Rynek
Polscy naukowcy zbadają w jaki sposób algorytmy podejmują decyzje
Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR i profesor w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymał czwarty w swojej karierze naukowej grant European Research Council. Jego zespół zajmie się badaniami podstawowymi z obszaru Explainable AI, czyli objaśniania w jaki sposób algorytmy podejmują decyzje. Powstałe w wyniku prac polskich naukowców biblioteki danych pomogą innym twórcom budować rozwiązania AI oraz algorytmy optymalizacyjne lepiej zrozumiałe dla użytkowników.
W przypadku większości narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, nie tylko końcowi użytkownicy nie są w stanie wyjaśnić, jak ona działa. Nie wiedzą o tym także jej twórcy. Mogą dzięki testom nauczyć się przewidywać, np. jaką odpowiedź zwróci ich model językowy przy konkretnym zapytaniu, ale nie umieją wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.
“Wyzwania związane z wyjaśnieniem wyników działania algorytmów nie dotyczą tylko głębokich sieci neuronowych, ale także prostszych algorytmów optymalizacyjnych, które mogą mieć nawet dowody poprawności. Prowadząc nasze badania zdaliśmy sobie sprawę, że użytkowników takie dowody nie interesują, nawet jeśli byliby w stanie je zrozumieć. Mimo to chcą oni dowiedzieć się dlaczego algorytm podjął konkretną decyzję” – komentuje prof. Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR i lider grupy badawczej.
Stworzeniu takich wyjaśnień poświęcone są badania w projekcie EXplainable ALgorithmic Tools (EXALT) prowadzonym przez Piotra Sankowskiego w centrum badawczo-rozwojowym w obszarze sztucznej inteligencji IDEAS NCBR. “Naszym zdaniem, fundamentalną sprawą jest, abyśmy dobrze zrozumieli jak tworzyć wyjaśnienia prostych algorytmów zanim uda nam się z sukcesem wyjaśnić zaawansowane algorytmy AI w ramach prac nad Explainable AI (XAI)” – dodaje Piotr Sankowski.
Czego dotyczyć będzie grant EXALT?
Na realizację projektu EXplainable ALgorithmic Tools (EXALT) Piotr Sankowski otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) w wysokości 150 tys. euro do zrealizowania w ciągu 18. miesięcy. To już czwarty grant badawczy w jego karierze naukowej, jaki otrzymał od tej prestiżowej agencji, co samo w sobie jest unikatowym osiągnięciem w polskiej nauce.
“Przedmiotem naszych badań będą proste algorytmy optymalizacyjne, takie jak w nawigacji GPS wytyczające najkrótszą drogę dla pojazdu czy przypisujące pracownikom zadania do wykonania, aby zmaksymalizować efektywność. Do nich stworzona zostanie „nakładka”, czyli dodatkowy algorytm, który ma ustalić „dlaczego” dany algorytm podjął określoną decyzję. Może to być użyteczne przy tworzeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w obszarach takich jak medycyna, obsługa klienta, sprzedaż, czy wspomniane systemy nawigacyjne. Kwestią otwartą pozostaje to w jaki sposób ta informacja będzie przekazywana użytkownikowi końcowemu” – wyjaśnia Piotr Sankowski.
Docelowo prace zespołu posłużą do powstania biblioteki oprogramowania, którą następnie będzie można wykorzystać do tworzenia objaśnianych algorytmów optymalizacji kombinatorycznej.
Dzięki wdrażaniu rozwiązań z obszaru XAI twórcy czatbotów mogliby lepiej zrozumieć, kiedy modele językowe halucynują i ograniczyć takie zachowania, a producenci autonomicznych pojazdów byliby bardziej pewni niezawodności systemów stojących za sterowaniem pojazdami. Z kolei lekarze, który z stawianiu diagnoz korzystać będą z analiz dostarczonych przez sztuczną inteligencję, będą znali nie tylko jej końcową rekomendację, ale również ścieżkę “rozumowania”, jaka doprowadziła algorytm do takich wniosków. Będą więc mieli więcej informacji o zdrowiu pacjentów i będą mogli podejmować na ich podstawie lepsze decyzje.