BranżaRynekPolecane tematy

Kiedy powstanie i jak duży będzie Region Microsoft Azure w Polsce

Jak mówią przedstawiciele Microsoft, będzie należał on do największych na świecie. Ważnym zaś argumentem do wybrania Polski na lokalizację 59. regionu Azure w Polsce było przekonanie centrali w Redmond do stworzenia data center na potrzeby usług cloud computing dla tzw. Trójmorza, czyli łącznie 12 krajów od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk. Są to – poza Polską – także: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry, a mieszka w nich ok. 120 mln mieszkańców.

Kiedy powstanie i jak duży będzie Region Microsoft Azure w Polsce

Przypomnijmy, Microsoft Polska zainwestuje 1 mld USD (ok. 4,2 mld zł) m.in. w budowę kilku data center w Warszawie i jej okolicach. Wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej powstać ma tzw. Polska Dolina Cyfrowa, która wystartowała 5 maja 2020 roku! “Polska Dolina Cyfrowa to termin określający potencjał polskiej gospodarki i do pełnienia roli cyfrowego serca w Europie. To swoisty ekosystem, w skład którego wchodzą polskie przedsiębiorstwa, najlepsi specjaliści o wysokich kompetencjach, a także instytucje naukowe i ośrodki badawcze, które wykorzystują najnowsze technologie do tworzenia wartości dla całej gospodarki i zwiększania ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej” – wyjaśnia Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce, Cloud Lead. “Polska Dolina Cyfrowa to miejsce, gdzie panują szczególnie przyjazne warunki do rozwoju gospodarki cyfrowej – miejsce wsparcia potencjału i kompetencji ludzi, biznesu i gospodarki przez bezpieczną i efektywną technologię” – dodaje.

Inwestycja Microsoft zakłada zarówno budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu Azure oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze. Całość inwestycji zaplanowana jest na 7 lat – skorzysta z niej ok. 150 000 polskich partnerów, informatyków, architektów IT, programistów oraz studentów. Przedstawiciele firmy nie wykluczają powstania specjalnych kierunków na polskich uczelniach wyższych – np. na ostatnim roku studiów – dotyczących takich rozwiązań, metodyk i architektur, jak DevOps, kontenery czy model Serverless. Jak mówią przedstawiciele Microsoft, sporo pracy będą więc miały od teraz jej partnerzy, firmy szkoleniowe.

Przeczytaj również
Wydawnictwo Naukowe PWN powołało Radę Programową Redakcji Nauk Informatycznych

Natomiast umowa z Operatorem Chmury Krajowej to strategiczne partnerstwo na polskim rynku. „To partnerstwo odegrało kluczową rolę dla powstania Regionu Azure w Polsce. Wspólnie z OCHK będziemy budować Polską Dolinę Cyfrową. O tej inwestycji rozmawialiśmy od 2 lat, ale przy inwestycji rzędu 1 mld USD negocjacje to bardzo złożony proces” – opowiada Paweł Jakubik. „Niemniej nasza inwestycja ma także ogromne znaczenie dla 6000 partnerów Microsoft w Polsce, którzy także będą mogli oferować nasze usługi chmurowe. Warto podkreślić, że region Warszawa będzie miał Data Residency i Data Localization w Polsce. Pojawi się on jako jeden z 61. obecnie dostępnych do wyboru” – dodaje.

Ogłaszając tę inicjatywę Microsoft miał już 58 regionów Azure, Polska była 59. na liście, ale zaraz po nas Microsoft ogłosił budowę kolejnych dwóch we Włoszech i Nowej Zelandii. „W zależności od wielkości danego regionu, budowa data center na jego potrzeby oraz samo uruchomienie usług trwa ok. 2 lat. Polska będzie należeć do największych i na region Azure w Warszawie składać się będzie kilka centrów danych” – mówi Paweł Jakubik.

Łączna moc wszystkich data center Microsoft w Polsce ma wynieść 65 MW. Do tej pory największe, pojedyncze centra danych w Polsce miały gwarantowaną moc nie wyższą niż 13 MW przy ok. 5500 m.kw. powierzchni serwerowni. Każde z data center tworzone pod usługi cloud computing Microsoft składa się z kilku modułów. Na potrzeby Azure każdy z nich, jeśli chodzi o moc IT, którą należy zapewnić to 4,8 MW.

Przeczytaj również
Idziemy po więcej w sektorze, który ma wpływ na przyszłość

W regionie Azure w Polsce oferowane będą trzy główne „chmury” koncernu z Redmond. Pierwszą jest Microsoft 365, czyli – rozszerzony pakiet usług Office 365 wraz z Windows i dodatkowymi aplikacjami wspierającymi pracę użytkowników końcowych, ale też ich bezpieczeństwo w ramach pakietu Microsoft Enterprise Mobility + Security. Drugą jest kilkaset usług dostępnych w chmurze Microsoft Azure, a trzecią Microsoft Dynamics 365 wraz z aplikacjami Power BI i Power Apps. Z reguły w I etapie udostępniane są usługi Microsoft Azure, a następnie – w odstępie kilku miesięcy – Microsoft 365 i Dynamics 365.

Wszystkie centra danych Microsoft powstaną w Warszawie i jej okolicach, gdzie – jak mówią przedstawiciele Microsoft – jest największe zapotrzebowanie na usługi cloud computing. „Bardzo ważne jest dla nas zapewnienie redundancji oferowanych przez nas usług. Wszystkie nasze trzy data center będą więc działać w trybie active-active. Istotne są także – ze względu na jakość oferowanych przez nas usług – jak najmniejsze opóźnienia. Dlatego nasze centra danych będą oddalone od siebie o nie więcej niż 15 kilometrów. Ich fizycznej lokalizacji jednak nie podajemy” – wyjaśnia Paweł Jakubik.

Za powstaniem tych centrów danych Microsoft stoi wielu podwykonawców, zarówno globalnych, jak i lokalnych oraz bardzo złożony harmonogram objęty tajemnicą handlową. „Mogę jedynie powiedzieć, że prace nad wszystkimi data center w Polsce trwają równolegle. Przygotowania do uruchomienia tej inwestycji zaczęliśmy już kilka miesięcy temu od wyboru działki oraz podpisania umów z dostawcami energii elektrycznej. Jednak symboliczne ‘wbicie pierwszej łopaty’ nastąpiło w momencie podpisana umowy z Operatorem Chmury Krajowej” – dodaje Microsoft Cloud Lead w Polsce.

Przeczytaj również
Euvic został strategicznym partnerem Google Cloud

Łączna moc wszystkich data center Microsoft w Polsce ma wynieść 65 MW. Do tej pory największe centra danych w Polsce miały gwarantowaną moc nie wyższą niż 13 MW przy ok. 5500 m.kw. powierzchni serwerowni (choć łączna moc DC Atman to prawie 42 MW). „Każde z data center tworzone pod usługi cloud computing Microsoft składa się z kilku modułów. Na potrzeby Azure każdy z nich, jeśli chodzi o moc IT, którą należy zapewnić to 4,8 MW. Ze względu na te wymagania, najczęściej konieczna jest więc realizacja zupełnie nowej inwestycji, która spełni oczekiwania Microsoftu” – komentuje Paweł Olszynka, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynku ICT w PMR, w artykule na serwisie ICT Market Experts. Docelowo koncern z Redmond chce, aby jego data center miały status Carbon Free, a więc korzystały z energii odnawialnej. W Polsce także, w miarę pojawiających się nowych możliwości, region Azure będzie przełączany na tego typu źródła zasilania.

Co ciekawe, wszystkie serwery fizyczne, które znajdą się w centrach danych regionu Azure w Polsce oparte są na dedykowanej dla Microsoft architekturze. Każdy z nich to również rozwiązanie klasy HPC (High Performance Computing).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *