Seeds of Bravery to inicjatywa uruchomiona przez ogólnoeuropejskie konsorcjum złożone z renomowanych firm technologicznych, finansowych i biznesowych. Wnioskując o udział w tym projekcie startupy technologiczne oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać maksymalnie do 60 tys. euro wsparcia. Inicjatywa finansowana jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiej Rady Innowacji (EIC).
Koncentrując się na głębokich innowacjach technologicznych, wspomniana grupa przeznaczyła 12 milionów euro dla 200 ukraińskich startupów. Oprócz bezzwrotnych dotacji, Seeds of Bravery ma na celu przyciągnięcie dodatkowych inwestycji, promowanie ukraińskich projektów, szkolenie przedsiębiorców, wejście na rynki międzynarodowe oraz integrację ukraińskiego ekosystemu innowacji z siecią europejską.
Poniżej prezentujemy dostępne rodzaje wsparcia:
1. Usługi biznesowe i innowacyjne: Oferta dotyczy dotacji do 10 000 euro, koncentrując się na ulepszaniu modeli biznesowych, planów i strategii rozwoju. Oprócz wsparcia finansowego, beneficjenci mogą również dołączyć do społeczności inwestorów i akceleratorów zarówno na Ukrainie, jak i w UE, uzyskać dostęp do działań matchmakingowych i mieć możliwość otrzymania bezpłatnych biletów na udział w międzynarodowych konferencjach technologicznych.
Pierwszą datą graniczną jest 20 lutego 2024 roku.
2. Innowacyjna przedsiębiorczość: Dzięki dotacjom w wysokości do 25 000 euro program ten wspiera ciągłość biznesową i zakładanie firm prowadzonych przez kobiety. Beneficjentki uzyskają również dostęp do szerokiej gamy działań, w tym kojarzenia z unijnymi i globalnymi społecznościami technologicznymi, sieci inwestorów i akceleratorów, 2-tygodniowego internetowego programu Market Fast Track oraz specjalistycznego coachingu dla kobiet-przedsiębiorców.
Pierwszą datą graniczną jest 25 marca 2024 roku.
3. Inkubatory głębokiej technologii: Zapewnienie 25 000 euro dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, przeznaczonych na działania takie jak testowanie użytkowników lub popytu, walidacja prototypów i inne kluczowe zadania związane z innowacjami przed MVP. Oprócz wsparcia finansowego, program oferuje również korzyści pozafinansowe, które obejmują kojarzenie z rozległą unijną i globalną społecznością technologiczną, udział w programie Market Fast Track, wejście do wyspecjalizowanego inkubatora Deep Tech oraz dostęp do inwestorów.
Pierwszą datą graniczną jest 25 marca 2024 roku.
4. Odbudowa Ukrainy: Ma na celu szybką odbudowę powojennej Ukrainy dzięki dotacjom w wysokości do 25 000 euro na innowacyjne produkty/usługi. Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw technologicznych oraz scale-upów o poziomie gotowości technologicznej (TRL) 7 lub wyższym. Projekt rozszerza swoje wsparcie poprzez matchmaking, program Market Fast Track, Digital and Deep Tech Booster (3-miesięczny program akceleracji i mentoringu), Funding Lab (bootcampy pisania wniosków i szkolenia w zakresie pitchingu w celu zwiększenia dostępu do finansowania), Finance Booster (4-tygodniowy program gotowości inwestycyjnej), Deep Tech Accelerator oraz dostęp do solidnej sieci inwestorów i akceleratorów.
Pierwszą datą graniczną jest 25 marca 2024 roku.
5. Deep Tech Scale-up and Acceleration: Oferuje do 50 000 euro na skalowanie prototypów z powodzeniem pilotowanych i rozszerzenie zasięgu rynkowego dla firm o TRL 7 lub wyższym. Usługi pozafinansowe obejmują możliwość otrzymania biletów technologicznych do przestrzeni coworkingowych oraz odpowiednich konferencji i wydarzeń na całym świecie, dostęp do inwestorów i akceleratorów, Market and Legal Lab (usługi prawne dla startupów wchodzących na rynki UE lub globalne), Deep Tech Accelerator, Finance Booster, Funding Lab, matchmaking z globalnymi społecznościami technologicznymi oraz szereg specjalistycznych laboratoriów i programów (takich jak Digital i Deep Tech Booster oraz specjalistyczny coaching dla kobiet-przedsiębiorców).
Pierwszą datą graniczną jest 25 marca 2024 roku.
Odbiorcy dotacji będą mogli otrzymać maksymalnie 60 000 euro w ramach wszystkich rodzajów wsparcia “Seeds of Bravery”. Wsparcie niefinansowe będzie dostosowane do potrzeb każdego beneficjenta – zakres świadczonych usług będzie ustalany indywidualnie dla każdego startupu technologicznego i MŚP. Nawet jeśli wniosek nie zapewni finansowania, MŚP z branży technologicznej nadal mają szansę na uznanie i dostęp do cennych zasobów.
Więcej szczegółów i procedury aplikacyjne można znaleźć pod linkiem: https://seedsofbravery.eu/