Rynek

Xiaomi sprawdziło w jaki sposób Polacy używają smartfonów na co dzień

Według badania przeprowadzonego przez Xiaomi, już 93% Polaków korzysta ze smartfonów. Najczęściej używają ich uczniowie i studenci (100%), ale niewiele ustępują im osoby w przedziale wiekowym 24-55 lat – nawet 98% z nich zadeklarowało, że ma i korzysta z tego urządzenia. Co ciekawe, posiadanie smartfonu nie jest uzależnione od dochodów. Polacy zarabiający ponad, jak i poniżej średniej, używają tych urządzeń równie intensywnie. Chińska firma przeanalizowała również, w jaki sposób korzystamy ze smartfonów na co dzień. Okazuje się, że są one ważniejszą częścią naszego życia, niż nam się wydaje. 

Xiaomi sprawdziło w jaki sposób Polacy używają smartfonów na co dzień

Główne powody korzystania ze smartfona to komunikacja i dostęp do informacji w internecie. 4 na 5 Polaków najczęściej używa go do rozmów, a ponad połowa do pisania wiadomości tekstowych. Okazuje się, że z tych komunikacyjnych funkcji bardziej korzystają kobiety – tak samo jak z funkcji robienia zdjęć czy nagrywania filmów, które, dodajmy, są też najbardziej popularne (59%) wśród najstarszych osób (55+). Warto podkreślić również, że co druga pani przyznaje się do korzystanie z mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych. Panowie w tym aspekcie są bardziej wstrzemięźliwi lub skryci – w badaniu takie wykorzystanie smartfona zadeklarował bowiem tylko co trzeci z nich. Mężczyźni skupiają się za to na poszukiwaniu drogi do celu – prześcigają panie o 7% w korzystaniu z nawigacji i planowania tras.

Co ciekawe, mocno wzrosła liczba użytkowników bankowości internetowej i płatności smartfonem. Czynności te wykonuje już 42% badanych i to praktycznie we wszystkich grupach wiekowych. Z kolei nawet 19% użytkowników stosuje smartfona do rozpoznawania grającej muzyki, wynika z analizy Xiaomi.

Przeczytaj również
Procesory podrożeją. Na świecie zaczyna brakować wafli krzemowych

Ulubione dodatkowe funkcje

Ulubioną dodatkową funkcją smartfonu jest latarka, do której używania przyznają się trzy na cztery badane osoby. 27% respondentów liczy swoje kroki za pomocą wbudowanego akcelerometru. Co trzecia pani i co szósty pan traktuje smartfon jako lusterko – albo do podziwiania swojej urody, albo do sprawdzenia, kto siedzi z tyłu. Co nieco zaskakujące, dla 2% mężczyzn telefon spełnia się w roli otwieracza do butelek.

Jak wynika z badania Xiaomi, na smartfonach gra aż 55% użytkowników, z czego 24% robi to codziennie. Panowie – co było do przewidzenia – preferują rozgrywkę z rywalizacją, gry akcji, hazard i walkę. Panie natomiast zdecydowanie gry logiczne. W gry sportowe gra 19% mężczyzn, a tylko 2% kobiet. Okazuje się jednak, że na smartfonie nie gramy długo – średnio 16-30 minut jednorazowo, chyba że jesteśmy w wieku 18-24, wtedy więcej – od 31 minut do godziny. Seniorzy (55+) wybierają najczęściej gry karciane.

Sport a smartfon

Spośród badanych, którzy używają smartfonów, jedna czwarta przyznaje, że w ogóle nie uprawia sportu. Na smartfonach sport lubimy za to oglądać i sprawdzać wyniki, szczególnie w podróży (a czasami w pracy) – tak zadeklarowało ponad 30% badanych, oczywiście głównie mężczyzn. Smartfony są ważne także dla aktywnych sportowców – większość z nich używa ich podczas treningu. Dzielenie się wynikami ćwiczeń, przejechanymi trasami jest jednym z najlepszych sposobów motywacji i dlatego jest bardzo popularne – robi to aż 79% sportowców zaawansowanych i zawodowych i tylko 21% amatorów. Kobiety dzielą się swoimi osiągnięciami rzadziej niż mężczyźni: 12% vs 32% – podsumowują autorzy badania.

Przeczytaj również
Citrix: Nie zatrzymamy tempa zmian w kulturze i sposobie pracy

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1078 osób, przy pomocy metody Cawi, w terminie 7-10 maja 2021 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.