PracaPolecane tematy

Nawet połowa firm spodziewa się inwestycji w rozwój kompetencji w 2023 roku

Obecne wydarzenia gospodarcze skutkują ostrożną polityką budżetową firm. Pracodawcy szukają oszczędności i ograniczają koszty, co bardzo często negatywnie odbija się na budżecie na rozwój kompetencji pracowników. Specjaliści HR ds. szkoleń zbadani przez GoodHabitz w raporcie “Bilans rozwoju zawodowego” są przekonani, że dobra strategia szkoleniowa wspiera firmę nie tylko pod kątem rekrutacji i retencji talentów, ale też zabezpiecza ją przed rynkowymi trudnościami i pozwala osiągać zyski.

Nawet połowa firm spodziewa się inwestycji w rozwój kompetencji w 2023 roku

Jak się jednak okazuje, wciąż wielu pracodawców działa w tym zakresie bez planu – nawet co trzecia firma nie posiada strategii szkolenia i rozwoju. Na początek roku prognozowane są kolejne wzrosty kosztów prowadzenia działalności, w związku z czym przedsiębiorcy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom. Jak wynika z badań, to właśnie inwestycja w talenty może zabezpieczyć firmy przed rynkowymi turbulencjami w 2023 roku. Zmniejszanie budżetów na szkolenia w obliczu spowolnienia gospodarczego byłoby poważnym błędem – tak uważa 67% badanych ekspertów. Co więcej, dobre strategie nabywania nowych kompetencji mogą być wręcz tarczą dla firm.

“Blisko 8 na 10 badanych przez nas ekspertów twierdzi, że szkolenie i rozwój kadry ma szansę być jedną z recept na wyzwania związane ze spowolnieniem gospodarczym, a jeszcze więcej, bo aż 87% uważa je za czynnik wpływający pozytywnie na wyniki finansowe firm. Ponadto 74% dodaje, że podnoszenie kompetencji pracowników w tych okolicznościach jest ważnym wyzwaniem dla ich organizacji. Te odpowiedzi jeszcze mocniej podkreślają rolę odpowiedniej strategii w osiąganiu celów firmy, związanych z obszarem learning & development” – komentuje Daniel Idźkowski, Country Director GoodHabitz Poland.

Strategia rozwoju kompetencji dobrym sposobem na zatrzymanie pracowników

Kolejnym obszarem, w którym eksperci HR ds. szkoleń dostrzegają ważną rolę rozwoju kompetencji, jest utrzymanie w firmie talentów. Możliwości rozwoju od dłuższego czasu należą do najważniejszych czynników wyboru pracy przez Polaków, występujących tuż po kwestiach zarobkowych – i mogą one pomóc pozostać pracownikom dłużej w firmie. Blisko 9 na 10 badanych uważa, że dobra strategia rozwoju kompetencji pracownika potrafi powstrzymać go przed zmianą pracy, tyle samo dodaje, że dostęp do szkoleń i rozwoju ma istotny wpływ na utrzymanie kadr w organizacji. Co więcej, ponad 2/3 ekspertów HR ds. szkoleń jest przekonanych, że firmy, które inwestują w learning & development mają rzadziej problemy ze zbyt wysoką rotacją pracowników.

Dostęp do możliwości rozwojowych pozwala nie tylko utrzymać obecne kadry, ale także budować markę firmy wśród kandydatów. Blisko 8 na 10 badanych przyznaje, że osoby uczestniczące w rozmowach kwalifikacyjnych pytają rekruterów o ofertę szkoleniową.

Budżety L&D mają rosnąć

Jak wskazuje badanie, wśród ekspertów HR ds. szkoleń ponad połowa spodziewa się wzrostu budżetu L&D w ich firmie w ciągu najbliższych 2-3 lat, spadki prognozuje tylko co jedenasty. To optymistyczna perspektywa z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za szkolenia, ale i samych pracowników, zyskujących możliwości rozwoju.

Jednak na drodze do realizacji tych planów stawać mogą wspomniane wcześniej zmiany w gospodarce. 2 na 3 ekspertów ds. szkoleń przyznaje, że wysoka inflacja i rosnące koszty mogą wpłynąć na praktykę L&D ich firmy w najbliższej przyszłości. Ponadto połowa badanych przyznaje, że ostatnie wydarzenia gospodarcze mają negatywny wpływ na budżety szkoleniowe w ich organizacji.

Jak podsumowują eksperci, wspierając rekrutację i retencję talentów, strategia szkoleniowa jest w stanie ochronić firmy przed trudnymi momentami, które prawdopodobnie będą dodatkowo nasilone w 2023 roku. Obecnie istotne z perspektywy organizacji będzie odpowiednie zaplanowanie środków na rozwój, co w konsekwencji przynieść ma wielopoziomowy i długofalowy zysk.

Treść raportu “Bilans zawodowego rozwoju” oparto na badaniu ilościowym, zrealizowanym przez GoodHabitz i dat:awesome by Linkleaders w sierpniu i wrześniu 2022 roku za pośrednictwem narzędzia Webankieta. W pomiarze przeprowadzonym metodą profesjonalnego formularza internetowego (CAWI) wzięła udział grupa 114 ekspertów HR ds. szkoleń pracujących w Polsce.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *