PracaProgramowaniePolecane tematy

Kim możesz zostać, jeśli znasz Pythona?

Duże zainteresowanie Pythonem wynika m.in. z faktu, że to język świetnie sprawdzający się w projektach bazujących na analizie danych i sztucznej inteligencji – ale nie tylko. Warto więc zastanowić się w jakich zastosowaniach – i na jakich stanowiskach – znajomość Pythona mocno się przydaje.

Kim możesz zostać, jeśli znasz Pythona?

O tym, że język programowania Python staje się ostatnimi czasy coraz popularniejszy, a specjalizujący się w nim developerzy są w cenie, pisaliśmy ostatnio kilkakrotnie. Nic dziwnego, jest to bowiem obecnie drugi – po JavaScript i przed Javą – najpopularniejszy język programowania na świecie. Co więcej, powszechność wykorzystania Pythona rośnie w znaczącym tempie. Jest to także język doceniany przez samych programistów. W jakich zastosowaniach Python przydaje się w sposób szczególny? Na łamach serwisu Analyticsindiamag.com opublikowano listę pięciu stanowisk, do objęcia których kandydatów predestynuje znajomość Pythona. Prezentujemy jej podsumowanie.

Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest rzecz jasna programista kodujący w Pythonie – jak już wspomnieliśmy, jest to specjalizacja bardzo pożądana i koderzy biegli w tej dziedzinie nie mają obecnie większych problemów ze znalezieniem interesujących projektów. Mowa tu zarówno o zupełnie nowych, tworzonych od podstaw systemach czy aplikacjach, jak i najróżniejszych rozwinięciach i wdrożeniach istniejących produktów.

Kolejna, nie mniej popularna, specjalizacja to data science. Tu również brak zaskoczeń, ponieważ Python od dawna uznawany jest za jedno z najlepszych narzędzi do realizacji projektów z dziedziny analizy danych, uczenia maszynowego i wszelkich innych zastosowań, które wymagają agregowania i przetwarzania dużej ilości danych pochodzących z najróżniejszych źródeł, a także generowania oraz analizowania wniosków z tych operacji. Choć nazwa stanowiska kojarzy się raczej uniwersytecko, to eksperci od data science znajdują obecnie zatrudnienie przy różnego rodzaju projektach biznesowych w licznych branżach. Tego typu projekty informatyczne są dziś spotykane praktycznie we wszystkich firmach, w których w wyniku prowadzonej działalności powstają duże ilości danych. Dane takie mogą być wykorzystane do analizowania i usprawnienia ich obsługi, zwiększenia efektywności procesów, czy skuteczniejszego prognozowania sytuacji na rynku.

Przeczytaj również
Developerzy będą wywierać na pracodawcach presję dotyczącą podwyżek wynagrodzenia

Trzecie stanowisko wymienione przez Analyticsindiamag.com to inżynier DevOps, w kompetencji którego pozostaje dbanie o synergię pomiędzy tworzeniem a realnym wykorzystywaniem narzędzi IT, zapewnienie odpowiednio sprawnej implementacji nowości, integracji nowych elementów z istniejącymi już częściami infrastruktury informatycznej, a także – automatyzowanie procesów i projektowanie wszelkich procedur oraz działań kluczowych dla sprawnego funkcjonowania całej infrastruktury informatycznej. We wszystkich tych zastosowaniach Python – ze swoją zwięzłością i precyzją – również sprawdza się doskonale.

Na dwóch ostatnich pozycjach znaleźli się analitycy danych oraz inżynierowie oprogramowania. W przypadku pierwszej ze wspomnianych specjalizacji znajomość Pythona (jako języka skryptowego) jest umiejętnością kluczową do analizy i wizualizowania dużej ilości danych z najróżniejszych źródeł. Z inżynierami oprogramowania sytuacja jest nieco inna – oni powinni znać co najmniej kilka języków programowania (w tym m.in. Pythona – z uwagi na jego szybko rosnącą popularność), co jest umiejętnością kluczową do zapanowania nad złożonymi projektami IT czy infrastrukturą, w której koegzystują systemy i aplikacje bazujące na różnych technologiach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *