Biznes
PKO Bank Polski współpracuje z firmami FinTech
Ogłoszono zwycięzców kolejnego etapu wspieranego przez PKO Bank Polski programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland skierowanego do start-upów. Jury – złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów – wybrało 23 najlepsze start‑upy, w tym 6 w ścieżce „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” której opiekunem jest Bank. W gronie zwycięzców ścieżki znaleźli się: Coinfirm Blockchain Lab, Fenige, IC Solutions, Moneyfriend, Nu Delta i Saas Manager.
Poznaliśmy zwycięzców I etapu, II edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland (MITEF), którego Partnerem Strategicznym jest PKO Bank Polski. Zwycięzcy wezmą udział w cyklu warsztatów. Akceleracja umożliwi – wyselekcjonowanym w ramach programu – start-up’om pozyskanie wiedzy i doświadczeń oraz kontakt ze światem nauki i biznesu działającego w obszarze rozwijanych przez wybrane start-upy technologii.
“W ramach ścieżki Let’s Fintech with PKO Bank Polski! zwycięzcy wezmą udział w dopasowanym programie akceleracji, który pomoże im stworzyć – lub zweryfikować – przyjęty przez nich model biznesowy. Będą mogli również skorzystać ze wsparcia mentorów, porad ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych, czy ochrony własności intelektualnej. Dla najlepszych przewidziany jest specjalny bootcamp na Massachusetts Institute of Technology i spotkania z zagranicznymi inwestorami” – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
W trakcie naboru do programu, przedstawiciele PKO Banku Polskiego i MITEF uczestniczyli w serii 57 spotkań z młodymi przedsiębiorcami, organizowanymi w całej Polsce, głównie na uczelniach i w ośrodkach naukowych. “W efekcie, do bieżącego etapu programu akceleracyjnego zgłosiło się znacznie więcej interesujących start‑upów. Największym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka, której opiekunem jest PKO BP. Zgłosiło się do niej 26 start-upów, których poziom był tak wysoki, że ostatecznie jury – w skład którego weszli także przedstawiciele banku – zdecydowało się wyłonić nie 5, jak wcześniej planowano, ale aż 6 zwycięzców – Coinfirm Blockchain Lab, Fenige, IC Solutions, Moneyfriend, Nu Delta i Saas Manager” – mówią przedstawiciele PKO Banku Polskiego.
IC Solutions przekonał do siebie jury, dzięki opracowaniu długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów. Start-up Nu Delta stworzył z kolei rozwiązanie do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. Firma Fenige wdrożyła platformę do przesyłania błyskawicznych przelewów międzynarodowych, a Moneyfriend opracował chatbota dla Faceebook Messengera, dedykowanego segmentowi młodych klientów. Zespół Saas Manager jest autorem platformy do tworzenia i integracji usług w chmurze. Z kolei start-up Coinfirm Blockchain Lab wypracował rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain, służące do eliminacji nadużyć w obrocie dokumentami online.
Program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland to złożone i rozciągnięte w czasie przedsięwzięcie, mające na celu wyłonienie najlepszych polskich start-upów technologicznych, które prezentują odpowiedni potencjał biznesowy, wypracowały unikalne, odpowiednio dopracowane i dojrzałe pomysły. Wybrane w trakcie otwartych naborów start-upy mogą skorzystać z wsparcia mentorskiego oraz uczestniczą w warsztatach.
Program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland to złożone i rozciągnięte w czasie przedsięwzięcie, mające na celu wyłonienie najlepszych polskich start-upów technologicznych, które prezentują odpowiedni potencjał biznesowy, wypracowały unikalne, odpowiednio dopracowane i dojrzałe pomysły. Wybrane w trakcie otwartych naborów start-upy mogą skorzystać z wsparcia mentorskiego oraz uczestniczą w warsztatach. Pięć najlepszych zespołów wyłonionych na kolejnym etapie, weźmie udział w finale trwającego programu, który odbędzie się w Massachusetts Institute of Technology w USA. Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.
PKO Bank Polski jest jednym z pionierów we współpracy start-upów z korporacjami na polskim rynku. Bank po raz kolejny wspiera pomysły młodych przedsiębiorców, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia. W 2016 roku Bank był Głównym Partnerem I edycji programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MITEF. W ramach programu 5 najlepszych zespołów w czerwcu 2016 r. wyjechało do USA na finałowy etap akceleracji.
W sierpniu 2016 roku PKO BP objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami – The Heart Warsaw. Bank jest też otwarty na wdrażanie nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców.
Pozostałe start-upy, które wybrano w tej edycji programu MITEF to:
- · SEP Innovation – sensory i oprogramowanie do przetwarzania danych z liczników energii;
- · Vortex Oil Engineering – zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszeniu jej zużycia na złożu;
- · Predictail – przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data;
- · Medical Simulation Technologies – pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej;
- · SensoriumLab – telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym;
- · Smart Textiles -sensor do monitorowania temperatury produktów wrażliwych, w tym leków, w łańcuchu logistycznym;
- · Cycle – inteligentny plaster i aplikacja monitorujące cykl owulacyjny kobiet w celu ułatwienia poczęcia dziecka;
- · Induforce – oprogramowanie przewidujące właściwości nowych materiałów magnetycznych;
- · Drying Process – technologie wielokrotnie zwiększające efektywność suszenia w przemyśle;
- · InnovaLab – markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów;
- · NVSONIC – urządzenie do lokalizacji dźwięku w słuchawkach VR w zależności od ruchów głowy;
- · 2040.io – inteligentny asystent dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM;
- · Instytut Formy – metalowe komponenty nadmuchiwane powietrzem;
- · Waywer – platforma multimedialnej komunikacji z klientami dla korporacji;
- · Nanoceramics – komponenty dla elektroniki o zwiększonej wydajności;
- · KSM Vision – technologia do kontroli jakości, umożliwiająca obserwację 360˚ z użyciem jednej kamery;
- · Createc – produkcja metalowej piany z opiłków.
Partnerami wspierającymi program MITEF – poza PKO BP, PGNiG (ścieżka akceleracji Energia), Grupa Adamed (Zdrowie) oraz KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe (Surowcowa) – są również Visa, Hewlett Packard Enterprise Polska, Intel, Google Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Od strony prawnej startupy wspierane będą przez kancelarie Wardyński i Wspólnicy oraz JWP Rzecznicy Patentowi.