AnalitykaCDORynek

Platforma Cisco Webex pozwoli wykorzystać hologramy do organizacji wirtualnych spotkań

Rozwiązanie Cisco Webex Hologram ma pozwalać na organizację różnego rodzaju spotkań przy wykorzystaniu trójwymiarowych hologramów i rozszerzonej rzeczywistości. Wedle zapowiedzi fotorealistyczna technologia holograficzna sprawdzi się m.in. na potrzeby szkoleń i prezentacji, odbywających się zdalnie lub stacjonarnie.

Platforma Cisco Webex pozwoli wykorzystać hologramy do organizacji wirtualnych spotkań

Przedstawiciele firmy Cisco przekonują, że rozwiązanie Webex Hologram stanowi połączenie bogatej funkcjonalności platformy komunikacyjnej Cisco Webex oraz technologii rozszerzonej rzeczywistości, w postaci trójwymiarowych hologramów. Co ważne, takie rozwiązanie ma wspierać możliwość zintegrowania prac zespołów funkcjonujących w sposób zdalny i tych, działających lokalnie – dzięki wykorzystaniu obrazów przestrzennych uczestnicy mogą bowiem pracować w sposób, który wcześniej był możliwy jedynie podczas osobistych spotkań. Wedle zapowiedzi rozwiązanie Webex Hologram wykorzystuje technologię okularów do rozszerzonej rzeczywistości, co sprawia, że może być wykorzystywane w sposób niezależny od infrastruktury dostępnej w lokalizacji, z której w danym momencie pracują poszczególni użytkownicy.

„Misją Cisco jest zapewnienie takich samych warunków pracy – niezależenie od lokalizacji – trzem miliardom pracowników na naszej planecie, którzy pracują z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Webex Hologram to duży krok w kierunku realizacji naszego celu, jakim jest zapewnianie środowiska pracy funkcjonującego tak sprawnie, że zacierają się granice między pracą grupową wykonywaną wirtualnie i osobiście” – podkreśla Jeetu Patel, wiceprezes Cisco i dyrektor generalny działu Security and Collaboration. Zapewnienie możliwości lepszego zintegrowania środowisk pracy zdalnej, hybrydowej oraz lokalnej jest też ważnym elementem obecnej strategii Cisco.

Jak podkreślają przedstawiciele koncernu, w odróżnieniu od rozwiązań umożliwiających prowadzenie spotkań w oparciu o technologię dwuwymiarową i wirtualną, Webex Hologram zapewnia poczucie fizycznej obecności. Ma to być możliwe m.in. za sprawą fotorealistycznych, wyświetlanych w czasie rzeczywistym hologramów innych uczestników spotkania. “Może to mieć duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście szkoleń czy rozwiązywania problemów” – czytamy w oficjalnej informacji prasowej. W podobny sposób możliwe ma być udostępnianie uczestnikom spotkań hologramów fizycznych przedmiotów lub urządzeń. Przykładowo, w branży motoryzacyjnej uczestnicy spotkania mogą wchodzić w interakcje z fizycznym prototypem pojazdu, który jest im udostępniany przy wykorzystaniu trybu rzeczywistości rozszerzonej. Takie rozwiązanie ma sprawdzić się też w kontekście szkoleń, prac projektowych, prezentacji produktowych, czy spotkań sprzedażowych.

Funkcjonalność Webex Hologram ma stanowić rozszerzenie dla platformy Webex. Z oficjalnych informacji wynika, że platforma Webex Hologram będzie kompatybilna z większością gogli AR oferowanych dziś na rynku przez wiodących dostawców, w tym Magic Leap i Microsoft HoloLens.

Jak będzie działać Webex Hologram? Przykładowe możliwości tej platformy pokazano na filmie poniżej:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *