Branża ITRynekPolecane tematy
Oracle kupuje firmę NetSuite – zapłaci 9,3 mld USD
Zakup NetSuite ma pozwolić na wzmocnienie pozycji Oracle, zwłaszcza w kontekście oferowanych za pośrednictwem modelu cloud rozwiązań biznesowych. Przejęcie będzie też jednym z najdroższych zakupów w historii Oracle. Warta 9,3 mld USD transakcja wpisuje się też w dostrzegalny wśród największych dostawców oprogramowania biznesowego trend rynkowy.
Na mocy ogłoszonej w ostatnich dniach lipca umowy, Oracle zapłaci 109 dolarów za każdą akcję NetSuite. To wartość o ok. 19 proc. wyższa od wyceny udziałów spółki na dzień przed ogłoszeniem transakcji. Z perspektywy koncernu Oracle, zakup NetSuite pozwoli m.in. na rozszerzenie oferty, zwłaszcza w kontekście dostępnych w modelu cloud rozwiązań biznesowych dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To z kolei umożliwi najpewniej bardziej skuteczną rywalizację z wyspecjalizowanymi w chmurowych aplikacjach biznesowych dostawcami, takimi jak Salesforce.com. Według wielu analityków decyzja o przejęciu NetSuite jest też pewnego rodzaju ruchem wyprzedzającym działania konkurentów Oracle.
Mark Hurd, dyrektor generalny Oracle zapowiada inwestycje w rozwój oraz dystrybucję linii produktów chmurowych Oracle i NetSuite. Transakcja ma również przyczynić się do zwiększenia dostępności rozwiązań NetSuite na całym świecie
Do stopniowej migracji własnych rozwiązań biznesowych, w tym systemów klasy ERP do chmury, zachęcają dziś klientów praktycznie wszyscy wiodący dostawcy tego rodzaju oprogramowania, w tym SAP, Microsoft oraz Oracle. Wśród korzyści dostrzegalnych dla klientów, model cloud computing oznacza m.in. zniesienie barier inwestycyjnych oraz ułatwienie dostępu do aplikacji. Z kolei dla dostawców oprogramowania biznesowego migracja w kierunku usług chmurowych, rozliczanych na zasadach abonamentowych oznacza zmianę struktury finansowania działalności oraz przejście od sprzedaży tradycyjnych licencji wspartych opłatami utrzymaniowymi w kierunku stałych, systematycznych wpływów z tytułu użytkowania i utrzymania aplikacji.
Firma NetSuite została założona w 1998 roku, początkowo pod nazwą NetLedger. Jednym z jej założycieli jest Larry Ellison, współzałożyciel, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor ds. technologii Oracle. Jak donosi Reuters, według danych z końca lutego br., Larry Ellison posiada obecnie ok. 40 proc. akcji NetSuite. Ich wartość jest szacowana na 3,5 mld USD. Drugim ze współzałożycieli NetSuite jest Evan Goldberg, obecnie przewodniczący rady nadzorczej i dyrektor ds. technologii spółki, a wcześniej wiceprezes Oracle. Dyrektorem generalnym NetSuite jest natomiast Zach Nelson, który w latach 1996 – 1998 odpowiadał za globalny marketing Oracle. Obie firmy od lat współpracują. NetSuite, oferował przykładowo, oparte na własnej infrastrukturze i skierowane do mniejszych firm rozwiązanie Oracle Small Business Suite.
Przejęcie firmy NetSuite będzie drugim, pod względem wartości, najdroższym zakupem w historii – znanego z licznych przejęć – koncernu Oracle.
Obecnie w ofercie NetSuite znajdują się m.in. rozwiązania klasy ERP i CRM, a także narzędzia dla branży e-commerce oraz sektora usług profesjonalnych. Przedstawiciele obu firm zapewniają, że rozwiązania NetSuite w dużej mierze się uzupełniają. “Aplikacje chmurowe Oracle i NetSuite są wzajemnie komplementarne i będą współistnieć na rynku na zawsze” – mówi Mark Hurd, dyrektor generalny Oracle. Zapowiada też inwestycje w rozwój oraz dystrybucję obu linii produktów.
Transakcja ma również przyczynić się do zwiększenia dostępności rozwiązań NetSuite na całym świecie, a docelowo – zwiększenie wpływów ze sprzedaży oprogramowania w modelu cloud computing. Z raportu finansowego Oracle za – zamknięty w maju br. – czwarty kwartał 2016 roku obrachunkowego wynika, że wpływy z tytułu sprzedaży rozwiązań SaaS i PaaS wyniosły ok. 690 mln USD. Stanowi to jedynie ok. 6,5 proc. całkowitych przychodów Oracle za czwarty kwartał 2016 roku finansowego. Wedle zapowiedzi inwestycje Oracle pozwolą także na zwiększenie liczby rozwiązań branżowych opartych na technologiach NetSuite.
O strategicznym znaczeniu transakcji dla firmy Oracle świadczy również jej wartość. Przejęcie firmy NetSuite będzie drugim, pod względem wartości, najdroższym zakupem w historii – znanego z licznych przejęć – koncernu Oracle. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad więcej, bo 10,3 mld USD, Oracle zapłacił jedynie za sfinalizowaną w 2005 roku transakcję przejęcia firmy PeopleSoft. Dla porównania, firmę Sun Microsystems w 2010 roku Oracle kupił za 7,4 mld USD. Dwa lata wcześniej za firmę BEA Systems koncern zapłacił 8,5 mld USD, a sfinalizowaną w 2006 roku transakcję przejęcia firmy Siebel Systems wyceniono na 5,8 mld USD.
W skali świata NetSuite zatrudnia ponad 4,5 tys. pracowników. Według najnowszego raportu finansowego tylko w drugim kwartale br. firma zanotowała wzrost przychodów na poziomie 30 proc. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2016 roku. Do tego czasu obie firmy będą funkcjonowały w sposób niezależny.