Branża ITBiznesRynekPolecane tematy
Microsoft zapowiada nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli
Pracę uczniów i nauczycieli wspierać mają m.in. dedykowana wersja systemu Windows 10, narzędzia do pracy zespołowej i planowania toku nauczania, a także funkcje edukacyjne w grze Minecraft oraz rozwiązania oparte na rzeczywistości rozszerzonej. Microsoft wprowadzi również na rynek nową, skierowaną dla sektora edukacji linię komputerów osobistych.
Zdaniem przedstawicieli firmy Microsoft nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli, które pozwolą m.in. usprawnić działania edukacyjne. Jednym z takich rozwiązań ma być – zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności i bezpieczeństwa – wersja systemu operacyjnego Windows 10. Platforma Windows 10 S ma pozwalać m.in. na zablokowanie możliwości zainstalowania w systemie aplikacji innych, niż te pochodzące ze Sklepu Windows i zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Uruchamiane lokalnie aplikacje mają być też dodatkowo zabezpieczone. System Windows 10 S charakteryzować ma też m.in. funkcja szybkiego logowania.
Windows 10 S ma pozwalać m.in. na zablokowanie możliwości zainstalowania w systemie aplikacji innych, niż te pochodzące ze Sklepu Windows i zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa.
System Windows 10 S będzie dostarczany wraz z przeglądarką internetową Microsoft Edge, która również została wyposażone w nowe, zdaniem przedstawicieli Microsoft przydatne dla uczniów i nauczycieli, funkcje. Jedną z nowości jest Preview Bar. Funkcja ta ma ułatwiać poruszanie się po otwartych kartach przeglądarki. Przydatna ma być też funkcja Windows Ink pozwalająca na łatwe sporządzanie i udostępnianie notatek bezpośrednio na otwartych stronach internetowych. Z oficjalnych informacji wynika, że Windows 10 S będzie dostępny nieodpłatnie wszystkich szkół korzystających z komputerów z systemem Windows 10 Pro.
Jednocześnie, w gronie firm, które jako pierwsze wprowadzą na rynek komputery wyposażone w Windows 10 S znalazły się firmy: Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung i Toshiba. W kolejnych miesiącach oferta sprzętu dostarczanego z preinstalowaną wersją Windows 10 S ma być poszerzana – także o urządzenia klasy premium. Do tej klasy zaliczyć można również nowy komputer firmy Microsoft – Surface Laptop.
Edukacyjna edycja Minecrafta zyskała funkcję Code Builder, która ma ułatwiać graczom poznawanie podstaw i możliwości programowania.
Jeszcze w tym roku w ramach Sklepu Microsoft dostępne mają być nowe, zaprojektowane z myślą o środowisku lekcyjnym, aplikacje rozszerzające możliwości platformy Microsoft Teams. Platforma ta, w powiązaniu z rozwiązaniami opartymi na OneNote ma pozwalać na efektywne prowadzenie wielu działań edukacyjnych przy pomocy komputera. Według zapowiedzi nauczyciele będą mogli m.in. w łatwy sposób rozdawać uczniom materiały, oceniać ich pracę, dopasowywać poziom nauki do postępów konkretnych uczniów, a także komunikować się z ich rodzicami i pracownikami szkoły.
Nowością jest też możliwość wykorzystania w celach edukacyjnych popularnej wśród młodszego pokolenia użytkowników komputerów gry Minecraft. Edukacyjna edycja Minecrafta zyskała funkcję Code Builder, która ma ułatwiać graczom poznawanie podstaw i możliwości programowania. Funkcja Code Builder ma też ułatwiać wykorzystanie interfejsu gry Minecraft na potrzeby platform do nauki programowania takich jak Tynker i ScratchX. Możliwe jest też wykorzystanie nowej funkcjonalności w powiązaniu z MakeCode – platformą open-source firmy Microsoft. Roczna, darmowa wersja próbna edukacyjnej edycji Minecrafta wraz z rozszerzeniem Code Builder jest dostępna w ramach Windows 10 dla szkół i oferowana za pośrednictwem Sklepu Microsoft. Warto dodać, że Microsoft od 2014 roku jest właścicielem firmy Mojang AB, wydawcy gry Minecraft.
Nauczyciele zyskają też nowy zestaw narzędzi do tworzenia planów nauczania dla uczniów i współpracowników. Ma on wykorzystywać m.in. technologie trójwymiarowe i rzeczywistość rozszerzoną opartą na nowej funkcjonalności Windows 10 – View Mixed Reality.
Według zapowiedzi system Windows 10 S, pakiet aplikacji Office 365 z usługą Microsoft Teams, a także edukacyjna edycja gry Minecraft i Microsoft Intune mają stanowić kompletny pakiet programów dla sektora edukacji. Co ważne, pakiet Microsoft Office 365 dla Edukacji z usługą Microsoft Teams ma być dostępny dla szkół nieodpłatnie.
W ramach nowej strategii Microsoft dla sektora edukacji nauczyciele zyskają też nowy zestaw narzędzi do tworzenia planów nauczania dla uczniów i współpracowników. Ma on wykorzystywać m.in. technologie trójwymiarowe i rzeczywistość rozszerzoną opartą na nowej funkcjonalności Windows 10 – View Mixed Reality. Funkcje pozwalające przeglądać treści 3D i wykorzystywać je w tzw. rzeczywistości rozszerzonej przy użyciu typowej kamery zostanie wprowadzona do środowiska Windows 10 jeszcze w tym roku.