RynekPolecane tematy

Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central

Microsoft Polska – wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej – zainwestuje 1 mld USD m.in. w budowę kilku data center w Warszawie i okolicach. Za ich pośrednictwem oferowane będą usługi Azure i Microsoft Office 365. Inwestycja zakłada budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze, z których skorzysta około 150.000 polskich pracowników i partnerów Microsoft oraz studentów. 

Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central

Nowy region usługi data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Azure Microsoft w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft. W najbliższych tygodniach firma Microsoft będzie informowała o harmonogramie prac związanych z budową regionu Azure w Polsce. Zwykle jednak tego typu inwestycje trwają ok. 2 lat. Inwestycja 1 mld USD będzie podzielona na podnoszenie kompetencji cyfrowych, w tym certyfikacje całej sieci partnerskie; z drugiej strony będziemy przygotowywać programy cyfrowej transformacji – tak inwestycja rusza już dziś; ale większość tej kwoty będzie przeznaczone na budowę fizycznych ośrodków data center Microsoft.

Sam fakt, że łączę się z Państwem w ten sposób pokazuje jak ważne są nowe technologie, jak ważne są w obecnej sytuacji globalnej pandemii. Eksperci mówią, że rynek cloud computing w Polsce będzie rosnąć o ponad 15% rocznie. A dziś ogłaszamy, że kolejny, globalny gracz – Microsoft – wchodzi do Polski” – powiedział podczas wideokonferencji Mateusz Morawiecki, Premier Rzeczpospolitej Polskiej.

To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym. Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G. To wszystko jest dobre dla biznesu i dobre dla Polski! Microsoft jest sprawdzonym i zaufanym partnerem dla Polski od prawie 30 lat. I dalsze zaangażowanie firmy, na pewno przyczyni się do rozwoju polskiego rynku cyfrowego” – mówi Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce” – powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Dziś świętujemy w Polsce podpisanie umowy z kolejnym, globalnym graczem. Technologia chmurowa to przyszłość” – dodaje Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, jednego z założycieli Operatora Chmury Krajowej. „Współpraca strategiczna pomiędzy Chmurą Krajową a Microsoft to przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. Szczególnie jest to szansa dla małych i średnich firm, które dzisiaj w niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej. Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem” – komentuje Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, drugiego z inwestorów OCHK.

Partnerstwo z Microsoft pozwala OChK na dodatkową dywersyfikację oferty. Rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure Microsoft, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT). W ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe. Już od momentu podpisania umowy Microsoft i OChK będą wspólnie wspierać przedsiębiorstwa i instytucje świadczące usługi doradcze, wdrożeniowe i opracowując projekty transformacyjne, na korzystnych rynkowo warunkach.

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

Wiemy, że nasi konkurenci, zwłaszcza duzi gracze, przestali ograniczać się do oferty produktów finansowych dla klientów. Działają w chmurze i wykorzystują najbardziej zaawansowaną oraz innowacyjną technologię. Dla PKO chcielibyśmy mieć takie możliwości również w Polsce” – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu, PKO Bank Polski. „Dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Microsoft, które jest bardzo ważne, ponieważ Microsoft jest obecnie największym przedsiębiorstwem na świecie. Patrząc z perspektywy polskich firm, jeśli zapytać typowe przedsiębiorstwo w Polsce, czego obecnie potrzebuje, prawdopodobnie odpowie, że elastyczności w zakresie innowacji. Firmy chcą podejmować właściwe decyzje, a jeśli je podejmą, to chcą działać szybko więc czas wprowadzenia na rynek jest teraz kluczowy i ważne jest, aby być pierwszym, a nie drugim, ponieważ drugi jest prawdopodobnie pierwszym przegranym” – stwierdza Michał Potoczek, prezes zarządu, Operator Chmury Krajowej.

Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central
Michał‚ Potoczek, prezes zarządu, Operator Chmury Krajowej; Adam Marciniak, wiceprezes zarządu, PKO Bank Polski; Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft

Polski rynek rozwiązań chmurowych ma potencjał. Świadczy o tym zlokalizowane w Polsce centrum przetwarzania danych Google oraz nowa inwestycja firmy Microsoft. To pociągnie za sobą kolejne inwestycje i projekty, które pomogą rozpędzić polską gospodarkę po pandemii. Zlokalizowany w kraju region Microsoft Azure/O365/Dynamics/Power Platform pozwoli wyeliminować problem lokalizacji danych, co jest szczególnie ważne dla sektorów regulowanych, a jednocześnie ułatwi wielu przedsiębiorstwom, które do tej pory się wahały, migrację do chmury. Pamiętajmy, że wg badań Eurostatu adaptacja chmury w Polsce kształtuje się na poziomie 11,5%. Decyzje o wykorzystaniu chmury obliczeniowej bez wątpienia pozwolą firmom stosować bardziej śmiałe, innowacyjne rozwiązania i jednocześnie osiągać wymierne korzyści biznesowe – umożliwią ograniczenie inwestycji w infrastrukturę IT, zapewnią skalowalność nowych rozwiązań, skrócą czas potrzebny na wdrożenie nowych aplikacji i otworzą nowe możliwości w zakresie analizy danych” – komentuje inwestycję Microsoft w Polsce Karol Mazurek, Managing Director, Accenture. Accenture jest partnerem strategicznym Microsoft, będzie oferować klientom w Polsce usługi transformacji cyfrowej oparte o rozwiązania Microsoft Azure.

Accenture w Polsce będzie inwestować duże środki w rozbudowę kompetencji Microsoft Azure, Dynamics, PowerApps oraz Office 365 i Microsoft Teams. Wspólnie z naszą spółką Avanade, która także ma biuro w Polsce, w Krakowie – specjalizującą się w technologiach Microsoft – chcemy stać się liderem wdrożeń usług chmurowych Microsoft na polskim rynku” – dodaje Mariusz Chudy, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce odpowiadający za obszar Intelligent Cloud and Infrastructure.

Polski region Azure cloud będzie 16-tym w Europie, pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i 59 na świecie. 25 lutego 2020 roku Microsoft ogłosił otwarcie regionu Azure w Hiszpanii we współpracy z operatorem Telefonica. Obie firmy będą współpracować m.in. przy projektach związanych z wprowadzaniem sieci 5G, udostępnianiu infrastruktury na brzegu sieci Edge Computing oraz wdrożeniach rozwiązań Przemysłu 4.0. Telefonica zobowiązała się również do wykorzystania technologii Microsoft Azure na własne potrzeby. Z hiszpańskiego Microsoft data center dostarczane będą takie usługi, jak: platforma Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 oraz Power Platform. Tydzień wcześniej Microsoft ogłosił, że otwiera swój pierwszy region Azure w Meksyku. W ostatnim czasie Microsoft poinformował o planowanych inwestycjach w budowę cloud data center oferujących usługi Azure także w Meksyku, Izraelu i Katarze.

Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central

Partnerstwo z Microsoft to kolejne porozumienie zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu 1,5 roku od ogłoszenia powołania spółki przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Przypomnijmy, we wrześniu 2019 roku Operator Chmury Krajowej (OCHK) i Google Cloud ogłosiły plan wspólnej inicjatywy – otwarcia Regionu Google Cloud Warszawa, hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju powstaną 3, niezależnie od siebie działające centra danych (tzw. zony) z pełną infrastrukturą IT Google taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży ich usług. W kuluarach mówiło się o co najmniej 10-letniej umowie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central”

  1. Bardzo dobra wiadomość! Jednak nie wszyscy obawiają się inwestycji w dzisiejszych czasach.
    Ciekawe czy motywacją Microsoftu było spora w ostatnich latach ekspansja AWS i GCP w Polsce.

  2. Rząd polski zachęca polskie firmy do wydania miliardów najpierw w Google a potem Microsoft a potem się dziwi, ze nie ma polskich innowacji ….