RynekPolecane tematy
Polska programistami silna, cyfrowa transformacja, Security by Design – co jeszcze w nowym ITwiz?
W nowym numerze Magazynu ITwiz opisujemy projekty realizowane przez programistów z polskiego działu R&D firmy Google, a także zespołu deweloperów z młodej firmy Kinetise. Na łamach najnowszego wydania ITwiz piszemy też o sprzętowych innowacjach wbudowanych w procesory SPARC M7, a także – o dobrych praktykach w zakresie organizacji pracy deweloperów. Szczegółowo omawiamy też koncepcję odpowiadającą na potrzeby związane z koniecznością wbudowania funkcji bezpieczeństwa w poszczególne rozwiązania. Podsumowujemy też doświadczenia i trendy związane z cyfrową transformacją biznesu, a także zwinnymi metodykami projektowymi.
Wstępniak
Od dawna mówi się, że mamy bardzo uzdolnionych programistów. I coraz częściej przekonujemy się o tym sami spotykając ich każdego dnia na swojej drodze. Ostatnio w Google (piszemy o tym na str. 52). Jak się okazuje, polski dział R&D wyspecjalizował się w budowie narzędzi do automatycznego dostosowywania zasobów IT do potrzeb użytkowników centrów danych tej firmy, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To całkowicie polska domena w Google. Kierowany przez Jarka Kuśmierka zespół inżynierów w warszawskim biurze pracował m.in. nad odpowiednimi modułami systemu Borg – służącemu do zarządzania centrami danych Google na potrzeby kilkudziesięciu tysięcy deweloperów tej firmy. Odpowiednie moduły stworzył również na potrzeby systemu Kubernetes, z którego korzystają z kolei klienci Google Cloud Platform (GCP). Platforma ta służy firmom IT i programistom do tego, aby mogli oni uruchamiać kod własnych aplikacji w chmurze. W przypadku tej ostatniej platformy, polscy inżynierowie stworzyli także jej front-end, m.in. Developers Console. Polscy inżynierowie odpowiadają także za zarządzanie maszynami wirtualnymi w ramach GCP, w tym za automatyzację analizy informacji na temat tego, ile ich de facto potrzeba. W polskim dziale R&D pracuje już 100 inżynierów, a w tym roku zatrudnionych ma być kilkudziesięciu kolejnych.
Polscy programiści pracują nie tylko dla dużych koncernów. Rozwijają także własne firmy, jak Kinetise. To polski start-up, który wyrusza na podbój światowych rynków. Firma właśnie otwiera oddział w Stanach Zjednoczonych. Szansą na sukces ma być model biznesowy Mobile-Apps-as-a-Service. O planach rozwoju i ekspansji, samym pomyśle, preferencjach klientów związanych z aplikacji mobilnymi oraz porażkach i sukcesach rozmawiamy z Piotrem Pawlakiem, pomysłodawcą i prezesem Kinetise (str. 62).
Wsparciem dla polskich firm, które chcą zawojować międzynarodowe rynki ma być Polski Fundusz Rozwoju (str. 6). Tłumacząc powód powołania PFR, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju mówią, że rządowi zależy na dobrej integracji działań instytucji, takich jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych czy Bank Gospodarstwa Krajowego, które prowadzą ważne działania rozwojowe. Jednocześnie powstaje fundusz zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego zasilony kwotą 300 mln euro z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ma – wspólnie ze spółkami Skarbu Państwa – wspierać polskie firmy na etapie komercjalizacji ich pomysłów.
Polecamy także materiały poświęcone temu, jak: internet rzeczy zmienia sposób, w jaki dokonujemy płatności (str. 10); przygotować infrastrukturę IT pod projekty Big Data (str. 26); zarządzić grupą programistów z punktu widzenia architekta systemów IT (str. 34); usprawnić komunikację pomiędzy IT i biznesem (str. 44). Wart uwagi – w kontekście rosnącej popularności Internetu rzeczy – jest tekst poświęcony podejściu do bezpieczeństwa przechowywanych i transmitowanych pomiędzy przedmiotami danych. Prezentujemy koncepcje Security by Design i Secure by Default (str. 38).
Piotr Waszczuk
zastępca redaktora naczelnego ITwiz
W numerze m.in.:
• Powstanie holding koordynujący wydawanie funduszy na innowacje
• Digital transformation, czyli dostosowanie do pokolenia Y
• Firmy jedynie w 20% wykorzystują potencjał cyfrowej transformacji
• W PKN ORLEN mamy już za sobą dwie fale cyfryzacji
• Jak nie utonąć w otchłani Big Data
• Data scientist – specjalista pilnie poszukiwany
• Sprzętowe innowacje wbudowane w SPARC M7
• Organizacja pracy deweloperów i architektury różnego poziomu
• Czas pomyśleć o Security by Design
• Partnerstwo zaczyna się od otwartej komunikacji
• O błędach, które popełniłam jako początkujący Product Owner
• Jak się miał agile w 2015?
• Narzędzia Google do zarządzania centrami danych rozwijane w Polsce
• Specjaliści IT dzielą się wiedzą po godzinach
• Monitoring IT sposobem na poprawę wydajności biznesu