Rozwiązanie Cisco Webex Hologram ma pozwalać na organizację różnego rodzaju spotkań przy wykorzystaniu trójwymiarowych hologramów i rozszerzonej rzeczywistości. Wedle zapowiedzi fotorealistyczna technologia holograficzna sprawdzi się m.in. na potrzeby szkoleń i prezentacji, odbywających się zdalnie lub stacjonarnie.
Przedstawiciele firmy Cisco przekonują, że rozwiązanie Webex Hologram stanowi połączenie bogatej funkcjonalności platformy komunikacyjnej Cisco Webex oraz technologii rozszerzonej rzeczywistości, w postaci trójwymiarowych hologramów. Co ważne, takie rozwiązanie ma wspierać możliwość zintegrowania prac zespołów funkcjonujących w sposób zdalny i tych, działających lokalnie – dzięki wykorzystaniu obrazów przestrzennych uczestnicy mogą bowiem pracować w sposób, który wcześniej był możliwy jedynie podczas osobistych spotkań. Wedle zapowiedzi rozwiązanie Webex Hologram wykorzystuje technologię okularów do rozszerzonej rzeczywistości, co sprawia, że może być wykorzystywane w sposób niezależny od infrastruktury dostępnej w lokalizacji, z której w danym momencie pracują poszczególni użytkownicy.
„Misją Cisco jest zapewnienie takich samych warunków pracy – niezależenie od lokalizacji – trzem miliardom pracowników na naszej planecie, którzy pracują z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Webex Hologram to duży krok w kierunku realizacji naszego celu, jakim jest zapewnianie środowiska pracy funkcjonującego tak sprawnie, że zacierają się granice między pracą grupową wykonywaną wirtualnie i osobiście” – podkreśla Jeetu Patel, wiceprezes Cisco i dyrektor generalny działu Security and Collaboration. Zapewnienie możliwości lepszego zintegrowania środowisk pracy zdalnej, hybrydowej oraz lokalnej jest też ważnym elementem obecnej strategii Cisco.
Jak podkreślają przedstawiciele koncernu, w odróżnieniu od rozwiązań umożliwiających prowadzenie spotkań w oparciu o technologię dwuwymiarową i wirtualną, Webex Hologram zapewnia poczucie fizycznej obecności. Ma to być możliwe m.in. za sprawą fotorealistycznych, wyświetlanych w czasie rzeczywistym hologramów innych uczestników spotkania. “Może to mieć duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście szkoleń czy rozwiązywania problemów” – czytamy w oficjalnej informacji prasowej. W podobny sposób możliwe ma być udostępnianie uczestnikom spotkań hologramów fizycznych przedmiotów lub urządzeń. Przykładowo, w branży motoryzacyjnej uczestnicy spotkania mogą wchodzić w interakcje z fizycznym prototypem pojazdu, który jest im udostępniany przy wykorzystaniu trybu rzeczywistości rozszerzonej. Takie rozwiązanie ma sprawdzić się też w kontekście szkoleń, prac projektowych, prezentacji produktowych, czy spotkań sprzedażowych.
Funkcjonalność Webex Hologram ma stanowić rozszerzenie dla platformy Webex. Z oficjalnych informacji wynika, że platforma Webex Hologram będzie kompatybilna z większością gogli AR oferowanych dziś na rynku przez wiodących dostawców, w tym Magic Leap i Microsoft HoloLens.
Jak będzie działać Webex Hologram? Przykładowe możliwości tej platformy pokazano na filmie poniżej: