AplikacjeRynekPolecane tematy
KPRM: Powstaje system zdalnej pracy oraz nauki dla urzędników i obywateli
Ogólnopolskie rozwiązanie o nazwie SZPoN (System Zdalnej Pracy oraz Nauki) ma być udostępnione już we wrześniu tego roku – poinformował podczas konferencji online minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Czy systemowi uda się zastąpić dostępne na rynku komercyjne rozwiązania tego typu?
Według założeń rządu, jednolity, ogólnopolski system ma przede wszystkim ułatwić zdalną pracę urzędników i usprawnić ich kontakt z obywatelami. Nie tylko pozwolić efektywniej zarządzać obsługą spraw i pomóc skrócić kolejki w urzędach, ale także zastąpić podobne, komercyjne rozwiązania.
„Budujemy rozwiązanie, którego nie ma” – powiedział Marek Zagórski. „Braki niezbędnych do prawidłowej pracy urzędników aplikacji informatycznych są doraźnie wypełniane komercyjnymi rozwiązaniami, które generują m.in. dodatkowe koszty. Z naszego rozwiązania każdy urząd będzie mógł korzystać bezpłatnie” – dodał.
Ponadto, jak stwierdził minister, dostępne na rynku narzędzia do zdalnej komunikacji i nauki „nie zawsze spełniają normy bezpieczeństwa”. SZPoN ma je natomiast gwarantować. Jak poinformował biorący udział w konferencji Michał Przymusiński, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Usług Cyfrowych, „przez pewien czas używane będą rozwiązania kryptograficzne od zewnętrznych dostawców, ale trwają prace nad autorskim systemem”.
SZPoN zawierał będzie dwa moduły – do zdalnej pracy i edukacji. Oba będą mogły być wykorzystywane zarówno przez urzędników, jak i obywateli. „To program, który systemowo rozwiąże problem bezpłatnego dostępu dla każdego urzędu do narzędzi pracy i nauki zdalnej. To także wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji, m.in. chat, infolinię, chatbot” – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wirtualne urzędy już we wrześniu
Pierwszy moduł SZPoN, czyli zdalna praca/wirtualny urząd, to, jak zapowiadają przedstawiciele rządu, połączenie szeregu funkcjonalności dotychczas rozproszonych pomiędzy różnymi narzędziami:
- narzędzie do telekonferencji z modułem video (połączenia wewnątrz i na zewnątrz organizacji, linki wysyłane e-mailem),
- narzędzie do współdzielenia dokumentów, budowania list zadań oraz przydzielania ich innym osobom (np. w ramach jednego Departamentu lub Wydziału), tworzenia list spraw „do załatwienia” (tzw. „to do”) oraz integracji ich z kalendarzem,
- moduł dla obywatela umożliwiający umawianie spotkań z urzędnikiem w celu załatwienia konkretnej sprawy.
Nowa platforma spełniać będzie oczywiście wszelki wymagania administracji. Wprowadzone zostaną również odpowiednie regulacje prawne, które pozwolą by można było traktować wideorozmowę na równi z osobistą wizytą w urzędzie. Jak poinformowali przedstawiciele rządu, trwają również prace nad lepszą dostępnością systemów dla obcokrajowców w ramach Węzła Transgranicznego.
Moduł zdalnej nauki
Moduł umożliwiający zdalną naukę będzie umożliwiał publikowanie i odbywanie kursów skierowanych do poszczególnych grup pracowników urzędów (np. z zakresu dostępności cyfrowej dla redaktorów stron www), jak również do wszystkich pracowników konkretnego urzędu.System będzie też dawał możliwość zamieszczania szkoleń skierowanych do obywateli np. na temat segregacji śmieci.
Przykładowe funkcjonalności tego modułu to m.in.:
- narzędzie do tworzenia i edycji kursów,
- rejestracja automatyczna (na podstawie danych użytkownika),
- komunikacja na żywo,
- grywalizacja,
- planowanie wydarzeń LIVE,
- system tworzenia i edycji ankiet,
- system tworzenia i edycji testów.
„SZPoN będzie mógł być integrowany z innymi planowanymi systemami, jak i istniejącymi już usługami cyfrowymi polskiej administracji” – podsumował minister Marek Zagórski.
Budowa SZPoN-a – która odbywa się bez udziału firm zewnętrznych, a realizowana jest przez specjalistów zespołu ds. cyfryzacji, nadzorowanych bezpośrednio przez KPRM – finansowana jest z Funduszy Europejskich, a konkretnie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Ramowy budżet działania to 9,5 miliona złotych.
Dlaczego SZPoN nie można oprzeć o darmowe, bezpieczne i sprawdzone oprogramowanie open source: Jitsi Meet, Matrix, BigBlueButton?