkich miejsc pracy” – wskazał Piotr Nowosielski, CEO justjoin.it & rocketjobs.pl. “W ostatnich dwóch latach specjalizacja AI/Machine Learning cieszy się coraz większym popytem, dlatego w odpowiedzi na potrzeby rynku wprowadziliśmy na nasz job board dedykowaną kategorię AI/Machine Learning, aby poszukującym ekspertom od AI łatwiej było odnaleźć dedykowane im oferty” – dodał.
Obserwując zmiany na rynku IT można stwierdzić, że rozwój sztucznej inteligencji wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na nowe umiejętności, zmienia role w zespołach technologicznych i wpływa na sposób zarządzania projektami oraz cyberbezpieczeństwem. Pojawiają się też wyzwania związane zarządzania zaufaniem, ryzykiem i bezpieczeństwem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Al TRiSM (skrót od Artificial Intelligence Trust, Risk, and Security Management) – to obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych, który również będzie generował nowe stanowiska pracy w tym obszarze.
Co AI daje freelancerom?
Przedstawiciele Freelancehunt zadali to pytanie grupie 1229 freelancerów w czerwcu br. Jak się okazuje, freelancerzy dzięki AI przede wszystkim oszczędzają czas. Tak odpowiedziało prawie 54% ankietowanych. O poziomie zadowolenia z użyteczności nowej technologii może świadczyć fakt, że tylko 2% spośród freelancerów wykorzystujących AI w pracy jest z niej niezadowolona.
“Większa produktywność pozwala na podjęcie większej liczby zleceń” – powiedział Oleg Topchiy. “To bardzo dobry czas dla freelancerów: korzystając z narzędzi AI mogą zarabiać więcej lub pracować mniej. Jest jednak jeden warunek – muszą wejść w tę nową technologię i cały czas się uczyć” – podkreślił.
Z badania Freelancehunt wynika, że prawie 70% freelancerów już teraz używa różnych narzędzi AI w swojej pracy. Niekwestionowanym liderem popularności jest nadal ChatGPT. Używa go do pracy 73% freelancerów biorących udział w badaniu mimo, że różnorodność narzędzi sztucznej inteligencji w każdej specjalizacji jest olbrzymia. Na drugim miejscu znalazł się Midjourney (7%), dalej Copilot Microsoftu – 5% oraz Gemini od Google’a – 4%.
Niektórych może dziwić, że po prawie dwóch latach od udostępnienia online ChatGPT oraz setek innych aplikacji wykorzystujących AI, nadal ¼ freelancerów nie korzysta z nich w pracy.
Powodów jest kilka, a co ciekawe, mentalny opór przed nową technologią jest już najmniej istotny. Przykładowo, istnieją biznesy i branże związane z bezpieczeństwem danych, które wykluczają użycie nawet płatnych wersji narzędzi online. Takie firmy, specjalistom którzy chcąc korzystać z AI, muszą stworzyć dla niej wewnętrzne środowisko offline.
Freelancerzy cały czas uczą się czegoś nowego. Dzięki nauce opanowują nowe technologie, które pomagają im zarówno optymalizować swoją codzienną pracę, jak i występować na rynku jako cenni pracownicy o wąskiej specjalizacji, których firmy angażują do realizacji projektów opartych na AI.
AI wpływa więc istotnie na rynek pracy, ale to nie pierwszy raz, kiedy od specjalistów różnych kompetencji wymaga się dostosowania, przebranżowienia lub rozwoju drugiej specjalizacji. Tak aby pozostać konkurencyjnym oraz korzystać z nowych możliwości.