Rynek

W nowym numerze ITwiz o: strategiach cyfryzacji, problemach automatyzacji i zmianach w bezpieczeństwie IT

W nowym numerze ITwiz o: strategiach cyfryzacji, problemach automatyzacji i zmianach w bezpieczeństwie IT

Wstępniak

Z opublikowanego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos raportu Future of Jobs wynika, że już dziś mamy do czynienia z 4. rewolucją przemysłową. Jej motorem jest rozwój technologii informacyjnych, które w zasadniczy sposób kształtują istotne zmiany gospodarcze. Zmiany te wymagają podjęcia konkretnych działań pozwalających na przystosowanie się do nowych realiów gospodarki. Stąd też potrzeba cyfrowej transformacji. O technologiach, które w największym stopniu wpłyną na światową gospodarkę do 2025 roku piszemy na str. 8.

Jednocześnie coraz większa liczba firm dysponuje już strategią cyfrowej transformacji. Na przestrzeni ostatnich 3 lat liczba takich organizacji wzrosła o 50%. Niemal połowa organizacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej zatrudnia lub planuje powołać szefa ds. cyfryzacji. Roli i niezbędnym kompetencjom osób zajmujących takie stanowisko poświęcone jest najnowsze badanie KPMG i Harvey Nash. Podsumowanie tej analizy publikujemy na str. 26.

Z cyfrową transformacją powiązane są też konkretne wymagania względem infrastruktury IT – niezbędne staje się bowiem wyeliminowanie ograniczeń, które potencjalnie wydłużają czas dostosowania środowiska aplikacyjnego do zmieniających się potrzeb użytkowników biznesowych. O problemach stojących przed zespołami odpowiedzialnymi za obszar informatyki w wielu firmach, potrzebie ujednolicenia infrastruktury IT w warstwie zarządzania rozmawiamy z Jamesem Henrym, odpowiedzialnym za rozwój działalności HPE w obszarze rozwiązań dla centrów danych i hybrydowych środowisk chmurowych w regionie Europy, Środkowego Wschodu i Azji (str. 36). Problematykę automatyzacji najważniejszych aspektów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury podsumujemy też w ramach nowego cyklu tematycznego na łamach Magazynu ITwiz (str. 54).

Przeczytaj również
Nowy dział tematyczny, a także chmura hybrydowa i Big Data w nowym numerze ITwiz

Motorem cyfrowej transformacji po stronie biznesu – poza kwestiami organizacyjno-kulturowymi – są aplikacje oraz dane, na których operują. Dlatego, w bieżącym wydaniu magazynu ITwiz poruszamy też szereg zagadnień wprost związanych z danymi. Jednym z nich jest kwestia wyboru najbardziej optymalnego sposobu gromadzenia zróżnicowanych danych – oczekiwania biznesowe i regulacje rynkowe sprawiają bowiem, że w wielu firmach gromadzone są coraz większe ilości danych, także tych, z pozoru nieistotnych. W jaki sposób takie dane najlepiej przechowywać w pamięciach masowych? O tym na str. 29. Z kolei o sposobach na monetyzację danych oraz ich efektywne wykorzystanie w procesach biznesowych piszemy na bazie doświadczeń młodej polskiej firmy TogetherData (str. 66).

Nowe potrzeby biznesowe względem oprogramowania biznesowego przekładają się również na upowszechnienie nowych rozwiązań w zakresie architektury aplikacji, w tym technologii kontenerowych. Sprawne i bezpieczne wykorzystanie kontenerów wymaga jednak umiejętnego i systematycznego podejścia do zarządzania całym cyklem życia tego typu obiektów. Sposoby na zapewnienie niezawodnego działania, skalowania i koordynacji aplikacji kontenerowych podsumowujemy na str. 57. Jednocześnie praca zespołów deweloperskich staje się coraz bardziej złożona, zróżnicowana i wymagająca elastyczności i kreatywności. O tym jak efektywnie kierować projektami związanymi z rozwojem aplikacji – i dlaczego należy zerwać z klasycznymi metodami zarządzania piszemy na str. 64.

W obliczu rosnącej skali działań cyberprzestępców, a także nadchodzących zmian w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych nie pomijamy też tematyki bezpieczeństwa IT. Zmiany IT, organizacyjne i biznesowe, które wymusi na przedsiębiorcach ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO/GDPR) i Dyrektywa NIS opisujemy na str. 52. Z kolei o wyzwaniach związanych z dostosowaniem do tych regulacji oraz ich skutkach w perspektywie najbliższych lat rozmawiamy z Mo Cashmanem, dyrektorem ds. architektury bezpieczeństwa w McAfee (str. 46).

Przeczytaj również
Podcast ITwiz - już wkrótce nowy cykl rozmów o technologii

Wszystkim osobom zaangażowanym w negocjację i realizację umów wdrożeniowych polecam zaś lekturę artykułu, który jest efektem przemyśleń i doświadczeń związanych ze skutkami “niezbalansowanych” kontraktów. Okazuje się, że wprowadzenie teorii gier do oceny wynegocjowanych warunków umownych ułatwia ocenę czy parametry kontraktu zachęcają do jego wykonania – czy wręcz przeciwnie. Szczegóły na str. 4.

Piotr Waszczuk,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Teoria gier w umowach wdrożeniowych
• Jak przyspieszyć analizę danych dzięki rozwiązaniom in-memory
• Jak zwiększyć konwersję w sklepie internetowym poprzez wprowadzenie omnichannel
• 3 zasady, które przyspieszą obieg informacji i dokumentów w firmie
• MIT Enterprise Forum Poland wybrał 23 innowacyjne startupy technologiczne
• Dyrektorzy IT inwestują w strategię cyfrową
• Dane w pamięci masowej: obiekt, blok czy plik?
• Cała infrastruktura IT działająca jak jedno urządzenie
• Jak dokonać konwersji z SAP ERP na S/4HANA
• W bezpieczeństwie nie może chodzić wyłącznie o zgodność z przepisami
• Darknet: co warto wiedzieć o ukrytej części internetu
• Wdrożenie RODO to dopiero początek drogi
• Neoautomatyzacja, czyli jak wygenerować znacznie większą wartość dla biznesu
• Zoptymalizowane zarządzanie pomaga zwiększyć niezawodność kontenerów
• Czy reestymować zadania które przechodzą między sprintami?
• Zwinne zarządzanie w dziale IT, jakich błędów nie popełniać

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *