CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

10 najważniejszych trendów w cyberbezpieczeństwie

Krajobraz cyberbezpieczeństwa nieustannie ewoluuje, przynosząc kolejne wyzwania i zagrożenia. Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane taktyki wykorzystujące w swych działaniach zaawansowane technologie – jak choćby popularne obecnie narzędzia AI – oraz luki w systemach. Według prognoz Cybersecurity Ventures, koszty cyberprzestępczości mają osiągnąć kwotę 8 bilionów dolarów jeszcze w tym roku, a prawdopodobnie wzrosną do 10,5 biliona dolarów do roku 2025. Dlatego ważne jest, aby nadążać za tym rosnącym zagrożeniem i być na bieżąco z najnowszymi trendami w cyberbezpieczeństwie. 

10 najważniejszych trendów w cyberbezpieczeństwie

1. Oprogramowanie ransomware jako usługa (RaaS)

W ostatnich latach nasiliły się ataki ransomware, podczas których cyberprzestępcy szyfrują dane ofiary i żądają okupu za ich uwolnienie. W najbliższym czasie możemy spodziewać się coraz częstszego pojawiania się platform ransomware jako usługa (RaaS). A aby chronić się przed zagrożeniami RaaS, konieczne jest przestrzeganie właściwej higieny cybernetycznej i stworzenie solidnej strategii bezpieczeństwa.

2. Ataki wspomagane przez sztuczną inteligencję 

Sztuczna inteligencja, która stała się ostatnio niezbędnym narzędziem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, jest również wykorzystywana przez cyberprzestępców do opracowywania bardziej wyrafinowanych ataków. Te wykorzystujące sztuczną inteligencję, które omijają tradycyjne środki bezpieczeństwa, na pewno będą rosnąć. Przykładowo AI może generować realistyczne e-maile phishingowe, które z łatwością mogą oszukać użytkowników. Ponadto może tworzyć złośliwe oprogramowanie, które będzie dostosowywać swoje działanie w taki sposób, aby uniknąć wykrycia przez oprogramowanie zabezpieczające.

Cyberprzestępcy będą też wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania deepfakes, np. w celu szerzenia dezinformacji czy tworzenia fałszywych treści wideo lub audio w celu manipulowania cenami akcji lub wpływania na opinię publiczną. Ponadto, deepfake może być wykorzystywany w kampaniach spear-phishingowych do podszywania się pod kadrę kierowniczą lub inne wysoko postawione osoby, w celu nakłonienia pracowników do ujawnienia poufnych informacji lub przekazania środków finansowych.

Przeczytaj również
Hack4Lem: Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami z zakresu bankowości i cyberbezpieczeństwa

3. Phishing

Technika ta ma na celu eksfiltrację cennych danych lub rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania. I to będzie narzędzie nadal preferowane przez hakerów. Cyberprzestępcy będą korzystać z łatwo dostępnej grafiki cyfrowej, danych socjotechnicznych i szerokiej gamy narzędzi phishingowych, w tym niektórych zautomatyzowanych przez uczenie maszynowe. Warto zaznaczyć, że phishingowi towarzyszy często oprogramowanie ransomware, a taktyką hakerów jest wspomniane już atakowanie kierownictwa firm lub organizacji (spear-phishing).

Według firmy Lookout, najwyższy wskaźnik phishingu mobilnego w historii zaobserwowano w 2022 roku, a połowa właścicieli telefonów komórkowych na całym świecie była narażona na atak tego rodzaju nawet co kwartał. Zauważono, że rozprzestrzeniają się również ataki phishingowe nieoparte na wiadomościach e-mail – vishing (phishing głosowy), smishing (phishing SMS-owy) i quishing (phishing za pomocą kodów QR) wzrosły siedmiokrotnie w II kwartale 2022 roku.

4. Ataki na łańcuchy dostaw

Są one wymierzone w zewnętrznych dostawców i usługodawców w celu uzyskania dostępu do systemów i danych ich klientów – cyberprzestępcy starają się bowiem wykorzystać najsłabsze ogniwo w łańcuchu bezpieczeństwa organizacji. A ponieważ firmy w coraz większym stopniu polegają na sieci dostawców i partnerów, ryzyko ataku na łańcuchy dostaw nieustannie rośnie. Organizacje muszą więc ocenić stan bezpieczeństwa swoich partnerów i wdrożyć silne kontrole dostępu, aby zminimalizować ryzyko takiego ataku.

5. Cloud Jacking

Firmy coraz chętniej przenoszą swoje dane oraz infrastrukturę do chmury, co wiąże się również z unikalnymi zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa. Cloud Jacking polega na uzyskiwaniu nieautoryzowanego dostępu do infrastruktury chmurowej firmy i wykorzystywaniu jej w celu uzyskania korzyści finansowych lub przeprowadzenia dalszych ataków. Dlatego w miarę jak firmy migrują coraz więcej danych do chmury, coraz ważniejsze staje się posiadanie kompleksowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego, która ochroni dane przed ewentualnymi naruszeniami.

Przeczytaj również
Kto i do czego korzysta z ChatGPT?

6. Zagrożenia wewnętrzne

Nie są one nowym zjawiskiem, ale nadal stanowią poważny problem dla organizacji. Wynika to z faktu upowszechnienia się w pewnym stopniu pracy zdalnej, co sprawia, że wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom wewnętrznym może być trudniejsze – zwłaszcza, że pracownicy mają dostęp do poufnych informacji i systemów z domu. Organizacje muszą więc priorytetowo traktować monitorowanie i zabezpieczanie swoich sieci wewnętrznych oraz szkolenie pracowników w zakresie rozpoznawania i zgłaszania cyberzagrożeń czy wszelkich podejrzanych działań.

7. Wyzwania związane z bezpieczeństwem 5G i IoT

Powszechne przyjęcie technologii 5G doprowadzi do ogromnego wzrostu liczby podłączonych urządzeń, czyniąc Internet Rzeczy (IoT) jeszcze bardziej znaczącą częścią naszego codziennego życia. Wraz z rozwojem sieci 5G należy zatem spodziewać się wzrostu liczby ataków ukierunkowanych na luki w zabezpieczeniach urządzeń IoT oraz możliwości skoordynowanych ataków na infrastrukturę krytyczną na dużą skalę.

8. Analiza zagrożeń cybernetycznych

Jest istotną koncepcją, którą firmy muszą wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Jest to regularny proces analizowania istniejących zagrożeń i identyfikowania potencjalnych ryzyk w przyszłości oraz zapewniania opcji zapobiegania nim.

9. Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych

To nowy krok w świecie cyberbezpieczeństwa – rodzaj ubezpieczenia, które firmy mogą wykupić, aby zapewnić sobie pokrycie strat poniesionych w wyniku ewentualnych cyberataków. Co więcej, warunki dotyczące takiego cyberubezpieczenia obejmują często m.in. ochronę przed naruszeniami danych, cyberwymuszeniami czy błędami pracowników. Wraz z rosnącą liczbą ataków na firmy, ubezpieczenie cybernetyczne z czasem stanie się niezbędne dla każdej firmy obecnej w internecie.

Przeczytaj również
W jaki sposób Machine Learning wspiera codziennie działania PZU

10. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)

To wciąż istotny trend w cyberbezpieczeństwie, który może pomóc chronić konta przed włamaniami. MFA przenosi standardowy proces logowania za pomocą nazwy użytkownika i hasła o krok dalej, wymagając dwóch lub więcej dowodów, w celu uwierzytelnienia tożsamości użytkownika, co jest powszechnie obserwowane w zabezpieczeniach poczty elektronicznej. Ponadto nie tylko pomaga zapobiegać włamaniom i innym złośliwym działaniom, ale także zapewnia spokój ducha, że dane pozostają bezpieczne. MFA zapewnia również bezpieczeństwo cennych informacji. Można je także połączyć z pojedynczym logowaniem, aby zabezpieczyć tożsamość i zwiększyć produkcję.

Jak więc zapewnić bezpieczeństwo swojej firmie?

  • Używaj uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) – wdrożenie tego rozwiązania zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa dla Twojej firmy.
  • Zaktualizuj oprogramowanie – nieaktualne oprogramowanie może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ hakerzy mogą wykorzystywać luki w starszych wersjach, aby uzyskać dostęp. Upewnij się więc, że wszystkie Twoje systemy korzystają z najnowszej wersji odpowiedniego oprogramowania.
  • Zainwestuj w rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – w takie jak np. skanery złośliwego oprogramowania i zapory sieciowe, które mogą pomóc w ochronie przed różnymi zagrożeniami.
  • Edukuj siebie i swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa – zachęcaj pracowników do bycia na bieżąco z najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa i ochrony danych. Obejmuje to ochronę haseł, unikanie klikania podejrzanych linków i wiadomości e-mail, korzystanie z bezpiecznej sieci Wi-Fi i nie tylko.
  • Monitoruj swoje systemy – miej oko na wszystkie sieci i systemy swojej firmy pod kątem podejrzanej aktywności lub nietypowego ruchu sieciowego. Jeśli coś zauważysz, zbadaj to dokładniej, aby upewnić się, że nie jest to cyberatak.

Źródła: Cybersecurity Ventures, AZTech IT Solutions, Forbes, Lookout

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *