ERPRynekPolecane tematy
Zwycięzcy SAP Innovation Awards 2024
Podczas gali SAP Innovation Awards 2024, która odbyła się w ramach dorocznego spotkania społeczności SAP w Polsce – SAP NOW Poland, wyróżniono 10 firm, które z sukcesem przeszły cyfrową transformację, wykorzystując najnowsze rozwiązania SAP.
Nagrodzone projekty obejmowały innowacje w takich obszarach jak energetyka, e-commerce, sektor publiczny, HR, logistyka i produkcja. Wśród laureatów znaleźli się: Polskie Elektrownie Jądrowe, Grupa Allegro, Ministerstwo Sprawiedliwości, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, POLOmarket, Grupa Maspex, Grupa InPost, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Lotte Wedel i Fortaco.
Nagroda za błyskawiczne wdrożenie
Polskie Elektrownie Jądrowe zostały uhonorowane za wyjątkowo szybkie wdrożenie systemów SAP S/4HANA oraz SAP SuccessFactors w modelu Public Cloud. To pierwsze tego rodzaju wdrożenie w spółce skarbu państwa. Odbyło się w rekordowym czasie, co czyni je kamieniem milowym w cyfrowej transformacji polskiego sektora energetycznego. Nowe rozwiązania pozwalają na efektywne zarządzanie kluczowymi procesami biznesowymi, w tym finansami, logistyką oraz zasobami ludzkimi, co jest szczególnie istotne w kontekście budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Nagroda za transformację HR
Grupa Allegro została wyróżniona za szeroko zakrojoną transformację HR, której podstawą było wdrożenie platformy SAP SuccessFactors. Firma, zarządzająca 6 000 pracownikami w różnych krajach Europy, stanęła przed wyzwaniem standaryzacji procesów HR w międzynarodowym środowisku. Dzięki wprowadzeniu Employee Central, centralnego systemu zarządzania pracownikami, Grupa Allegro zyskała możliwość efektywnego zarządzania danymi HR, co znacznie usprawniło m.in zarządzanie wynagrodzeniami. W fazie projektowej jest obecnie zarządzanie talentami i rozwojem pracowniczym w jednym z najszerszych zakresów na rynku.
Nagroda za cyfryzację w sektorze publicznym
Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało nagrodę za cyfrową transformację, która będzie ważnym krokiem dla procesów planowania i budżetowania w polskim sądownictwie. Wdrożenie systemu SAP Analytics Cloud Planning pozwoli uzyskać większą dokładność i spójność danych, co bezpośrednio przekłada się na lepsze decyzje finansowe. Dzięki nowym narzędziom planowanie budżetowe stanie się bardziej efektywne, a procesy zatwierdzania zmian w dokumentach finansowych ulegną usprawnieniu.
Nagroda za rewolucję chmurową w sektorze edukacji
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie została nagrodzona za wdrożenie chmurowych rozwiązań SAP, które znacząco unowocześniły obsługę procesów back-office uczelni. Wprowadzenie systemu SAP S/4HANA Cloud pozwoliło na zintegrowanie procesów administracyjnych w jednym elastycznym narzędziu. Uczelnia, będąca jedną z czołowych jednostek badawczych w Polsce, zyskała nowoczesny system, który usprawnia zarządzanie ponad 4 tysiącami pracowników oraz wspiera procesy finansowe dla 20 tysięcy studentów.
Nagroda za efektywne zarządzanie magazynem
POLOmarket otrzymał nagrodę za efektywne zarządzanie magazynem, co stało się możliwe dzięki wdrożeniu systemu SAP S/4HANA for Retail. Decyzja o implementacji kolejnych rozwiązań: SAP Extended Warehouse Management i SAP Transportation Management była naturalnym etapem w kierunku dalszej optymalizacji środowiska informatycznego sieci. Transformacja pozwoli na optymalizację kluczowych procesów związanych z magazynowaniem oraz transportem, co przełoży się na zwiększenie efektywności operacyjnej i konkurencyjności całej sieci supermarketów.
Nagroda za pierwsze w Polsce wdrożenie SAP Business AI w procesach HR
Grupa Maspex została wyróżniona za pionierskie wdrożenie SAP Business AI w procesach HR, realizowanych na platformie SAP SuccessFactors. Dzięki nowoczesnemu asystentowi cyfrowemu SAP Joule, firma znacząco usprawniła zarządzanie danymi pracowniczymi, procesami akceptacyjnymi oraz wnioskami o nieobecność. Automatyzacja tych procesów zwiększyła efektywność operacyjną Grupy Maspex i sprawiła, że jest ona gotowa na kolejne wyzwania przyszłości.
Nagroda za ekspansję zagraniczną
Grupa InPost otrzymała nagrodę za dynamiczną ekspansję zagraniczną, wspieraną przez wdrożenie systemu SAP S/4HANA w ramach RISE with SAP. Dzięki nowoczesnym narzędziom, firma m.in. zautomatyzowała kluczowe procesy biznesowe. Ekspresowy sukces Go Live we Włoszech to dowód na doskonałą organizację pracy i jasno zdefiniowane cele biznesowe. Grupa InPost, jako lider na rynku logistycznym, wykorzystuje zaawansowane narzędzia, które pozwalają na szybkie dostosowywanie oferty do potrzeb zmieniającego się otoczenia, co umożliwia dalszą ekspansję na kolejne rynki. Planowany na styczeń start produkcyjny systemu w Polsce potwierdza, że InPost jest gotowy na kolejne wyzwania.
Nagroda za cyfryzację zakupów w sektorze biotechnologii
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma zostały wyróżnione za pełną cyfryzację procesów zakupowych, co było efektem jednego z największych wdrożeń SAP Ariba w Polsce. Dzięki implementacji SAP Ariba Strategic Sourcing Suite oraz Ariba SNAP Buying, firma zyskała możliwość kompleksowego zarządzania łańcuchem dostaw i procesami zakupowymi. Projekt ten obejmował zarządzanie sourcingiem strategicznym, oceną i kwalifikacją dostawców, elektronicznymi aukcjami oraz pełnym procesem zakupów operacyjnych. Co więcej, wdrożenie SAP Business Network umożliwiło sprawną komunikację z dostawcami na każdym etapie procesu zakupowego.
Nagroda za “najsłodszą” referencję
Firma Lotte Wedel została wyróżniona za swój wyjątkowy wkład w program referencyjny SAP, który znacząco wspierał rozwój i wdrażanie nowych rozwiązań SAP u innych klientów. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w konferencjach i dzieleniu się swoim doświadczeniem, Lotte Wedel przyczynił się do popularyzacji najlepszych praktyk, szczególnie w obszarze SAP Ariba, pomagając innym firmom w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej. Firma stała się dla SAP wsparciem w nowych procesach sprzedażowych.
Nagroda za migrację do chmury w sektorze produkcyjnym
Fortaco, lider w produkcji komponentów stalowych, został uhonorowany za decyzję o migracji do chmury w ramach transformacji cyfrowej swoich zakładów produkcyjnych. Nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane w Estonii, Finlandii, Polsce, Serbii oraz na Węgrzech muszą być skomunikowane tak aby grupa mogła zapewnić terminowy przepływ materiałów w sieci logistycznej, a swoim klientom oferować wysokie standardy produkcyjne, inżynieryjne oraz usługi posprzedażowe. Z tego względu w ramach inwestycji w Knurowie, gdzie powstała hala produkcyjna o powierzchni ponad 34 tys. m2, nastąpił pierwszy go-live SAP S/4HANA Private Cloud. Plan na najbliższe miesiące to Go-Live systemu w Estonii.