CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

10 najważniejszych trendów w cyberbezpieczeństwie

Krajobraz cyberbezpieczeństwa nieustannie ewoluuje, przynosząc kolejne wyzwania i zagrożenia. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane taktyki wykorzystujące w swych działaniach zaawansowane technologie – jak choćby popularne obecnie narzędzia AI – oraz luki w systemach. Według prognoz Cybersecurity Ventures, koszty cyberprzestępczości mają osiągnąć kwotę 8 bilionów dolarów jeszcze w tym roku, a prawdopodobnie wzrosną do 10,5 biliona dolarów do roku 2025. Dlatego ważne jest, aby nadążać za tym rosnącym zagrożeniem i być na bieżąco z najnowszymi trendami w cyberbezpieczeństwie. 

10 najważniejszych trendów w cyberbezpieczeństwie

1. Oprogramowanie ransomware jako usługa (RaaS)

W ostatnich latach nasiliły się ataki ransomware, podczas których cyberprzestępcy szyfrują dane ofiary i żądają okupu za ich uwolnienie. W najbliższym czasie możemy spodziewać się coraz częstszego pojawiania się platform ransomware jako usługa (RaaS). A aby chronić się przed zagrożeniami RaaS, konieczne jest przestrzeganie właściwej higieny cybernetycznej i stworzenie solidnej strategii bezpieczeństwa.

2. Ataki wspomagane przez sztuczną inteligencję 

Sztuczna inteligencja, która stała się ostatnio niezbędnym narzędziem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, jest również wykorzystywana przez cyberprzestępców do opracowywania bardziej wyrafinowanych ataków. Te wykorzystujące sztuczną inteligencję, które omijają tradycyjne środki bezpieczeństwa, na pewno będą rosnąć. Przykładowo AI może generować realistyczne e-maile phishingowe, które z łatwością mogą oszukać użytkowników. Ponadto może tworzyć złośliwe oprogramowanie, które będzie dostosowywać swoje działanie w taki sposób, aby uniknąć wykrycia przez oprogramowanie zabezpieczające.

Cyberprzestępcy będą też wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania deepfakes, np. w celu szerzenia dezinformacji czy tworzenia fałszywych treści wideo lub audio w celu manipulowania cenami akcji lub wpływania na opinię publiczną. Ponadto, deepfake może być wykorzystywany w kampaniach spear-phishingowych do podszywania się pod kadrę kierowniczą lub inne wysoko postawione osoby, w celu nakłonienia pracowników do ujawnienia poufnych informacji lub przekazania środków finansowych.

3. Phishing

Technika ta ma na celu eksfiltrację cennych danych lub rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania. I to będzie narzędzie nadal preferowane przez hakerów. Cyberprzestępcy będą korzystać z łatwo dostępnej grafiki cyfrowej, danych socjotechnicznych i szerokiej gamy narzędzi phishingowych, w tym niektórych zautomatyzowanych przez uczenie maszynowe. Warto zaznaczyć, że phishingowi towarzyszy często oprogramowanie ransomware, a taktyką hakerów jest wspomniane już atakowanie kierownictwa firm lub organizacji (spear-phishing).

Według firmy Lookout, najwyższy wskaźnik phishingu mobilnego w historii zaobserwowano w 2022 roku, a połowa właścicieli telefonów komórkowych na całym świecie była narażona na atak tego rodzaju nawet co kwartał. Zauważono, że rozprzestrzeniają się również ataki phishingowe nieoparte na wiadomościach e-mail – vishing (phishing głosowy), smishing (phishing SMS-owy) i quishing (phishing za pomocą kodów QR) wzrosły siedmiokrotnie w II kwartale 2022 roku.

4. Ataki na łańcuchy dostaw

Są one wymierzone w zewnętrznych dostawców i usługodawców w celu uzyskania dostępu do systemów i danych ich klientów – cyberprzestępcy starają się bowiem wykorzystać najsłabsze ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa organizacji. A ponieważ firmy w coraz większym stopniu polegają na sieci dostawców i partnerów, ryzyko ataku na łańcuchy dostaw nieustannie rośnie. Organizacje muszą więc ocenić stan bezpieczeństwa swoich partnerów i wdrożyć silne kontrole dostępu, aby zminimalizować ryzyko takiego ataku.

5. Cloud Jacking

Firmy coraz chętniej przenoszą swoje dane oraz infrastrukturę do chmury, co wiąże się również z unikalnymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa. Cloud Jacking polega na uzyskiwaniu nieautoryzowanego dostępu do infrastruktury chmurowej firmy i wykorzystywaniu jej w celu uzyskania korzyści finansowych lub przeprowadzenia dalszych ataków. Dlatego w miarę jak firmy migrują coraz więcej danych do chmury, coraz ważniejsze staje się posiadanie kompleksowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, która ochroni dane przed ewentualnymi naruszeniami.

6. Zagrożenia wewnętrzne

Nie są one nowym zjawiskiem, ale nadal stanowią poważny problem dla organizacji. Wynika to z faktu upowszechnienia się w pewnym stopniu pracy zdalnej, co sprawia, że wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom wewnętrznym może być trudniejsze – zwłaszcza, że pracownicy mają dostęp do poufnych informacji i systemów z domu. Organizacje muszą więc priorytetowo traktować monitorowanie i zabezpieczanie swoich sieci wewnętrznych oraz szkolenie pracowników w zakresie rozpoznawania i zgłaszania cyberzagrożeń czy wszelkich podejrzanych działań.

7. Wyzwania związane z bezpieczeństwem 5G i IoT

Powszechne przyjęcie technologii 5G doprowadzi do ogromnego wzrostu liczby podłączonych urządzeń, czyniąc Internet Rzeczy (IoT) jeszcze bardziej znaczącą częścią naszego codziennego życia. Wraz z rozwojem sieci 5G należy zatem spodziewać się wzrostu liczby ataków ukierunkowanych na luki w zabezpieczeniach urządzeń IoT oraz możliwości skoordynowanych ataków na infrastrukturę krytyczną na dużą skalę.

8. Analiza zagrożeń cybernetycznych

Jest istotną koncepcją, którą firmy muszą wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Jest to regularny proces analizowania istniejących zagrożeń i identyfikowania potencjalnych ryzyk w przyszłości oraz zapewniania opcji zapobiegania nim.

9. Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych

To nowy krok w świecie cyberbezpieczeństwa – rodzaj ubezpieczenia, które firmy mogą wykupić, aby zapewnić sobie pokrycie strat poniesionych w wyniku ewentualnych cyberataków. Co więcej, warunki dotyczące takiego cyberubezpieczenia obejmują często m.in. ochronę przed naruszeniami danych, cyberwymuszeniami czy błędami pracowników. Wraz z rosnącą liczbą ataków na firmy, ubezpieczenie cybernetyczne z czasem stanie się niezbędne dla każdej firmy obecnej w internecie.

10. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)

To wciąż istotny trend w cyberbezpieczeństwie, który może pomóc chronić konta przed włamaniami. MFA przenosi standardowy proces logowania za pomocą nazwy użytkownika i hasła o krok dalej, wymagając dwóch lub więcej dowodów, w celu uwierzytelnienia tożsamości użytkownika, co jest powszechnie obserwowane w zabezpieczeniach poczty elektronicznej. Ponadto nie tylko pomaga zapobiegać włamaniom i innym złośliwym działaniom, ale także zapewnia spokój ducha, że dane pozostają bezpieczne. MFA zapewnia również bezpieczeństwo cennych informacji. Można je także połączyć z pojedynczym logowaniem, aby zabezpieczyć tożsamość i zwiększyć produkcję.

Jak więc zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie?

  • Używaj uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) – wdrożenie tego rozwiązania zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa dla Twojej firmy.
  • Zaktualizuj oprogramowanie – nieaktualne oprogramowanie może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ hakerzy mogą wykorzystywać luki w starszych wersjach, aby uzyskać dostęp. Upewnij się więc, że wszystkie Twoje systemy korzystają z najnowszej wersji odpowiedniego oprogramowania.
  • Zainwestuj w rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – w takie jak np. skanery złośliwego oprogramowania i zapory sieciowe, które mogą pomóc w ochronie przed różnymi zagrożeniami.
  • Edukuj siebie i swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa – zachęcaj pracowników do bycia na bieżąco z najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych. Obejmuje to ochronę haseł, unikanie klikania podejrzanych linków i wiadomości e-mail, korzystanie z bezpiecznej sieci Wi-Fi i nie tylko.
  • Monitoruj swoje systemy – miej oko na wszystkie sieci i systemy swojej firmy pod kątem podejrzanej aktywności lub nietypowego ruchu sieciowego. Jeśli coś zauważysz, zbadaj to dokładniej, aby upewnić się, że nie jest to cyberatak.

Źródła: Cybersecurity Ventures, AZTech IT Solutions, Forbes, Lookout

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *