Branża ITZarządzanie licencjamiCXO HUBcentra danych / data centerInfrastrukturaCIORynekPolecane tematy
Zmiany w licencjonowaniu VMware: analiza scenariuszowa
Czekać na rozwój sytuacji, badać dostępne opcje czy szybko podejmować decyzje wobec zmiany w modelu licencyjnym VMware/Broadcom? Jakie przesłanki mają decydujące znaczenie, jakie konsekwencje mogą mieć poszczególne wybory? O dostępnych scenariuszach działań dyskutowali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez redakcję ITwiz i społeczność CXO HUB.
13 czerwca w Warszawie odbyło się strategiczne spotkanie konsultacyjne „Zmiany w licencjonowaniu VMware. Scenariusze pokonywania nowych wyzwań”, które zgromadziło ponad 25 CxO z czołowych firm. Wydarzenie miało na celu omówienie dostępnych opcji wyjścia z sytuacji związanej ze zmianą modelu dostarczania dominującej w wielu organizacjach technologii wirtualizacyjnej.
Po przejęciu VMware przez Broadcom w grudniu 2023 roku ogłoszono znaczące zmiany w licencjonowaniu rozwiązań wirtualizacyjnych tego dostawcy. Zrezygnowano m.in. z wieczystych licencji na rzecz modelu subskrypcyjnego, co wywołało spore zamieszanie na rynku. Klienci, którzy wcześniej mogli prognozować wydatki i generować większy zwrot z inwestycji, teraz muszą dostosować się do nowych warunków. Zmiany te obejmują również konsolidację produktów do dwóch głównych ofert: VMware Cloud Foundation (VCF) i VMware vSphere Foundation.
W efekcie wiele organizacji poszukuje dziś możliwych scenariuszy uniknięcia przykrych konsekwencji przymusowego przyjęcia modelu subskrypcyjnego oferowanego przez Broadcom. W niektórych organizacjach rozważana jest wręcz migracja z technologii VMware do platform alternatywnych. Można w tym kontekście wspomnieć o dostępnych innych rozwiązaniach, jak KVM, Microsoft Hyper-V, Xen czy OLVM. Zyskują one na popularności w obliczu zmian w licencjonowaniu VMware.
Czas determinuje dostępne opcje
Podczas sesji otwierającej spotkanie Mariusz Kowalski, Principal Director Infrastructure Engineering Lead, Cloud First Poland w Accenture przedstawił rozwój sytuacji w latach 2023-2024. Podsumował także konsekwencje dla typowego klienta oraz omówił zmiany kwestionowane przez Unię Europejską (jak kwestie łączenia licencji, zakazu ich odsprzedaży i odmowy utrzymania warunków dotyczących bezpieczeństwa oferowanych w dotychczasowych licencjach wieczystych). W swoim wystąpieniu odniósł się również do opinii analityków, alternatyw technologicznych oraz ścieżek decyzyjnych przy wyborze scenariusza. Prezentacja zawierała także trzy studia przypadków, które ilustrowały różne podejścia do problemu.
„Mamy obecnie kilka potencjalnych scenariuszy, które ściśle zależą od czasu, w jakim jesteśmy zmuszeni do zmiany modelu licencyjnego. Pierwszy, dość typowy scenariusz, to krótki czas na zmianę. Wówczas musimy albo przedłużyć subskrypcję na pewien czas, aby móc zdefiniować docelowe rozwiązanie, w którym chcemy funkcjonować, albo przejść na inne rozwiązania” – mówił Mariusz Kowalski. W drugim wypadku, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów i mamy taką możliwość, bez ograniczeń regulacyjnych, możemy przejść na rozwiązanie w chmurze. „W większości przypadków będzie ono tańsze niż rozwiązanie on-premise. Wykorzystując oszczędności, które uzyskamy, możemy planować dalsze etapy transformacji, takie jak migracja do chmury, na rozwiązania kontenerowe lub inne, które będą dla nas najbardziej efektywne” – dodał Mariusz Kowalski. Trzeci scenariusz dotyczy sytuacji, kiedy organizacja może rozłożyć zmianę środowiska wirtualizacyjnego w czasie. „Możemy wówczas lepiej zaplanować naszą drogę, analizując potencjalne ścieżki wyjścia, scenariusze i model biznesowy. Na tej podstawie definiujemy, które elementy infrastruktury migrujemy do chmury, a które pozostają bez zmian” – wyjaśnił Mariusz Kowalski. Podkreślił przy tym, że wybór konkretnego scenariusza działania powinien być zdeterminowany przez business case, tj. w tym przypadku m.in. całościowe koszty związane ze zmianą modelu licencyjnego w porównaniu do kosztów po zmianie.
AVS: szybka migracja do znajomego środowiska
Jednym ze scenariuszy szybkiej zmiany jest opcja integracji VMware z chmurą Azure w ramach rozwiązania Azure VMware Solution (AVS). Jakub Fuszara, InfraSec & Managed Service Domain Lead w Elitmind, omówił kluczowe funkcje tej technologii, takie jak migracja bez przestojów, integracja z usługami Azure, skalowalność i elastyczność oraz wsparcie dla istniejących narzędzi i procesów VMware. Podkreślił też korzyści płynące z wykorzystania modelu AVS, w tym bezproblemową integrację z usługami Azure, zarządzanie hybrydowe, oszczędności kosztów oraz zwiększone bezpieczeństwo. „Model AVS, czyli Azure VMware Solution, jest pewnego rodzaju propozycją ucieczki do przodu. Jest to model, w którym firma może bardzo szybko zmigrować swoje zasoby do chmury publicznej bez potrzeby refaktoryzacji aplikacji. To jedna z głównych korzyści płynących z tego rozwiązania. Dodatkowo, będąc w chmurze publicznej, mamy pełny dostęp do ekosystemu usług, które się tam znajdują, w tym przede wszystkim do różnego rodzaju platform analitycznych, AI, a także produktów i usług związanych z bezpieczeństwem” – mówił Jakub Fuszara.
Podkreślił przy tym, że scenariusz ten umożliwia zachowanie know-how dotyczącego wirtualizacji, doświadczenia zbudowanego w toku korzystania z Vmware w środowisku on-premise. „Utrzymujemy ten sam stos technologiczny rozciągnięty do chmury, więc zachowujemy narzędzia, umiejętności i wiedzę, bez potrzeby dodatkowego szkolenia. Dedykowana, wysoko dostępna i skalowalna infrastruktura zbudowana w modelu chmury prywatnej jest w pełni zintegrowana z systemem Azure, co obejmuje wszystkie usługi znane z chmury publicznej” – zauważył Jakub Fuszara. Zwrócił także uwagę na możliwość wyeliminowania w dłuższej perspektywie czasowej ryzyka nieprzewidywalności kosztów, który wprowadzają nowe warunki oferowane przez Broadcom. „To samo doświadczenie z zarządzania infrastrukturą on-premise, które możemy przełożyć bezpośrednio na zarządzanie środowiskiem w chmurze, dotyczy również kosztów. Model kosztów w AVS możemy zafiksować nawet na 5 lat. To oznacza stabilność kosztów i jeszcze większe oszczędności dla przedsiębiorstw planujących długofalowe strategie chmurowe” – mówił.
Hosting w OVHcloud: żeby było, tak jak było
Z kolei Krystian Palica, Partner Program Manager CEE w OVHcloud omówił scenariusz utrzymywania środowisk VMware w chmurze OVHcloud. Według niego, podejście to pozwala klientom uniknąć przymusowego przejścia na nowe warunki licencyjne VMware, oferując elastyczność i skalowalność chmury OVHcloud.
Jak przekonywał Krystian Palica, klienci zyskują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz integrację z istniejącymi narzędziami VMware. To pozwala na płynne przejście do chmury bez konieczności refaktoryzacji. „OVHcloud jest alternatywą dla klasycznego on-premise, czyli modelu, w którym klienci mają własny sprzęt, kupują dożywotnie licencje i używają systemu we własnym zakresie. My mówimy: Drogi kliencie, my mamy infrastrukturę, mamy kilkaset tysięcy serwerów rozmieszczonych na całym świecie. Wybierz sobie lokalizację, wybierz usługę, a my ją dostarczymy odpowiednio zabezpieczoną, zgodnie z odpowiednim SLA, i to za sensowne pieniądze” – powiedział Krystian Palica.
Zaznaczył jednocześnie, że opcja hostowania VMware na platformie OVHcloud zapewnia przewidywalność cenową i organizacyjną, ponieważ nie jest równoznaczna z vendor lock-in ani też nie wymaga długotrwałej umowy. „Oferujemy model otwarty z płatnością miesięczną dla klientów, którzy tak wybiorą oraz płatność w ramach umowy długoterminowej, co jest trochę tańsze. W okresie pandemii zmieniły się niektóre ceny, ale sama istota i składnik usług pozostają te same. Możemy oferować rynkowi realną alternatywę i w wielu przypadkach pomagamy utrzymać ciągłość biznesu” – dodał Krystian Palica. Inną wartością jest współpraca z partnerami OVHcloud. „Segment partnerski jest wyjątkowo ważny, ponieważ zapewniamy infrastrukturę i sieć, ale nie oferujemy prac w warstwie wyższej, których często potrzebują klienci. Współpracujemy z grupą wyselekcjonowanych, wyszkolonych i certyfikowanych partnerów, którzy wykonują takie migracje i prace za nas” – wyjaśnił.
Krystian Palica omówił również wyzwania związane z tym scenariuszem, takie jak potencjalne koszty migracji i zależność od infrastruktury chmurowej. Wskazał też na elementy wynegocjowane przez OVHcloud z Broadcom i VMware, które przynoszą korzyści klientom w porównaniu do samodzielnego odnawiania umowy. Jest to o tyle istotne, że firma OVHcloud uzyskała najwyższy status (Pinnacle) w ramach zmodernizowanego programu partnerskiego VMware.
Przekuć niepewność na odporność
Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym, w którym uczestniczyli Jakub Fuszara z Elitmind, Krystian Palica z OVHcloud oraz Mariusz Kowalski z Accenture. Paneliści odpowiadali na pytania publiczności dotyczące m.in. problemów licencyjnych w kontekście konkretnych konfiguracji sprzętowych, możliwości migracji na alternatywne platformy wirtualizacji, elastyczności Broadcom i VMware w negocjacjach oraz skali problemu w porównaniu do innych wyzwań budżetowych IT.
W odniesieniu do tej ostatniej kwestii paneliści zgodnie podkreślali, że organizacje korzystające dotąd z rozwiązań VMware nie mogą sobie pozwolić na przestawienie organizacji w dryf i oczekiwanie na dalszy rozwój wypadków. „To prawda, że jesteśmy w momencie, w którym nie ma jasnej odpowiedzi, jak sytuacja się rozwinie. Jednak na pewno nie możemy czekać bezczynnie. Możemy poczekać z decyzją, ale nie możemy czekać z opracowaniem ścieżki wyjścia i zaplanowaniem działań. Mamy kilka potencjalnych scenariuszy, w tym przedstawione dzisiaj, które zależą od czasu, w jakim jesteśmy zmuszeni do zmiany modelu licencyjnego” – powiedział Mariusz Kowalski.
Uczestnicy dyskusji byli też zgodni co do tego, że sytuacja po fuzji Broadcom z VMware nie jest jednostkowa ani wyjątkowa. Niepewność, jakiej w związku z tym doświadczają dzisiaj firmy, można jednak potraktować jako bodziec do zmian w zestawie i architekturze stosowanych technologii, aby uczynić je bardziej odpornymi na presję ze strony dostawców i ryzyko uzależnienia od nich.
Jakub Fuszara zwracał zaś uwagę, że obecna sytuacja stwarza, przykładowo, podyktowaną konkretnym wyzwaniem szansę na szerszą transformację technologiczną w obszarze chmurowym. „Model AVS, czyli Azure VMware Solution, który pozwala szybko zmigrować zasoby zwirtualizowane do chmury publicznej bez potrzeby refaktoryzacji aplikacji otwiera zarazem możliwości rozpoczęcia korzystania z pełnego ekosystemu innowacyjnych usług dostępnych i rozwijanych tylko w chmurach publicznych” – mówił.
W dyskusji przypomniano także, że zmiana wprowadzona przez Broadcom w trudnej sytuacji stawia także dotychczasowych partnerów VMware. Krystian Palica zwrócił jednak uwagę, że nowa sytuacja paradoksalnie stwarza szansę także dla nich. „W przypadku współpracy z nami, partnerzy mają szansę na pozyskanie nowych biznesów, ale też na utrzymanie tych, których obsługują dotychczas na on-premise. Najważniejszy w perspektywie strategicznej może okazać się dla nich fakt współpracy z europejskim dostawcą chmury, który nie umożliwia wychodzenia tych danych poza obszar Unii Europejskiej” – wyjaśnił.
W zgodnej opinii uczestników czerwcowe spotkanie CXO HUB było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między liderami branży oraz uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Zgodnie z ustaleniami – większość szczegółów i informacji wymienionych podczas dyskusji nie jest relacjonowana w tym materiale, pozostaje do wiedzy uczestników spotkania. Wyrazili oni także chęć powtórzenia dyskusji jesienią, kiedy możliwa będzie analiza dodatkowych scenariuszy oraz uwarunkowań, które nieustannie pojawiają się w kontekście fuzji i zmiany w modelu licencjonowania VMware/Broadcom.
Zobacz także podsumowania przewodników dyskusji: