Slack zajmuje miejsce w czołówce narzędzi do komunikacji grupowej. Jednak wyrósł mu poważny konkurent – Microsoft Teams. Już wkrótce też zastąpi on w ofercie Microsoft aplikację Skype’a for Business.
Organizacje coraz chętniej korzystają ze zintegrowanych narzędzi pozwalających na szybką i sprawną komunikację grupową. Tego typu rozwiązania powoli zastępują tradycyjną pocztę elektroniczną i komunikatory, zarówno w małych czy średnich firmach, jak i wielkich korporacjach.
Najważniejsze zalety Microsoft Teams
Wszystko wskazuje na to, że bój o prymat w tym segmencie stoczą dwa produkty – Slack i Microsoft Teams. Pierwsze z wymienionych narzędzi istnieje na rynku od niespełna 5 lat. Teams pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, ale zdążył zyskać popularność. Zdecydowało o tym kilka czynników, m.in. rozwój nowoczesnej komunikacji, zapotrzebowanie na zaawansowane narzędzia, wysokie oceny wystawiane produktowi przez użytkowników oraz fakt, że jest jednym z elementów usługi Office 365. We wrześniu Microsoft poinformował, że komunikator zostanie następcą Skype’a for Business, rozszerzając jego możliwości o integrację z pozostałymi narzędziami Office 365 i jeszcze łatwiejszą komunikację grupową.
Największą siłą Teams jest pełna integracja z narzędziami Office 365. Aplikacja uzupełnia listę możliwości usługi, dzięki czemu można w niej wyświetlać informacje np. z Worda, Excela, PowerPointa, SharePointa czy OneNote’a. Można również łatwo i szybko importować pliki z OneDrive. Rozwiązanie umożliwia prowadzenie konwersacji indywidualnych oraz czatów grupowych, przesyłanie głosu i obrazu, wymianę dokumentów, planowane spotkań czy prowadzenie kalendarza.
“Największą siłą Teams jest pełna integracja z narzędziami Office 365. Aplikacja uzupełnia listę możliwości usługi, dzięki czemu można w niej wyświetlać informacje np. z Worda, Excela, PowerPointa, SharePointa czy OneNote’a. Można również łatwo i szybko importować pliki z OneDrive. Widać, że pracując nad nią, jej twórcy kierowali się perspektywą użytkownika. Rozwiązanie umożliwia prowadzenie konwersacji indywidualnych oraz czatów grupowych, przesyłanie głosu i obrazu, wymianę dokumentów, planowane spotkań czy prowadzenie kalendarza. Współpraca odbywa się w czasie rzeczywistym, a wszystkie ważne dla zespołu ustalenia są w jednym miejscu” – tłumaczy Konrad Nieboj, zajmujący się rozwiązaniami chmurowymi Microsoft w Senetic. Z Teams mogą korzystać użytkownicy planów Business Essentials, Business Premium oraz Enterprise E1, E3 i E5 (od 16 zł miesięcznie).
Elastyczny Slack
Slack – podobnie jak Teams – wyróżnia prosta komunikacja i przyjazny interfejs. Usprawnia pracę zespołową, pozwalając na szybsze działanie. Użytkownicy mogą korzystać z wydzielonych kanałów tematycznych i komunikować się za pomocą czatów przypisanych do wybranych osób. Jego zaletą jest też możliwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami, które są pogrupowane w kilku kategoriach.
Narzędzie Slack współpracuje m.in. z Google Drive czy Dropboxem. Jest dostępne w wersji bezpłatnej, w której zapewnia m.in. wykorzystanie maksymalnie 10 aplikacji i połączenia wideo 1:1. Użytkownicy mający większe wymagania mogą skorzystać z płatnych opcji Standard (6,67 USD za miesiąc) lub Plus (12,50 USD). Pierwsza z nich pozwala na nieograniczone możliwości wyszukiwania, udostępnia dowolną liczbę aplikacji, połączenia grupowe ze współdzieleniem ekranu, tworzenie kont dla gości i dzielenie kanałów. Druga oferuje m.in. dostępność na poziomie 99.99% oraz zaawansowane opcje administracyjne.
Slack wyróżnia prosta komunikacja i przyjazny interfejs. Usprawnia pracę zespołową, pozwalając na szybsze działanie. Użytkownicy mogą korzystać z wydzielonych kanałów tematycznych i komunikować się za pomocą czatów przypisanych do wybranych osób. Jego zaletą jest też możliwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami, które są pogrupowane w kilku kategoriach.
Jakie narzędzie do pracy grupowej wybrać?
Wybór między Microsoft Teams a Slackiem nie jest prosty. Za pierwszym z nich z pewnością przemawia popularność rozwiązania Office 365, które wiele firm ma u siebie. Bez dodatkowych opłat mogą oni korzystać z narzędzia do komunikacji, które dodatkowo jest zintegrowane z ich pozostałymi aplikacjami Microsoft. Z kolei Slack to solidny produkt z potencjałem, z którego nadal korzystają mniejsze organizacje.
W 2015 roku Slack ujawnił dane osobowe użytkowników (przez kilka lat ponieśli konsekwencje). Brak internetu – brak dostępu do usług online. To, co dzieje się z serwerami za każdym razem, jest tajemnicą. Przełączono na MyChat, który może pracować w sieci lokalnej bez naruszania prywatności.