BiznesRynekPREZENTACJA PARTNERA

Na jakie trendy powinni przygotować się przedsiębiorcy w 2024 roku? Przedstawiają eksperci Comarch!

Advertorial

Z całą pewnością żyjemy w czasach dynamicznych zmian i wyzwań. Inflacja, wojny, rosnąca rola sztucznej inteligencji, zmiany na rynku pracy oraz szereg innych czynników wpływa na kształtowanie strategii biznesowych. Dla wielu firm jest to także okazja do wzmocnienia swojej pozycji na rynku. W odpowiedzi na te wyzwania eksperci Comarch przygotowali obszerny e-book, który przybliża kluczowe zagadnienia, z jakimi polskie przedsiębiorstwa będą musiały się zmierzyć w 2024 roku.

Na jakie trendy powinni przygotować się przedsiębiorcy w 2024 roku? Przedstawiają eksperci Comarch!

W opracowaniu zostają poruszone kluczowe kwestie: zarówno wyzwania, przed którymi staną przedsiębiorcy, jak i istotne trendy wpływające na polskie firmy w przyszłości. Specjaliści z Comarch przedstawiają również, jak można wykorzystać odpowiednie narzędzia informatyczne do zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami, wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji oraz przygotowania się na rosnącą transformację cyfrową, w tym obowiązkowy KSeF.

Na jakie zmiany należy się przygotować w najbliższych latach? Coraz więcej przedsiębiorstw koncentruje się na znaczeniu zrównoważonego rozwoju i dostrzega w nim przewagę konkurencyjną. Niemałym wyzwaniem w tym kontekście są dla przedsiębiorców zmiany w przepisach dotyczące raportowania ESG. Rosnąca liczba firm wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji – wybiera m.in. nowoczesne systemy ERP wspomagane mechanizmami AI, uczeniem maszynowym i deep learning. Ważnym trendem jest także coraz częstsze wykorzystywanie AI jako wsparcia w obliczu niedoborów na rynku pracy.

Skupiając się na obszarze zatrudnienia, przedsiębiorcy muszą przygotować się na możliwe zmiany wynikające m.in. ze wzrostu średniej wieku pracowników czy napływu aplikantów spoza Polski. Kluczowe reformy to także wzrost płacy minimalnej oraz inne regulacje w kodeksie pracy, dotyczące dodatków czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Na jakie trendy powinni przygotować się przedsiębiorcy w 2024 roku? Przedstawiają eksperci Comarch!

W jaki sposób powyższe wyzwania wpływają na przedsiębiorców i z jakimi konsekwencjami muszą mierzyć się właściciele zakładów pracy? Specjaliści Comarch podkreślają, że bardzo istotnym trendem jest wzrost ataków cyberprzestępczych, co zmusza firmy do implementacji skutecznych narzędzi wspierających bezpieczeństwo IT i dostosowania się do nowych regulacji dotyczących ochrony danych. Dodatkowo, wzrost kosztów energii elektrycznej skutkuje coraz większą liczbą firm przekształcających swoje modele biznesowe na rozwiązania oparte na chmurze, co pozwala na oszczędności. Jednocześnie rosnący rynek e-commerce wymaga dostosowania strategii biznesowej oraz inwestowania w digitalizację i automatyzację procesów logistycznych. Dla potwierdzenia powyższej tezy eksperci Comarch przytaczają raport organizacji doradztwa strategicznego Strategy& Polska „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2018-2027”. Według niego, udział platform typu marketplace w całym polskim e-commerce będzie wynosił w 2027 roku ok. 55-60%. Obecnie udział ten oscyluje w granicy 45%, co pokazuje, że trendy dla rozwoju rynku marketplace w Polsce są obiecujące, a sam udział platform zakupowych w całości zakupów online w Polsce będzie z roku na rok wzrastał.

Niemałym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców będzie także dostosowanie się do wymagań związanych z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF w najbliższych latach. Dopasowanie biznesu do zmian w przepisach może się wiązać przede wszystkim z organizacją procesów i dopasowaniem odpowiednich rozwiązań informatycznych. Jako odpowiedź na te zmiany eksperci Comarch wskazują sprawdzone, nowoczesne systemy ERP, które są na bieżąco aktualizowane i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz poznać trendy i zmiany, jakich możesz się spodziewać w 2024 roku? Zapoznaj się z analizą specjalistów Comarch. Poniższy e-book to obszerne kompendium wiedzy na temat kluczowych trendów i wyzwań, przed którymi stoją polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Poznasz najnowsze trendy w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji, e-commerce, a także dowiesz się, jakie konkretne narzędzia informatyczne są odpowiedzią na zbliżające się zmiany w biznesie. Analiza sytuacji opiera się na najlepszej wiedzy ekspertów Comarch i ma na celu pomóc firmom dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości biznesowej.

Pobierz e-book: Szanse i wyzwania dla polskich przedsiębiorstw. Perspektywa 2023/2024 (comarch.pl)

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *