RynekPolecane tematy
W Warszawie uruchomiono dwa nowe superkomputery
Ponad 160 mln zł kosztowała trwająca trzy lata budowa nowego centrum badawczo-rozwojowego ICM UW. Otwarte 17 czerwca Centrum Technologii ICM wyposażono w dwa superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Jeden z nich będzie wyspecjalizowany w projektach z zakresu przetwarzania Big Data, drugi – do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych.
Centrum Technologii ICM funkcjonuje w ramach nowoczesnej serwerowni zlokalizowanej w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Obiekt o powierzchni ponad 6 tys. m.kw. został wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, chłodzenia i zasilania. Pomieszczenia części biurowej ośrodka są ogrzewane ciepłem wytwarzanym przez sprzęt IT. Projekt budowy infrastruktury na potrzeby nowego ośrodka technologii obliczeniowych ICM zrealizowała firma Comtegra.
Ośrodek wyposażono w dwa nowe superkomputery. Każdy z nich ma realizować ściśle określone zadania: Okeanos – superkomputer Cray XC40 o mocy ponad 1 petaflopsa będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych, zaś wyprodukowany przez firmę Huawei superkomputer Enigma realizować ma operacje związane z przetwarzaniem Big Data. “Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę w biznesie i gospodarce zaczynają odgrywać różnego rodzaju dane. Przewagi biznesowe budowane są dzięki umiejętności przetwarzania tych informacji i wykonywania skomplikowanych obliczeń lub symulacji. Dlatego to miejsce ma być punktem, w którym nauka spotyka się z biznesem. Centrum Technologii ICM to nie tylko nowoczesna serwerownia, ale także najlepsi specjaliści od modelowania matematycznego czy Big Data. Naszą ambicją i celem jest odpowiadanie na rosnące potrzeby biznesu i administracji; dzięki wiedzy naszych ludzi i mocy naszych superkomputerów jesteśmy w stanie dać odpowiedź niemal na każde postawione przez biznes pytanie” – zapewnia prof. Marek Niezgódka, założyciel i dyrektor ICM UW.
Centrum Technologii ICM UW posiada także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych Faros, który posiada pojemność przekraczającą 20 petabajtów. “Analiza danych znajduje coraz więcej zastosowań także w naukach o społeczeństwie. Każdy człowiek współcześnie generuje na co dzień olbrzymie ilości danych zostawiając różne tzw. „cyfrowe ślady” swoich aktywności. Te dane w połączeniu z potężną mocą obliczeniową superkomputerów mogą dać nam zupełnie nowe spojrzenie na wiele zjawisk i zachowań społecznych. A ich przewaga nad klasycznymi badaniami społecznymi polega na tym, że analizujemy realne zachowania społeczne, a nie deklaracje” – dodaje Maciej Remiszewski, zastępca dyrektora ICM UW ds. rozwoju i współpracy. Nowe centrum dysponuje też laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu. Jego elementem jest ściana wideo o powierzchni 15 m² oraz serwery generujące na podstawie danych z obliczeń obraz w rozdzielczości 8K Ultra HD.