PracaProgramowaniePolecane tematy
Kim możesz zostać, jeśli znasz Pythona?
Duże zainteresowanie Pythonem wynika m.in. z faktu, że to język świetnie sprawdzający się w projektach bazujących na analizie danych i sztucznej inteligencji – ale nie tylko. Warto więc zastanowić się w jakich zastosowaniach – i na jakich stanowiskach – znajomość Pythona mocno się przydaje.
O tym, że język programowania Python staje się ostatnimi czasy coraz popularniejszy, a specjalizujący się w nim developerzy są w cenie, pisaliśmy ostatnio kilkakrotnie. Nic dziwnego, jest to bowiem obecnie drugi – po JavaScript i przed Javą – najpopularniejszy język programowania na świecie. Co więcej, powszechność wykorzystania Pythona rośnie w znaczącym tempie. Jest to także język doceniany przez samych programistów. W jakich zastosowaniach Python przydaje się w sposób szczególny? Na łamach serwisu Analyticsindiamag.com opublikowano listę pięciu stanowisk, do objęcia których kandydatów predestynuje znajomość Pythona. Prezentujemy jej podsumowanie.
Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest rzecz jasna programista kodujący w Pythonie – jak już wspomnieliśmy, jest to specjalizacja bardzo pożądana i koderzy biegli w tej dziedzinie nie mają obecnie większych problemów ze znalezieniem interesujących projektów. Mowa tu zarówno o zupełnie nowych, tworzonych od podstaw systemach czy aplikacjach, jak i najróżniejszych rozwinięciach i wdrożeniach istniejących produktów.
Kolejna, nie mniej popularna, specjalizacja to data science. Tu również brak zaskoczeń, ponieważ Python od dawna uznawany jest za jedno z najlepszych narzędzi do realizacji projektów z dziedziny analizy danych, uczenia maszynowego i wszelkich innych zastosowań, które wymagają agregowania i przetwarzania dużej ilości danych pochodzących z najróżniejszych źródeł, a także generowania oraz analizowania wniosków z tych operacji. Choć nazwa stanowiska kojarzy się raczej uniwersytecko, to eksperci od data science znajdują obecnie zatrudnienie przy różnego rodzaju projektach biznesowych w licznych branżach. Tego typu projekty informatyczne są dziś spotykane praktycznie we wszystkich firmach, w których w wyniku prowadzonej działalności powstają duże ilości danych. Dane takie mogą być wykorzystane do analizowania i usprawnienia ich obsługi, zwiększenia efektywności procesów, czy skuteczniejszego prognozowania sytuacji na rynku.
Trzecie stanowisko wymienione przez Analyticsindiamag.com to inżynier DevOps, w kompetencji którego pozostaje dbanie o synergię pomiędzy tworzeniem a realnym wykorzystywaniem narzędzi IT, zapewnienie odpowiednio sprawnej implementacji nowości, integracji nowych elementów z istniejącymi już częściami infrastruktury informatycznej, a także – automatyzowanie procesów i projektowanie wszelkich procedur oraz działań kluczowych dla sprawnego funkcjonowania całej infrastruktury informatycznej. We wszystkich tych zastosowaniach Python – ze swoją zwięzłością i precyzją – również sprawdza się doskonale.
Na dwóch ostatnich pozycjach znaleźli się analitycy danych oraz inżynierowie oprogramowania. W przypadku pierwszej ze wspomnianych specjalizacji znajomość Pythona (jako języka skryptowego) jest umiejętnością kluczową do analizy i wizualizowania dużej ilości danych z najróżniejszych źródeł. Z inżynierami oprogramowania sytuacja jest nieco inna – oni powinni znać co najmniej kilka języków programowania (w tym m.in. Pythona – z uwagi na jego szybko rosnącą popularność), co jest umiejętnością kluczową do zapanowania nad złożonymi projektami IT czy infrastrukturą, w której koegzystują systemy i aplikacje bazujące na różnych technologiach.