RynekPolecane tematy

W ramach drugiej tarczy antykryzysowej rząd wprowadza cyfrowe udogodnienia

Rada Ministrów rozszerza projekt tarczy antykryzysowej o kilka udogodnień z zakresu rozwiązań cyfrowych. Nielimitowany dostęp do GOV.pl, szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), sprzęt komputerowy do zdalnej edukacji oraz uproszczenie usług pocztowych – to niektóre z nich.

W ramach drugiej tarczy antykryzysowej rząd wprowadza cyfrowe udogodnienia

„Jeszcze w tym roku, czyli niemal rok wcześniej niż planowaliśmy, uruchomimy Fundusz Szerokopasmowy. Dzięki niemu dofinansujemy budowę i rozwój sieci telekomunikacyjnej, w miejscach, w których nie inwestują operatorzy telekounikacyjni. Wszystko po to, by więcej Polaków miało dostęp do szybkiego internetu” – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

W ramach OSE narzędzia umożliwiające zdalną naukę

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli resortu cyfryzacji, przyspieszyć ma także Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Do tej pory program ten koncentrował się na dostarczeniu internetu do budynków szkół. Obecna sytuacja związana z epidemią kmoronawirusa udowadnia, że równie ważne jest wyposażenie nauczycieli i uczniów w narzędzia umożliwiające naukę zdalną. Takie możliwości daje e-learning. Aby umożliwić szkołom stosowanie tej formy edukacji na szeroką skalę, projekt OSE zostanie uzupełniony o wyposażanie szkół w sprzęt komputerowy, mobilny dostęp do internetu i inne urządzenia multimedialne. Dzięki nim uczniowie i nauczyciele będą mogli w przyszłości korzystać z nich w trakcie zajęć w budynku szkoły, jak i poza nim.

Jak zapewnili przedstawiciele ministerstwa, wszyscy obywatele używający telefonów komórkowych będą mogli korzystać z nielimitowanego dostępu do publicznych stron internetowych. „W praktyce oznacza to, że nasi operatorzy telekomunikacyjni nie będą naliczali nam opłat za korzystanie z internetu w trakcie odwiedzania np. portalu GOV.pl” – tłumaczy minister Zagórski. „Podobna sytuacja będzie miała miejsce w trakcie poszukiwania informacji na stronach umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną, czy zdalną pracę nauczycieli i uczniów”.

Na poczcie elektroniczne listy

Kolejne udogodnienie związane jest z ograniczeniem wizyt na poczcie. Chodzi o usługę, która polega na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma (listu poleconego lub innej przesyłki odbieranej za pokwitowaniem) w jego elektroniczną wersję, i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowania tej usługi jest zgoda adresata. Oznacza to, że operator pocztowy, jak dotychczas, nie będzie miał prawa otwierania prywatnej korespondencji, podkreślają urzędnicy ministerstwa cyfryzacji. Usługi pocztowe tego rodzaju są stosowane na całym świecie i co ważne, objęte tajemnicą pocztową na każdym etapie – nadawania, skanowania i doręczenia.

Więcej zmian związanych z cyfrowymi rozwiązaniami znaleźć można w projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nad którym prace rozpoczyna parlament.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *