AnalitykaPracaProgramowanie

Jakich kompetencji potrzebujesz, aby zostać Data Scientist?

Przyspieszona przez pandemię cyfrowa transformacja powoduje, że rozwój kompetencji w obszarze data science ma obecnie kluczowe znaczenie dla przyszłości biznesu i społeczeństwa. Kolejna polska edycja SAS Data Science Hackathon, który odbędzie się już 27 lutego w formie wirtualnej, to dobre wyzwanie dla studentów, aby sprawdzić umiejętności analityczne w praktyce. Uczestnicy staną przed zadaniem stworzenia innowacyjnego projektu z wykorzystaniem dowolnych technik machine learning, deep learning, text analytics, aby pomóc Narodowemu Instytutowi Onkologii zautomatyzować proces przetwarzania notatek lekarskich.

Jakich kompetencji potrzebujesz, aby zostać Data Scientist?

Data scientist kojarzy się przede wszystkim z osobą zafascynowaną naukami ścisłymi, a w sposób szczególny informatyką. W rzeczywistości, oprócz kompetencji technicznych niezwykle ważne są również wiedza branżowa oraz tzw. kompetencje miękkie. Owszem, umiejętność programowania i tworzenia modeli jest kluczowa, ale następnie trzeba też potrafić zaprezentować idee stojące za projektami analitycznymi szerokiemu gronu odbiorców w ramach całej organizacji, wskazują specjaliści SAS. Ponadto rozwiązanie danego problemu wymaga często połączenia sił działów technologii oraz biznesu, a data scientist musi stanowić pomost między tymi dwoma światami.

Przyszłość data science

Obecnie zmienia się rola oraz zakres odpowiedzialności specjalistów data science w organizacjach, a zainteresowanie rozwojem kariery w tym obszarze jest coraz większe. Eksperci SAS zwracają uwagę na fakt, że specjaliści data science mogą rozwijać się w różnych branżach i obszarach biznesowych, takich jak sprzedaż i marketing, finanse, bezpieczeństwo, zarządzanie ryzykiem, czy przeciwdziałanie nadużyciom oraz przestępstwom finansowym. Wydarzenia ostatniego roku spowodowały, że obecnie w szczególny sposób uwaga zwrócona jest na wykorzystanie danych i analityki w sektorach badań klinicznych oraz ochrony zdrowia. W tych obszarach w coraz szerszym zakresie wykorzystuje się potencjał danych i zaawansowanych narzędzi – na przykład do analizy tekstu lub obrazu.

„Jeżeli ktoś nie lubi monotonii, ma duszę odkrywcy i szuka, dopóki nie znajdzie, to obszar data science dostarczy wyzwań i zaspokoi potrzeby takiej osoby. Jednocześnie zapewni dostęp do szerokiego rynku pracy z wysokim poziomem gratyfikacji. Dodatkowo obszar ten nie jest zagrożony przez robotyzację. Przeciwnie, będzie wyznaczał trendy panujące na rynku i oferował możliwość wykonywania bardzo ważnych, strategicznych zadań, również tych ratujących ludzkie życie. Dlatego już na etapie szkoły średniej lub nawet podstawowej warto polubić królową nauk – matematykę, wytrwale pracować i rozwijać pasje” – mówi dr Mariusz Dzieciątko, Senior Business Solutions Manager w SAS Polska.

Firma SAS wspiera programy nauczania oraz realizuje wiele inicjatyw, które mają na celu rozwój kompetencji analitycznych i budowanie kadr w obszarze data science. I tak, dostępna bezpłatnie dla sektora akademickiego platforma SAS Viya for Learners zapewnia możliwość korzystania z najnowocześniejszych narzędzi analitycznych w środowisku chmury obliczeniowej. Studenci mają też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce podczas globalnych i lokalnych hackathonów – takich jak właśnie SAS Data Science Hackathon, który według zapowiedzi organizatorów, będzie analitycznym turniejem z misją.

„SAS Data Science Hackathon daje możliwość stawienia czoła prawdziwemu problemowi, korzystając z prawdziwych danych, gdzie nie ogranicza nas technologia, a jedynie własna kreatywność” – przekonuje Mariusz Dzieciątko. „Przy czym wsparcie w postaci narzędzi SAS Viya pozwala na użycie wizualnych interfejsów, które ułatwiają pracę z danymi, także nieustrukturyzowanymi, takimi jak tekst. Umożliwiają szybkie prototypowanie, a więc sprawdzenie szeregu pomysłów i rozwiązań w znacznie krótszym czasie, niż przy tradycyjnym kodowaniu. Choć należy zaznaczyć, że opcja kodowania będzie jak najbardziej dostępna i to nie tylko w języku SAS, ale również w innych językach, takich jak np. Python, R czy Java” – dodaje.

Hackathon to także dobre miejsce na poznanie nowych narzędzi i rozwój kompetencji analitycznych – częścią wydarzenia są dedykowane warsztaty na platformie SAS Viya. Turniej, który odbędzie się w formie wirtualnej, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów, podkreślają organizatorzy. Rejestracje spływają z uczelni technicznych, ekonomicznych i medycznych z całej Polski.

Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Ponadto partnerami są Akademia Leona Koźmińskiego i AstraZeneca Pharma Polska. Turniej został też objęty patronatem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *