Branża ITRynekPolecane tematy
Kiedy powstanie i jak duży będzie Region Microsoft Azure w Polsce
Jak mówią przedstawiciele Microsoft, będzie należał on do największych na świecie. Ważnym zaś argumentem do wybrania Polski na lokalizację 59. regionu Azure w Polsce było przekonanie centrali w Redmond do stworzenia data center na potrzeby usług cloud computing dla tzw. Trójmorza, czyli łącznie 12 krajów od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk. Są to – poza Polską – także: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry, a mieszka w nich ok. 120 mln mieszkańców.
Przypomnijmy, Microsoft Polska zainwestuje 1 mld USD (ok. 4,2 mld zł) m.in. w budowę kilku data center w Warszawie i jej okolicach. Wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej powstać ma tzw. Polska Dolina Cyfrowa, która wystartowała 5 maja 2020 roku! “Polska Dolina Cyfrowa to termin określający potencjał polskiej gospodarki i do pełnienia roli cyfrowego serca w Europie. To swoisty ekosystem, w skład którego wchodzą polskie przedsiębiorstwa, najlepsi specjaliści o wysokich kompetencjach, a także instytucje naukowe i ośrodki badawcze, które wykorzystują najnowsze technologie do tworzenia wartości dla całej gospodarki i zwiększania ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej” – wyjaśnia Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce, Cloud Lead. “Polska Dolina Cyfrowa to miejsce, gdzie panują szczególnie przyjazne warunki do rozwoju gospodarki cyfrowej – miejsce wsparcia potencjału i kompetencji ludzi, biznesu i gospodarki przez bezpieczną i efektywną technologię” – dodaje.
Inwestycja Microsoft zakłada zarówno budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu Azure oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze. Całość inwestycji zaplanowana jest na 7 lat – skorzysta z niej ok. 150 000 polskich partnerów, informatyków, architektów IT, programistów oraz studentów. Przedstawiciele firmy nie wykluczają powstania specjalnych kierunków na polskich uczelniach wyższych – np. na ostatnim roku studiów – dotyczących takich rozwiązań, metodyk i architektur, jak DevOps, kontenery czy model Serverless. Jak mówią przedstawiciele Microsoft, sporo pracy będą więc miały od teraz jej partnerzy, firmy szkoleniowe.
Natomiast umowa z Operatorem Chmury Krajowej to strategiczne partnerstwo na polskim rynku. „To partnerstwo odegrało kluczową rolę dla powstania Regionu Azure w Polsce. Wspólnie z OCHK będziemy budować Polską Dolinę Cyfrową. O tej inwestycji rozmawialiśmy od 2 lat, ale przy inwestycji rzędu 1 mld USD negocjacje to bardzo złożony proces” – opowiada Paweł Jakubik. „Niemniej nasza inwestycja ma także ogromne znaczenie dla 6000 partnerów Microsoft w Polsce, którzy także będą mogli oferować nasze usługi chmurowe. Warto podkreślić, że region Warszawa będzie miał Data Residency i Data Localization w Polsce. Pojawi się on jako jeden z 61. obecnie dostępnych do wyboru” – dodaje.
Ogłaszając tę inicjatywę Microsoft miał już 58 regionów Azure, Polska była 59. na liście, ale zaraz po nas Microsoft ogłosił budowę kolejnych dwóch we Włoszech i Nowej Zelandii. „W zależności od wielkości danego regionu, budowa data center na jego potrzeby oraz samo uruchomienie usług trwa ok. 2 lat. Polska będzie należeć do największych i na region Azure w Warszawie składać się będzie kilka centrów danych” – mówi Paweł Jakubik.
Łączna moc wszystkich data center Microsoft w Polsce ma wynieść 65 MW. Do tej pory największe, pojedyncze centra danych w Polsce miały gwarantowaną moc nie wyższą niż 13 MW przy ok. 5500 m.kw. powierzchni serwerowni. Każde z data center tworzone pod usługi cloud computing Microsoft składa się z kilku modułów. Na potrzeby Azure każdy z nich, jeśli chodzi o moc IT, którą należy zapewnić to 4,8 MW.
W regionie Azure w Polsce oferowane będą trzy główne „chmury” koncernu z Redmond. Pierwszą jest Microsoft 365, czyli – rozszerzony pakiet usług Office 365 wraz z Windows i dodatkowymi aplikacjami wspierającymi pracę użytkowników końcowych, ale też ich bezpieczeństwo w ramach pakietu Microsoft Enterprise Mobility + Security. Drugą jest kilkaset usług dostępnych w chmurze Microsoft Azure, a trzecią Microsoft Dynamics 365 wraz z aplikacjami Power BI i Power Apps. Z reguły w I etapie udostępniane są usługi Microsoft Azure, a następnie – w odstępie kilku miesięcy – Microsoft 365 i Dynamics 365.
Wszystkie centra danych Microsoft powstaną w Warszawie i jej okolicach, gdzie – jak mówią przedstawiciele Microsoft – jest największe zapotrzebowanie na usługi cloud computing. „Bardzo ważne jest dla nas zapewnienie redundancji oferowanych przez nas usług. Wszystkie nasze trzy data center będą więc działać w trybie active-active. Istotne są także – ze względu na jakość oferowanych przez nas usług – jak najmniejsze opóźnienia. Dlatego nasze centra danych będą oddalone od siebie o nie więcej niż 15 kilometrów. Ich fizycznej lokalizacji jednak nie podajemy” – wyjaśnia Paweł Jakubik.
Za powstaniem tych centrów danych Microsoft stoi wielu podwykonawców, zarówno globalnych, jak i lokalnych oraz bardzo złożony harmonogram objęty tajemnicą handlową. „Mogę jedynie powiedzieć, że prace nad wszystkimi data center w Polsce trwają równolegle. Przygotowania do uruchomienia tej inwestycji zaczęliśmy już kilka miesięcy temu od wyboru działki oraz podpisania umów z dostawcami energii elektrycznej. Jednak symboliczne ‘wbicie pierwszej łopaty’ nastąpiło w momencie podpisana umowy z Operatorem Chmury Krajowej” – dodaje Microsoft Cloud Lead w Polsce.
Łączna moc wszystkich data center Microsoft w Polsce ma wynieść 65 MW. Do tej pory największe centra danych w Polsce miały gwarantowaną moc nie wyższą niż 13 MW przy ok. 5500 m.kw. powierzchni serwerowni (choć łączna moc DC Atman to prawie 42 MW). „Każde z data center tworzone pod usługi cloud computing Microsoft składa się z kilku modułów. Na potrzeby Azure każdy z nich, jeśli chodzi o moc IT, którą należy zapewnić to 4,8 MW. Ze względu na te wymagania, najczęściej konieczna jest więc realizacja zupełnie nowej inwestycji, która spełni oczekiwania Microsoftu” – komentuje Paweł Olszynka, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynku ICT w PMR, w artykule na serwisie ICT Market Experts. Docelowo koncern z Redmond chce, aby jego data center miały status Carbon Free, a więc korzystały z energii odnawialnej. W Polsce także, w miarę pojawiających się nowych możliwości, region Azure będzie przełączany na tego typu źródła zasilania.
Co ciekawe, wszystkie serwery fizyczne, które znajdą się w centrach danych regionu Azure w Polsce oparte są na dedykowanej dla Microsoft architekturze. Każdy z nich to również rozwiązanie klasy HPC (High Performance Computing).