Branża ITStartupyRynek

Ile zarabiają programiści w polskich startupach?

Z raportu „Zarobki IT w polskich startupach Q1 2022”, przygotowanego przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem Just Join IT, wynika, że w badanym okresie polski rynek startupowy zdecydowanie przyspieszył i kontynuuje intensywny rozwój. Liczba ofert pracy na stanowiska IT w tym sektorze wzrosła o 58%. Okazuje się, że polskie startupy najczęściej szukają programistów średniego szczebla, specjalizujących się w technologii JavaScript. To im są gotowi zapłacić nawet o 26% więcej niż innego rodzaju firmy. Oznacza to, że najlepsi z nich potrafią zarobić nawet 21 000 zł.

Ile zarabiają programiści w polskich startupach?

Z badania wynika, że średnie wynagrodzenie midów jest nawet o 86% wyższe niż juniorów. Specjaliści na średnim poziomie doświadczenia są bezwzględnie najważniejszą grupą dla startupów – świadczy o tym fakt, że ponad 51% ofert pracy w I kwartale 2022 roku dotyczyło rekrutacji na stanowiska właśnie na tym poziomie doświadczenia.

Wynagrodzenia programistów w startupach zawierają się pomiędzy 6 500 zł a 34 125 zł netto na umowach B2B, czytamy we wspomnianym raporcie. Mediana wynosi zaś 7 500 zł netto na umowach B2B dla juniorów, dla midów 14 000 zł, a dla seniorów 21 000 zł. Przy czym najwyższe wynagrodzenia juniorów są wyższe niż najniższe midów, a najwyższe midów przewyższają najniższe pensje seniorów. 10% najwyższych ofert dla juniorów przewidywało wynagrodzenia powyżej 13 000 zł netto miesięcznie. Taki sam procent najwyższych ofert dla seniorów przekraczał już barierę 30 000 zł netto miesięcznie.

„Opublikowane oferty pracy wskazują, że rywalizując o najbardziej utalentowanych programistów startupy kierują się przede wszystkim ich użytecznością dla spółki. Niewielka liczba ofert pracy dla juniorów pokazuje niechęć założycieli startupów do inwestowania w szkolenie pracowników, natomiast przewaga ofert dla midów ukazuje ich największą użyteczność względem kosztu ich pozyskania. Stawki oferowane seniorom pokazują, że wynagrodzenia w polskich startupach coraz bardziej zbliżają się do tych oferowanych w podobnych podmiotach na Zachodzie. Sprzyja temu globalizacja rynku pracy w IT oraz silna presja na rekrutowanie najbardziej utalentowanych programistów, wywołana rundami inwestycyjnymi jakie startupy pozyskiwały w ostatnich kwartałach. Jesteśmy bardzo ciekawi jak obecnie obserwowane spowolnienie inwestycyjne wpłynie na wynagrodzenia w startupach” – komentuje Marcel Animucki, Investment Manager z bValue.

Specjaliści JavaSript najczęściej poszukiwani przez krajowe startupy

Jak już wspomniano, polskie startupy poszukują najczęściej programistów posługujących się językiem JavaScript – prawie 30% ofert pracy w tym sektorze dotyczyło właśnie tej technologii. To zdecydowanie więcej niż drugi w tym zestawieniu język PHP, którego wymagano w nieco ponad 10% ofert. Co ciekawe, ten język programowania jest znacznie rzadziej wymaganą kompetencją w startupach niż w innych firmach. Na kolejnych pozycjach plasuje się z kolei Java i Testing. Phyton zajmuje 4 pozycję w tej kategorii, ale jednocześnie jest najczęściej wpisywaną umiejętnością dodatkową w ogłoszeniach startupów.

Najwyższe średnie wynagrodzenie oferowane jest programistom obsługującym architekturę chmury (25 000 zł). Jednocześnie jest to trzecia najrzadziej pojawiająca się w ofertach startupów umiejętność. Ta odwrotnie proporcjonalna relacja pomiędzy wysokością wynagrodzenia, a częstością poszukiwania osób obsługujących daną technologię jest obserwowana we wszystkich badanych przypadkach, wskazują twórcy raportu. Język JavaScript, odpowiadający za prawie jedna trzecią wszystkich ofert, plasuje się w środku stawki pod kątem
oferowanych wynagrodzeń.

Ile zarabiają programiści w polskich startupach?
Źródło: Raport „Zarobki IT w polskich startupach Q1 2022”

Najbardziej popularną formą zatrudnienia w startupach jest umowa B2B. Zaledwie co szósta oferta pracy związana z IT w polskich startupach była oferowana w ramach umowy o pracę, zaś ponad 83% dotyczyło właśnie umów B2B.

„W 2021 roku na rynku trudniej było o zrekrutowanie dobrego programisty niż zebranie finansowania. O ile w tym roku to drugie będzie stanowić większe wyzwanie, to w dalszym ciągu największy problem związany z rozwojem to rekrutacja odpowiednich osób do teamu. Warto jest pochylić się nieco nad tym, jak wygląda obecnie rynek. Według tego, co obserwujemy, stawki będą rosnąć jeszcze szybciej, ponieważ coraz więcej firm produktowych zapakowanych rundami A od VC wchodzi na nasz polski rynek, a to zwiastuje większą konkurencję o talenty, nawet w czasach ograniczonego dostępu do kapitału” – prognozuje Piotr Nowosielski z Just Join IT.

Na potrzeby raportu przeanalizowano 2 958 ogłoszeń o pracę opublikowanych w serwisie Just Join IT w okresie od lipca 2021 do marca 2022, z czego 431 firm sklasyfikowano jako startupy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *