Rynek

Xiaomi sprawdziło w jaki sposób Polacy używają smartfonów na co dzień

Według badania przeprowadzonego przez Xiaomi, już 93% Polaków korzysta ze smartfonów. Najczęściej używają ich uczniowie i studenci (100%), ale niewiele ustępują im osoby w przedziale wiekowym 24-55 lat – nawet 98% z nich zadeklarowało, że ma i korzysta z tego urządzenia. Co ciekawe, posiadanie smartfonu nie jest uzależnione od dochodów. Polacy zarabiający ponad, jak i poniżej średniej, używają tych urządzeń równie intensywnie. Chińska firma przeanalizowała również, w jaki sposób korzystamy ze smartfonów na co dzień. Okazuje się, że są one ważniejszą częścią naszego życia, niż nam się wydaje. 

Xiaomi sprawdziło w jaki sposób Polacy używają smartfonów na co dzień

Główne powody korzystania ze smartfona to komunikacja i dostęp do informacji w internecie. 4 na 5 Polaków najczęściej używa go do rozmów, a ponad połowa do pisania wiadomości tekstowych. Okazuje się, że z tych komunikacyjnych funkcji bardziej korzystają kobiety – tak samo jak z funkcji robienia zdjęć czy nagrywania filmów, które, dodajmy, są też najbardziej popularne (59%) wśród najstarszych osób (55+). Warto podkreślić również, że co druga pani przyznaje się do korzystanie z mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych. Panowie w tym aspekcie są bardziej wstrzemięźliwi lub skryci – w badaniu takie wykorzystanie smartfona zadeklarował bowiem tylko co trzeci z nich. Mężczyźni skupiają się za to na poszukiwaniu drogi do celu – prześcigają panie o 7% w korzystaniu z nawigacji i planowania tras.

Co ciekawe, mocno wzrosła liczba użytkowników bankowości internetowej i płatności smartfonem. Czynności te wykonuje już 42% badanych i to praktycznie we wszystkich grupach wiekowych. Z kolei nawet 19% użytkowników stosuje smartfona do rozpoznawania grającej muzyki, wynika z analizy Xiaomi.

Ulubione dodatkowe funkcje

Ulubioną dodatkową funkcją smartfonu jest latarka, do której używania przyznają się trzy na cztery badane osoby. 27% respondentów liczy swoje kroki za pomocą wbudowanego akcelerometru. Co trzecia pani i co szósty pan traktuje smartfon jako lusterko – albo do podziwiania swojej urody, albo do sprawdzenia, kto siedzi z tyłu. Co nieco zaskakujące, dla 2% mężczyzn telefon spełnia się w roli otwieracza do butelek.

Jak wynika z badania Xiaomi, na smartfonach gra aż 55% użytkowników, z czego 24% robi to codziennie. Panowie – co było do przewidzenia – preferują rozgrywkę z rywalizacją, gry akcji, hazard i walkę. Panie natomiast zdecydowanie gry logiczne. W gry sportowe gra 19% mężczyzn, a tylko 2% kobiet. Okazuje się jednak, że na smartfonie nie gramy długo – średnio 16-30 minut jednorazowo, chyba że jesteśmy w wieku 18-24, wtedy więcej – od 31 minut do godziny. Seniorzy (55+) wybierają najczęściej gry karciane.

Sport a smartfon

Spośród badanych, którzy używają smartfonów, jedna czwarta przyznaje, że w ogóle nie uprawia sportu. Na smartfonach sport lubimy za to oglądać i sprawdzać wyniki, szczególnie w podróży (a czasami w pracy) – tak zadeklarowało ponad 30% badanych, oczywiście głównie mężczyzn. Smartfony są ważne także dla aktywnych sportowców – większość z nich używa ich podczas treningu. Dzielenie się wynikami ćwiczeń, przejechanymi trasami jest jednym z najlepszych sposobów motywacji i dlatego jest bardzo popularne – robi to aż 79% sportowców zaawansowanych i zawodowych i tylko 21% amatorów. Kobiety dzielą się swoimi osiągnięciami rzadziej niż mężczyźni: 12% vs 32% – podsumowują autorzy badania.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1078 osób, przy pomocy metody Cawi, w terminie 7-10 maja 2021 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *