Sztuczna inteligencjaBranża ITRynekPolecane tematy

Nvidia z rekordowymi wynikami – era AI w pełnym rozkwicie?

Przychody spółki za III kwartał (zakończony 27 października 2024 r.) osiągnęły poziom 35,1 mld USD. Oznacza to wzrost o 17% w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 94% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z raportu Nvidia wynika, że inwestycje w infrastrukturę AI będą trwać nadal – kolejne firmy zwiększają bowiem nakłady finansowe na sztuczną inteligencję. Jednocześnie rynek przyjął te wyniki nieco obojętnie.

Nvidia z rekordowymi wynikami – era AI w pełnym rozkwicie?

W badanym okresie Nvidia wygenerowała 19,3 mld USD zysku netto. To o 109% więcej niż przed rokiem oraz 16% więcej niż w poprzednim kwartale. Zyski GAAP na rozwodnioną akcję wyniosły 0,78 USD – to wzrost o 16% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 111% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei zyski Non-GAAP na rozwodnioną akcję wyniosły 0,81 USD – analogicznie +19 i +103%.

„Era AI jest w pełnym rozkwicie, napędzając globalną zmianę w kierunku obliczeń Nvidia” – powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidia. „AI przekształca każdą branżę, firmę i kraj. Przedsiębiorstwa przyjmują AI agentów, aby zrewolucjonizować przepływy pracy. Inwestycje w robotykę przemysłową rosną wraz z przełomami w fizycznej AI. A kraje uświadomiły sobie znaczenie rozwijania krajowej sztucznej inteligencji i infrastruktury” – dodał.

Wyniki Nvidia za III kwartał w podziale na sektory:

  • Data Center – przychody wyniosły rekordowe 30,8 mld USD. Oznacza to wzrost o 17% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 112% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
  • Gaming and AI PC – przychody sięgnęły 3,3 mld USD, analogicznie wzrost o 14 i 15%.
  • Profesjonalna wizualizacja – przychody osiągnęły poziom 486 mln USD, wzrost o 7 i 17%.
  • Automotive i robotyka – przychody wyniosły 449 mln USD, wzrost o 30 i 72%.

Nvidia pokusiła się także o prognozy na czwarty kwartał roku fiskalnego 2025. Przedstawiają się one następująco:

  • Przychody mają wynieść 37,5 mld USD, plus minus 2%.
  • Marże brutto GAAP i non-GAAP mają wynieść odpowiednio 73,0% i 73,5%, plus minus 50 punktów bazowych.
  • Koszty operacyjne GAAP i non-GAAP mają wynieść odpowiednio około 4,8 mld USD i 3,4 mld USD.
  • Pozostałe przychody i koszty GAAP i non-GAAP mają wynieść około 400 mln USD, z wyłączeniem zysków i strat z inwestycji niezależnych i papierów wartościowych będących w obrocie publicznym.
  • Stawki podatkowe GAAP i non-GAAP mają wynieść 16,5%, plus minus 1%, z wyłączeniem wszelkich pozycji odrębnych.

Co o tych wynikach sądzą analitycy?

Jak się okazuje, wyniki Nvidia, choć okazały się rekordowe, nie przyniosły euforii na giełdzie.

“Akcje w pierwszej reakcji taniały prawie 5%, a godzinę po publikacji, po ustabilizowaniu się rynku znalazły się 2% niżej. Inwestorzy wydają się z pewną (być może nieuzasadnioną) dozą niepewności spoglądać dziś w przyszłość, z pewnym przymrużeniem oka obserwując rekordowe prognozy wzrostu spółki i komentarze dotyczące rosnących perspektyw biznesu w sektorze AI” – komentuje Eryk Szmyd, analityk XTB. “Kapitalizacja Nvidia nie będzie rosła będzie w nieskończoność. Największą przeszkodą dla spółki wydaje się tu spowolnienie w globalnej gospodarce (czego na razie nie obserwujemy, a przynajmniej nie w kluczowych dla niej, biznesach partnerów biznesowych jak Microsoft czy Google) lub konflikt o Tajwan. Przyznać trzeba, że obie te perspektywy są dziś dla rynku abstrakcją. Przyszłość okaże czy nie był zbyt krótkowzroczny” – dodaje.

Obecnie Nvidia dywersyfikuje biznes od centrów danych, przez gaming, motoryzację i przemysł, a wszystkie jej segmenty działalności odnotowały wzrost, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym.

“Firma jeszcze przez dłuższy czas zachowa sporą część siły cenowej, patrząc na jej dynamikę rozwoju. Jej konkurencja właściwie jeszcze nie obudziła się z technologicznego snu. Nvidia uspokoiła też rynek, mówiąc, że dostawy chipów Blackwell AI rozpoczną się w IV kwartale tego roku i przyspieszą w przyszłym. Zasugerowała jednak, że ich podaż może być ograniczona z powodu wyzwań konstrukcyjnych. To zostawia rynkom miejsce do spekulacji ‘jak bardzo’, ponieważ to naturalnie mogłoby prowadzić do pewnej stagnacji dynamiki sprzedaży” – twierdzi Eryk Szmyd.

Klienci mogliby zatem czekać dłużej, aż Nvidia będzie w stanie zaoferować im nowocześniejsze, bardziej wydajne układy GPU. Nie wiadomo też, w jakich okolicznościach gospodarczych firma byłaby w stanie skalować ich produkcję w zadowalającym stopniu. Z drugiej strony, spółka jest pewna, że popyt na chipy Blackwell będzie rósł przez 2025 rok, a popyt przekracza podaż.

“To sugeruje, że firma z powodzeniem będzie „przenosić koszty” i być może windować ceny układów graficznych. Podsumowując, akcje Nvidii są drogie, ale firma „dowozi” i kolejny raz udowadnia, że jest liderem hossy związanej ze sztuczną inteligencją. Trudno wyobrazić sobie dziś, by trend ten miał się rozwijać dalej bez aprecjacji jej akcji.  Ale rynek akcji doświadczył już w swojej historii nie takich abstrakcyjnych zjawisk” – podsumowuje Eryk Szmyd.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *