PracaRynek

Poland Business Harbour, który zapewnił już relokację niemal 49 tys. pracowników, otwarty na kolejne kraje

Ten działający już od 2 lat program ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom z wybranych krajów bezproblemową relokację na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został niedawno rozszerzony na spółki z branż strategicznych z całego świata. Od września 2020 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła w jego ramach ponad 140 firm, które zgłosiły do relokacji niemal 49 tys. pracowników.

Poland Business Harbour, który zapewnił już relokację niemal 49 tys. pracowników, otwarty na kolejne kraje

Przypomnijmy, że Poland Business Harbour – który powstał jako odpowiedź na ówczesną sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT – obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm – od mikroprzedsiębiorców po największych graczy na rynku. W jego ramach stworzono specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już ponad 55 tysięcy.

“Polska dyplomacja ekonomiczna opiera się na dwóch filarach – wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich firm, towarów i usług, ale także ściąganiu zagranicznych inwestorów do Polski. Program Poland. Business Harbour doskonale wpisuje się w jej cele, gdyż sprzyja zarówno rozwojowi innowacyjności naszej gospodarki, jak i tworzeniu miejsc pracy” – skomentował Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu MSZ.

Inwestycje za blisko 180 mln euro

Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych osób i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Każdej firmie oferowane jest wsparcie w formule business concierge w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Mając na uwadze potrzeby przedsiębiorców, realizujących duże projekty inwestycyjne w sektorze nowych technologii i zatrudniających wysokiej klasy specjalistów – programistów czy inżynierów, PAIH wspierać będzie od teraz firmy w relokacji pracowników również z innych części świata – spoza listy państw dotychczasowo objętych programem. Zatem w ramach tej ścieżki można obecnie aplikować o relokację pracowników z całego świata, podkreślają organizatorzy programu. Rozszerzona ścieżka biznesowa kierowana jest do firm z branż strategicznych, realizujących projekty o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

Jak już wspomniano, na przestrzeni dwóch lat działania programu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła ponad 140 firm, które zgłosiły do relokacji niemal 49 tys. pracowników, z czego ok 35 tys. (70%) po agresji Rosji na Ukrainę. Jak się okazuje, większość relokowanych pracowników to obywatele Białorusi. Z kolei łączna wartość inwestycyjna zakończonych i trwających inwestycji to niemal 180 mln euro.

“Firmy, z którymi współpracujemy podkreślają, że program jest doskonałym narzędziem, ułatwiającym pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jego rozszerzenie to odpowiedź na potrzeby firm, coraz częściej inwestujących w Polsce w obszarze nowych technologii. Jestem pewien, że rozszerzenie programu przyciągnie do naszego kraju jeszcze więcej zaawansowanych technologicznie, innowacyjnych inwestycji oraz zdolnych, wykwalifikowanych specjalistów, którzy wesprą nasz rynek pracy” – stwierdził Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Specjalną wizę PBH może otrzymać każdy kto jest rekomendowany przez jedną z firm partnerskich programu, których lista zamieszczona jest na gov.pl/pbh. Już dziś jest ich ponad 300, ale lista pozostaje otwarta i dostępna na stronie programu.

Centralnym punktem informacyjnym dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z programu lub przyłączeniem się do niego jest specjalna strona internetowa, dostępna pod adresem gov.pl/pbh w ośmiu wersjach językowych.

Program PBH organizowany jest przez: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *