Cloud computingBranża ITRynek

Oracle z partnerstwami z Google Cloud oraz z Microsoft Azure i Open AI

Firma Oracle ogłosiła niedawno dwa przełomowe porozumienia. To z Google Cloud da użytkownikom możliwość połączenia Oracle Cloud Infrastructure (OCI) i technologii Google Cloud. Ma to przyspieszyć migrację i modernizację aplikacji. Usługa Oracle Interconnect dla Google Cloud będzie początkowo dostępna dla klientów w 11 regionach świata. Drugie porozumienie dotyczy współpracy z Microsoft i OpenAl w celu rozszerzenia platformy Microsoft Azure Al na Oracle Cloud Infrastructure. Ma to zapewnić dodatkową pojemność dla OpenAl.

Oracle z partnerstwami z Google Cloud oraz z Microsoft Azure i Open AI

Partnerstwo Oracle i Google Cloud

Jak poinformowano, jeszcze w tym roku dostępna będzie nowa oferta – Oracle Database@Google Cloud. Zapewni ona klientom bezpośredni dostęp do usług bazodanowych Oracle działających na OCI i wdrożonych w centrach danych Google Cloud. Ma to pomóc przyspieszyć migrację do chmury, aby klienci mogli zmodernizować swoje środowiska IT i skorzystać z infrastruktury Google Cloud. A także z narzędzi i usług AI, w tym danych i analiz, Vertex AI oraz modeli Gemini Foundation. Nową ofertę będą wspólnie wprowadzać na rynek obie firmy.

„Klienci chcą elastyczności w korzystaniu z wielu chmur. Aby sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu, Google i Oracle płynnie łączą usługi Google Cloud z najnowszą technologią Oracle Database. Umieszczając sprzęt Oracle Cloud Infrastructure w centrach danych Google Cloud, klienci mogą korzystać z najlepszej możliwej wydajności bazy danych i sieci” – skomentował Larry Ellison, prezes i CTO Oracle.

„Oracle i Google Cloud mają wielu wspólnych klientów korporacyjnych. To nowe partnerstwo pomoże tym klientom korzystać z baz danych i aplikacji Oracle w połączeniu z innowacyjną platformą Google Cloud i możliwościami sztucznej inteligencji” – dodał Sundar Pichai, dyrektor generalny Google i Alphabet.

11 regionów Oracle Interconnect

Oracle będzie obsługiwać i zarządzać usługami baz danych bezpośrednio w centrach danych Google Cloud na całym świecie. Usługi Oracle Exadata Database Service, Oracle Autonomous Database Service i Oracle Real Application Clusters (RAC) mają być uruchomione jeszcze w tym roku w czterech regionach – dwóch w USA, w Anglii i Niemczech. Następnie rozszerzone na dodatkowe regiony na całym świecie.

Oracle Interconnect for Google Cloud daje możliwość wdrażania obciążeń zarówno w regionach OCI, jak i Google Cloud bez opłat za transfer danych między chmurami. Usługa ta łączy w sobie OCI FastConnect i Google Cloud Partner Interconnect. Początkowo klienci będą mogli rozpocząć jej wdrażanie w 11 regionach Oracle Interconnect. Jak na razie nie wiadomo kiedy usługa trafi do Polski.

Współpraca Oracle oraz Microsoft Azure i Open AI

Wspomniane firmy zamierzają rozszerzyć platformę Microsoft Azure Al na Oracle Cloud Infrastructure, aby zapewnić dodatkową pojemność dla OpenAl. Firma stojąca za sukcesem ChatGPT dołączy więc do grona innowatorów AI z różnych branż na całym świecie, którzy uruchamiają swoje obciążenia AI na infrastrukturze OCI AI.

“OCI rozszerzy platformę Azure i umożliwi OpenAI dalsze skalowanie” – powiedział Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI.

Jak zapewniają przedstawiciele Oracle, w celu trenowania dużych modeli językowych (LLM), OCI Supercluster może skalować się do 64 tys. procesorów graficznych NVIDIA Blackwell lub GB200 Grace Blackwell Superchips połączonych siecią klastrową RDMA o ultra niskich opóźnieniach i wyborem pamięci masowej HPC. Maszyny wirtualne OCI Compute i instancje bare metal NVIDIA GPU OCI, mogą zasilać aplikacje do Gen AI, wizji komputerowej, przetwarzania języka naturalnego czy systemów rekomendacji.

„Wyścig o zbudowanie największego na świecie dużego modelu językowego trwa i napędza nieograniczony popyt na infrastrukturę Oracle Gen2 AI. Liderzy tacy jak OpenAI wybierają OCI, ponieważ jest to najszybsza i najbardziej opłacalna infrastruktura AI na świecie” – podsumował Larry Ellison, prezes i CTO Oracle.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *