ProgramowaniePolecane tematy

4 technologiczne trendy dla programistów w 2021 roku

Każdy rok obfituje w nowe trendy technologiczne, które wyznaczają kierunek rozwoju branży IT, świata biznesu i społeczeństw. Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem ewolucji sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy walki z „deepfake” – to technologie, które są znane większości czytelników. A jakie przełomowe rozwiązania czekają na specjalistów IT w 2021 roku?

4 technologiczne trendy dla programistów w 2021 roku

1. Nowe usługi chmurowe

Usługi w chmurach publicznych typu PaaS (Platform as a service) mają swoje zalety, ale czasem okazuje się, że stwarzają również ograniczenia, które dla rozwiązań w dużej skali są trudne do zaakceptowania. Np. Azure udostępnił ostatnio dwie nowe usługi: Flexible Server oraz Hyperscale (Citus) dla klientów, dla których zwykły serwer bazy danych nie jest wystarczający. Serwer „Flexible” pozwala na większe dopasowanie go do potrzeb użytkowników, a także oferuje większą moc oraz pamięć. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do Single Server nie daje możliwości użycia Private Link do komunikacji z bazą, ale pozwala na łączność prywatną w ramach Virtual Network. Dużym plusem jest również wbudowana opcja PgBouncera. Citus wyróżnia się większą wydajnością dzięki użyciu shardingu, czyli skalowania zapytań na wiele maszyn. Jego ograniczeniem jest to, że może posiadać tylko jedna bazę danych.

Oba rozwiązania są w początkowej fazie rozwoju, co utrudnia obecnie ich stosowanie. Alternatywą jest użycie do tego celu Azure Templates. Każde z wymienionych rozwiązań zapewnia większą wydajność oraz daje możliwość dostosowania konfiguracji bazy danych na potrzebę konkretnego rozwiązania. Są to idealne wybory dla systemów, w których prędkość przetwarzania zapytań bazodanowych ma wielkie znaczenie.

2. Szybsze budowanie aplikacji w oparciu o stos JavaScript

Na rynku pojawiają się nowe narzędzia, które ułatwiają proces budowania aplikacji w oparciu o JavaScript lub TypeScript. Deno jest prostym i nowoczesnym środowiskiem uruchomieniowym JavaScriptu oraz TypeScriptu zbudowanym w Rust (język programowania aplikacji) i korzystającym z V8 (silnik JavaScript autorstwa Google). Dano jest całkowicie nowym środowiskiem uruchomieniowym pisanym od zera. Jego ogromną zaletą jest obsługa TypeScript „out of the box” oraz domyślnie wyłączony dostęp do plików, sieci i środowiska, co daje większe bezpieczeństwo. Deno zawiera również wbudowane programy narzędziowe, takie jak Dependency Inspector i Code Formatter.

NestJS to framework Node.js po stronie serwera napisany w języku TypeScript. Integruje on bogatą społeczność Node.js. NestJS zapewnia architekturę aplikacji gotową do użycia. Model mentalny przy tworzeniu NestJS jest podobny do wersji Angulara po stronie serwera lub wersji Spring Boot w języku TypeScript. NestJS obsługuje takie protokoły, jak biblioteki GraphQL, Websocket i ORM.

3. QAOps

QAOps jest stosunkowo nowym podejściem, które nieustannie zyskuje na popularności. Polega ono na integracji jakości (QA) z łańcuchem CI/CD. QAOps oznacza lepszą komunikację między członkami zespołu oraz umożliwia szybsze wykrywanie błędów. Sprawia to, że cykl wytwarzania oprogramowania jest krótszy i bardziej płynny. Dzięki temu firmy są w stanie dostarczyć oprogramowanie lepszej jakości.

Proces QAOps może wyglądać następująco: Zmiana zaplanowana do wdrożenia w kolejnej iteracji przechodzi przez komplet testów automatycznych dla danego obszaru. Dodatkowo raz dziennie wystawiane jest środowisko testowe, na którym uruchamiane są kontrolnie wszystkie testy automatyczne oraz w razie potrzeby testy manualne. Pozytywny wynik testów daje zielone światło do wdrożenia zmian na środowisku produkcyjnym. Najlepiej, gdy cały proces jest w pełni zautomatyzowany.

4. Efektywne narzędzia pracy zdalnej

Obok takich narzędzi jak Teams czy Zoom, popularność zdobywają nowe typy produktów do pracy zdalnej, które symulują obecność całego zespołu w sali konferencyjnej. Najlepsze dwa przykłady to Miro i Mural. Miro to platforma do współpracy w trybie online z cyfrową tablicą, której można używać np. do burzy mózgów. Miro zawiera także zintegrowaną bibliotekę ikon, szablonów, makiet i innych treści. Użytkownicy mogą również przesyłać pliki, obrazy i dokumenty ze swojego komputera lub Dysku Google.

Mural.co to wirtualna przestrzeń robocza dla wszystkich, którzy chcą jednocześnie wymieniać się pomysłami. Narzędzie jest zbliżone do Miro i działa niczym ogromna ściana z możliwością powiększania, na której użytkownicy mogą używać wirtualnych karteczek samoprzylepnych, a także dodawać obrazy, filmy, tekst oraz inne elementy. Największą zaletą Mural.co jest bogata baza predefiniowanych szablonów, które możemy użyć do wielu typowych zadań projektowych, UX oraz analitycznych (m.in. różnego rodzaju tablice, macierze, diagramy i gotowe do pracy modele i „canvasy”).

Marcin Dąbrowski, Chief Innovation Officer w ITMAGINATION

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “4 technologiczne trendy dla programistów w 2021 roku”

  1. Od jakiegoś czasu bardzo fajnie sprawdza sie “pair programming” oraz współdzielenie ekranu przy pracy remote. VSC w łatwy sposób pozwala nam na takie działanie 🙂