Branża ITRynekPolecane tematy

100 największych firm IT w Polsce – wyniki raportu ITwiz Best 100

Wartość polskiego rynku IT w roku 2014 wyniosła – wg szacunków IDC – nieco ponad 34 mld zł. Jak oceniają analitycy tej firmy, wartość ta praktycznie się nie zmieniła. Największą firmą IT w Polsce został Hewlett-Packard Polska z prawie 10 proc. udziałem w rynku.

100 największych firm IT w Polsce – wyniki raportu ITwiz Best 100

W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze trzej polscy dystrybutorzy – Action, AB i ABC Data – oraz Lenovo Technology Poland. Nie wiadomo jak ta czołówka będzie wyglądać za rok, ponieważ już w sierpniu HP Polska zostanie podzielony na dwie firmy HP Enterprise i HP Inc. Znacznie większa będzie HP Enterprise, która przejmie prawie 90% pracowników obecnego Hewlett-Packard sp. z o.o.

Zamówienia Raportu ITwiz BEST100 – wydania drukowanego oraz cyfrowego – można również składać za pośrednictwem strony: raportbest100.itwiz.pl. Zapraszamy do zakupu i lektury!

Plan podziału ogłoszono w październiku 2014 r. HP Enterprise skupić się ma na sprzedaży rozwiązań i usług korporacyjnych, a HP Inc. na rozwoju oferty komputerów osobistych i urządzeń wydruku. Hewlett-Packard Enterprise sp. z o.o. kierować będzie Paweł Czajkowski, obecny dyrektor generalny HP Polska, który firmą tą kieruje już od 10 lat. Natomiast HP Inc. Jacek Żurowski od października 2014 r. szef Działu Printing & Personal Systems w HP Polska.

Zmiany w czołówce polskiego rynku IT

Przygotowując pierwsze wydanie raportu ITwiz Best 100 chcieliśmy „oczyścić” obraz rynku z wpływu sprzedaży produktów zupełnie z nim nie związanych. Dlatego wiele czasu zajęło nam przekonywanie największych dystrybutorów do pokazania, jak duży udział w ich sprzedaży mają telefony i urządzenia telekomunikacyjne, sprzęt RTV/AGD czy zabawki, a ile de facto stanowi sprzedaż rozwiązań informatycznych.

Najbardziej „otwarta” była ABC Data, za co – przy okazji – chcielibyśmy podziękować przedstawicielom tej firmy. W przychodach ABC Data już 31% stanowią telefony i urządzenia telekomunikacyjne. Elektronika użytkowa zaś – w tym sprzęt RTV/AGD – to ok. 6% przychodów tego dystrybutora, 3% to inne produkty. Tak więc już jedynie 60% sprzedaży ABC Data zaliczyć można do IT. To najmniejszy udział wśród wszystkich dystrybutorów działających w Polsce. W przypadku Action jest to 71%, a AB – 73%.

 

100 największych firm IT w Polsce w roku 2014 (wyniki w tys. zł)

Źródło – Raport ITwiz Best 100, 2015; * – szacunki IDC Poland, informacje własne; ** – przychody dystrybutorów tylko w kraju, bez sprzedaży telefonów i sprzętu RTV/AGD

 

Według danych IDC Poland, największy udział w sprzedaży produktów i usług IT w Polsce ma tradycyjnie sprzęt (53,5%, 18,2 mld zł). Stąd tak duża dominacja jego dostawców w pierwszej dziesiątce. Na drugim miejscu pod względem udziału w rynku IT są usługi (30%, 10,2 mld zł), a na ostatnim sprzedaż oprogramowania (16,5%, 5,6 mld zł).

Eksport bez udziału dystrybutorów

Analizując rynek IT uznaliśmy również, iż trudno nazwać eksportem sprzedaż produktów IT, które w Polsce nie powstały. Dlatego odjęliśmy sprzedaż zagraniczną każdemu z dystrybutorów. Wszyscy bowiem od kilku już lat działają na rynkach Europy, choć magazyny wciąż znajdują się w Polsce. AB właśnie kończy budowę w Magnicach pod Wrocławiem – wartą prawie 100 mln zł – jednego z najnowocześniejszych centrów logistyczno-dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tam też przenosi się centrala spółki. Magazyn ten ma być także dostosowany do nowych produktów w ofercie tego dystrybutora. „Sprzęt AGD stanowi coraz większą część naszego biznesu. Dlatego, w porównaniu z pierwotnym projektem, zdecydowaliśmy się przeprojektować nasz nowy magazyn” – wspominał w rozmowie z Parkietem Grzegorz Ochędzan, członek zarządu AB odpowiedzialny za finanse. Action ma duży magazyn w Zamieniu pod Warszawą, a ABC Data w Warszawie i mniejszy Sosnowców. Ostatnia z tych firm rozważa wynajęcie magazynu w innym kraju. Mówi się o Rumunii w perspektywie kilku najbliższych kwartałów.

Według danych IDC Poland, największy udział w sprzedaży produktów i usług IT w Polsce ma tradycyjnie sprzęt (53,5%, 18,2 mld zł). Na drugim miejscu pod względem udziału w rynku IT są usługi (30%, 10,2 mld zł), a na ostatnim sprzedaż oprogramowania (16,5%, 5,6 mld zł).

Największy udział sprzedaży zagranicznej w przychodach za rok 2014 miała ABC Data – ok. 48%, w przypadku Action i AB jest to po ok. 35-36%. Dystrybutorzy ci nie znaleźli się w czołówce największych eksporterów. W pierwszej piątce są trzy firmy oferujące usługi IT związane z realizacją projektów dla klientów zagranicznych – Ericpol, Tieto Poland i Luxoft Poland. Zatrudniają one łącznie ponad 3200 osób. W czołówce znalazł się także jeden z największych polskich producentów oprogramowania – Comarch i ostatni z dużych producentów sprzętu komputerowego w Polsce – NTT System.

 

10 największych eksporterów IT w Polsce w roku 2014 (wyniki w tys. zł)

Źródło – Raport ITwiz Best 100, 2015

 

Eksportujemy z Polski głównie usługi programistów. Dlatego w pierwszej 10. Znalazły się jeszcze trzy firmy tworzące oprogramowanie na zamówienie zagranicznych klientów – GTECH Poland, Future Processing i Sii. Wartość usług, które wyeksportowały te firmy oraz Ericpol, Tieto Poland i Luxoft Poland, to prawie 700 mln zł! Łącznie firmy, które znalazły się w raporcie ITwiz Best 100, wyeksportowały towary i usługi za niemal 1,5 mld zł! A trzeba podkreślić, że nie uwzględniamy sprzedaży zagranicznej polskich dystrybutorów. Firmy AB, ABC Data i Action sprzedały poza Polską produkty o wartości ok. 6,6 mld zł!

Rynek w oczach klientów branży IT

Aby pokazać dwa oblicza sektora IT w Polsce – poza przebadaniem największych firm informatycznych działających w Polsce – zdecydowaliśmy się poznać opinie ich klientów. Na naszą redakcyjną ankietę odpowiedziało blisko 100 osób odpowiedzialnych za IT w firmach i instytucjach w Polsce, w tym 22% CIO i 58% dyrektorów departamentów IT, przede wszystkim z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 osób (79%, w tym 44% firm zatrudniających powyżej 1000 osób). Pozostali ankietowani to menedżerowie w działach IT lub kierownicy działów bezpieczeństwa. Reprezentowali oni wszystkie sektory polskiej gospodarki, w tym instytucje publiczne (szczegółowe dane prezentujemy na stronach 96-102 raportu ITwiz Best 100).

CIO i dyrektorów IT pytaliśmy o budżet IT, plany i priorytety w wydatkach na technologie informatyczne. W tym roku jedynie ok. 18% analizowanych firm zmniejszyło wydatki na IT, a prawie 59% zwiększyło je. W przypadku planów na kolejny rok w aż 49% przypadków wielkość budżetów uzależniona jest od liczby projektów zaplanowanych przez zarządy i działy biznesowe. Około 19% respondentów już wie, że ich budżet się zwiększy, 12%, że się zmniejszy. Pod koniec roku, gdy zakończy się proces budżetowania odpowiedzi te zapewne będą bardziej konkretne.

Wśród obszarów, w których budżet na IT zwiększył się, najczęściej wymieniane były: rozwój dotychczasowych systemów (52,9% odpowiedzi), bezpieczeństwo (46%) i wynagrodzenia pracowników działu IT (36,8%). Najczęstszymi odpowiedziami na temat obszarów, których dotknęło zmniejszenie wydatków były: w żadnym (37,9%), utrzymanie dotychczasowych systemów IT (35,6%) i zakupy sprzętu (30%).

W sektorze publicznym brakuje kontraktów, ponieważ zlecający czekają na pieniądze z finansowania strukturalnego na lata 2014-2020. Spowodowało to zmniejszenie liczby kontraktów i przesunięcie w czasie uruchomienia kolejnych inwestycji. Wyraźna poprawa powinna nastąpić już w tym roku wraz z faktycznym uruchomieniem finansowania z nowej perspektywy unijnej.

Analizowaliśmy także wpływ poszczególnych działów biznesowych na wydatki na IT. Jak się okazało najczęściej wymienianym był nie – jak wynika z często przytaczanych badań o rosnącej pozycji CMO – departament marketingu, lecz działy: sprzedaży/handlowy (87,3% odpowiedzi), obsługi klienta (75%), finansów i księgowości (68,4%), badawczo-rozwojowe (66,7%) i dopiero na 5. miejscu marketingu (60,5%). Co ciekawe, ponad 96% ankietowanych uważa, że działy IT wciąż mają znaczący wpływ na decyzje o wydatkach na IT. Na kolejnych miejscach znalazły się działy: sprzedaży/handlowy (82,5%), obsługi klienta (68,5%), finansów i księgowości (68%), badawczo-rozwojowe (59,5%) i marketingu (58,7%). To ponownie przeczy opinii o słabnącej roli osób odpowiedzialnych za informatykę, przynajmniej w przedsiębiorstwach działających w Polsce.

Wg ankietowanych przez nas osób o rozpoczęciu projektu IT najczęściej decyduje zarząd (54% odpowiedzi), a nadzoruje go Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli różnych działów (62%). W prawie 75 proc. przypadków przy prowadzeniu projektów preferowany jest model kaskadowy (waterfall), a jedynie 3,5% firm stosuje wyłącznie model zwinny (agile). W większości przypadków projekty muszą zakończyć się w okresie krótszym niż rok (65,5% odpowiedzi).

Przedstawiciele departamentów IT odpowiedzieli nam również na pytania dotyczące podejścia do projektów związanych z „najgłośniejszymi” dziś trendami na rynku: Internetem rzeczy (IoT), Social Media, Big Data, cloud computing i technologiami mobilnymi. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się projekty związane z IoT. Tylko 15% respondentów zadeklarowało, że uruchomiło, rozszerza lub kontynuuje tego typu wdrożenie. W przypadku projektów Big Data jest to 31% firm, social media – 43,7%, cloud computing – 56,3%, a rozwiązań mobilnych – 73,6%.

Wśród projektów związanych z infrastrukturą IT najczęściej wymieniana jest wirtualizacja serwerów (39% odpowiedzi), tych związanych z bezpieczeństwem ochrona danych (54%), aplikacyjnych – automatyzacja procesów biznesowych (69%), a związanych z technologiami sieciowymi – wdrożenie rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi (38%). W sumie poprosiliśmy o odpowiedź na pytania na temat ok. 50 różnych inicjatyw w tych czterech kategoriach.

Koniec funduszy to załamanie w kontraktach w sektorze publicznym

W przypadku projektów w sektorze publicznym, wiele firm mówi o załamaniu na tym rynku. Ich niższe przychody, niekiedy nawet o ponad 60% związane były przede wszystkim z osłabieniem koniunktury na skutek wyczerpywania się funduszy unijnych z poprzedniej perspektywy finansowej 2007-2013. W sektorze publicznym brakuje kontraktów, ponieważ zlecający czekają na pieniądze z finansowania strukturalnego na lata 2014-2020. Spowodowało to zmniejszenie liczby kontraktów i przesunięcie w czasie uruchomienia kolejnych inwestycji. Wyraźna poprawa powinna nastąpić już w tym roku wraz z faktycznym uruchomieniem finansowania z nowej perspektywy unijnej. Z punktu widzenia dostawców IT, oczekiwany jest też prężny rozwój sektorów zdrowia, edukacji i przemysłowego. Firmy IT są przekonane, że w drugiej połowie 2015 roku popyt na IT będzie rósł.

Wśród obszarów, w których budżet na IT zwiększył się, najczęściej wymieniane były: rozwój dotychczasowych systemów (52,9% odpowiedzi), bezpieczeństwo (46%) i wynagrodzenia pracowników działu IT (36,8%). Najczęstszymi odpowiedziami na temat obszarów, których dotknęło zmniejszenie wydatków były: w żadnym (37,9%), utrzymanie dotychczasowych systemów IT (35,6%) i zakupy sprzętu (30%).

Raport ITwiz Best 100 to także materiały pisane przez osoby zarządzające IT w największych przedsiębiorstwach i instytucjach w Polsce. Poprosiliśmy je o napisanie o priorytetach związanych z wdrożeniami nowych technologii w swoim sektorze. Wśród autorów i naszych rozmówców są: Jaromir Pelczarski, COO Banku BGŻ BNP Paribas; Dawid Pawłowski, odpowiadający za obszar IT w Avon Cosmetics w Polsce, Krajach Bałtyckich i Finlandii; Sebastian Drzewiecki, szef Centrum Usług Biznesowych w GSK, Sebastian Christow, dyrektor Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a także Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w zakresie strategii i operacji w KPMG i Andrzej Amanowicz, Business Development Manager z 20-letnim doświadczeniem.

Raport dostępny jest już w naszej aplikacji mobilnej na urządzenia z iOS i Androidem.

100 największych firm IT w Polsce – wyniki raportu ITwiz Best 100

 

 

100 największych firm IT w Polsce – wyniki raportu ITwiz Best 100

 

 

Zamówienia Raportu ITwiz BEST100 – wydania drukowanego oraz cyfrowego – można również składać za pośrednictwem strony: raportbest100.itwiz.pl. Zapraszamy do zakupu i lektury!

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *