BEST100 edycja 2021InfrastrukturaCDOPREZENTACJA PARTNERA

Od chmury nie ma odwrotu

Komentarz Eksperta

Obecny świat IT to nieustanne dążenie do usprawniania, automatyzacji i dostępności rozwiązań technologicznych 24 godziny na dobę. Firmy na całym świecie, niezależnie od branży czy specjalizacji, szukają rozwiązań niezawodnych, dopasowanych do potrzeb, pozwalających na optymalizację biznesu oraz wykorzystania zasobów.

Od chmury nie ma odwrotu

Nic więc dziwnego, że coraz więcej organizacji śmielej spogląda w kierunku chmury obliczeniowej i dostrzega korzyści z niej płynące, czyli właśnie niezawodność oraz skalowalność. Było to doskonale widoczne w 2020 roku, kiedy pandemia zmieniła nie tylko nasz sposób życia i pracy, ale też korzystania z usług. Wiele firm podjęło wtedy decyzję o tworzeniu nowych aplikacji i systemów czy migracji aktualnych do chmury. Kolejna jej ważna zaleta to optymalizacja wykorzystania zasobów.

Potrzeby klientów są bardzo zróżnicowane i w wielu ich aplikacjach wzmożone użycie pamięci czy danych odbywa się w określonych cyklach – tygodniowych czy miesięcznych. Odpowiednia konfiguracja infrastruktury chmurowej umożliwia zastosowanie określonych komponentów w chwili, w której tego najbardziej potrzebują. Pozwala to uzyskać wysoką dostępność usługi i optymalizację kosztów, bo płacimy za faktyczne wykorzystanie zasobów.

Innym istotnym aspektem chmury jest możliwość skorzystania z dostępnych komponentów dostarczanych przez vendora, np. służących do zarządzania logami czy do monitorowania aplikacji lub systemu. Nie musimy przez to budować oprogramowania od zera i nie ma też potrzeby integrowania dodatkowych elementów z zewnętrznymi usługami. Rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej mają jeszcze jedną, ważną zaletę – są zawsze aktualne i zgodne z najnowszymi technologiami.

Od wielu lat ogromnym wyzwaniem jest pozyskiwanie specjalistów IT. W naszej branży to pracownik decyduje, w jakich projektach chce brać udział. Bardzo często tym najważniejszym czynnikiem – mającym wpływ na wybór pracodawcy – są, obok wynagrodzenia, technologie wykorzystywane w projekcie. Rozwiązania chmurowe dają nam dużo większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy odpowiednich ludzi do zespołu.

Podsumowując, chmura to przyszłość i nie ma już od niej odwrotu. Coraz więcej firm korzysta z tego modelu, czerpiąc liczne korzyści biznesowe czy technologiczne i jestem pewna, że za kilkanaście lat rozwiązania tradycyjne odejdą niemal całkowicie do lamusa.

Agnieszka Paradzińska, Delivery & Competence Center Manager w Billennium

O Billennium
Billennium to zespół ponad 1300 specjalistów IT, który niezmiennie – od 2003 roku – przekracza granice technologii, aby dostarczać innowacyjne rozwiązania IT dla biznesu. Nasze biura mieszczą się w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Malezji i Indiach. Przeszło 18-letnie doświadczenie – zdobyte w kooperacji z ponad 100 klientami – pozwoliło nam wypracować elastyczny i optymalny model współpracy follow-the-sun (24/7/365). Dzięki niemu realnie wpływamy na rozwój organizacji naszych partnerów. Zatrudniamy wyłącznie najlepszych specjalistów IT z nowatorskim podejściem do tworzenia rozwiązań informatycznych, stale skupiających się na rzeczywistych potrzebach klientów.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2021. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *