Dostawcy usług cloud computing coraz częściej sięgają po serwery wyposażone w procesory oparte na architekturze ARM. Od niedawna instancje chmurowe oparte na architekturze ARM są przedpremierowo dostępne także w ramach platformy Microsoft Azure. Z kolei koncern AWS takie zasoby udostępnia już od roku.
Firma Microsoft udostępnia na razie swój zestaw narzędzi programistycznych na platformie ARM Azure, w tym Visual Studio C++/C#/F# i .NET 6 i OpenJDK. Wersja testowa instancji Microsoft Azure opartych na rozwiązaniach ARM jest na razie dostępna tylko w wybranych regionach Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Co ważne, na potrzeby nowych usług Microsoft używa procesora Altra firmy Ampere, startupu kierowanego przez Renee Jamesa, byłego członka zarządu koncernu Intel.
Podobne usługi już od pewnego czasu udostępnia swoim klientom także Amazon Web Services. Wykorzystywany przez AWS procesor ARM to Graviton, czyli układ opracowany przez koncern Amazon. Paul Nash, szef działu produktu Azure Compute Platform, uważa, że dla obciążeń typu scale-out instancje ARM mogą osiągnąć do 50% lepszy stosunek ceny do wydajności niż porównywalne maszyny wirtualne (VM) oparte na architekturze x86. Obciążenia te obejmują serwery internetowe, serwery aplikacji, bazy danych open-source, aplikacje cloud-native, aplikacje .NET, aplikacje Java i wiele innych. „Zapotrzebowanie na moc obliczeniową w celu wsparcia modernizacji biznesu i inicjatyw związanych z transformacją cyfrową wciąż rośnie. Organizacje stoją przed złożonym zestawem wyzwań, ponieważ wdrażają szeroki zakres obciążeń na całym świecie, od krawędzi do chmury. Istnieje również zapotrzebowanie na nowy rodzaj wydajnych operacyjnie rozwiązań cloud-native computing, które mogą sprostać temu zapotrzebowaniu bez ogromnego wzrostu obciążenia infrastruktury i zużycia energii” – podkreśla Paul Nash.
Co ciekawe, z rozwiązań ARM korzysta także firma Alibaba, czyli chińska platforma e-commerce. Przedsiębiorstwo Alibaba Cloud zaprezentowało swój procesor Yitian 710 oraz ogłosiło rozwój własnych serwerów o nazwie Panjiu. Sprzęt ten ma być zoptymalizowany pod kątem wydajności oraz energooszczędności.