BranżaBiznesRynekPolecane tematy

Microsoft zapowiada nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli

Pracę uczniów i nauczycieli wspierać mają m.in. dedykowana wersja systemu Windows 10, narzędzia do pracy zespołowej i planowania toku nauczania, a także funkcje edukacyjne w grze Minecraft oraz rozwiązania oparte na rzeczywistości rozszerzonej. Microsoft wprowadzi również na rynek nową, skierowaną dla sektora edukacji linię komputerów osobistych.

Microsoft zapowiada nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli

Zdaniem przedstawicieli firmy Microsoft nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli, które pozwolą m.in. usprawnić działania edukacyjne. Jednym z takich rozwiązań ma być – zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności i bezpieczeństwa – wersja systemu operacyjnego Windows 10. Platforma Windows 10 S ma pozwalać m.in. na zablokowanie możliwości zainstalowania w systemie aplikacji innych, niż te pochodzące ze Sklepu Windows i zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Uruchamiane lokalnie aplikacje mają być też dodatkowo zabezpieczone. System Windows 10 S charakteryzować ma też m.in. funkcja szybkiego logowania.

Windows 10 S ma pozwalać m.in. na zablokowanie możliwości zainstalowania w systemie aplikacji innych, niż te pochodzące ze Sklepu Windows i zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa.

System Windows 10 S będzie dostarczany wraz z przeglądarką internetową Microsoft Edge, która również została wyposażone w nowe, zdaniem przedstawicieli Microsoft przydatne dla uczniów i nauczycieli, funkcje. Jedną z nowości jest Preview Bar. Funkcja ta ma ułatwiać poruszanie się po otwartych kartach przeglądarki. Przydatna ma być też funkcja Windows Ink pozwalająca na łatwe sporządzanie i udostępnianie notatek bezpośrednio na otwartych stronach internetowych. Z oficjalnych informacji wynika, że Windows 10 S będzie dostępny nieodpłatnie wszystkich szkół korzystających z komputerów z systemem Windows 10 Pro.

Przeczytaj również
Firmy TIMATE i Euvic IT przygotowały system wspierający bezpieczeństwo w szkołach

Jednocześnie, w gronie firm, które jako pierwsze wprowadzą na rynek komputery wyposażone w Windows 10 S znalazły się firmy: Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung i Toshiba. W kolejnych miesiącach oferta sprzętu dostarczanego z preinstalowaną wersją Windows 10 S ma być poszerzana – także o urządzenia klasy premium. Do tej klasy zaliczyć można również nowy komputer firmy Microsoft – Surface Laptop.

Edukacyjna edycja Minecrafta zyskała funkcję Code Builder, która ma ułatwiać graczom poznawanie podstaw i możliwości programowania.

Jeszcze w tym roku w ramach Sklepu Microsoft dostępne mają być nowe, zaprojektowane z myślą o środowisku lekcyjnym, aplikacje rozszerzające możliwości platformy Microsoft Teams. Platforma ta, w powiązaniu z rozwiązaniami opartymi na OneNote ma pozwalać na efektywne prowadzenie wielu działań edukacyjnych przy pomocy komputera. Według zapowiedzi nauczyciele będą mogli m.in. w łatwy sposób rozdawać uczniom materiały, oceniać ich pracę, dopasowywać poziom nauki do postępów konkretnych uczniów, a także komunikować się z ich rodzicami i pracownikami szkoły.

Microsoft zapowiada nowe rozwiązania dla uczniów i nauczycieli

Nowością jest też możliwość wykorzystania w celach edukacyjnych popularnej wśród młodszego pokolenia użytkowników komputerów gry Minecraft. Edukacyjna edycja Minecrafta zyskała funkcję Code Builder, która ma ułatwiać graczom poznawanie podstaw i możliwości programowania. Funkcja Code Builder ma też ułatwiać wykorzystanie interfejsu gry Minecraft na potrzeby platform do nauki programowania takich jak Tynker i ScratchX. Możliwe jest też wykorzystanie nowej funkcjonalności w powiązaniu z MakeCode – platformą open-source firmy Microsoft. Roczna, darmowa wersja próbna edukacyjnej edycji Minecrafta wraz z rozszerzeniem Code Builder jest dostępna w ramach Windows 10 dla szkół i oferowana za pośrednictwem Sklepu Microsoft. Warto dodać, że Microsoft od 2014 roku jest właścicielem firmy Mojang AB, wydawcy gry Minecraft.

Przeczytaj również
Dwie na trzy firmy przemysłowe korzystają z rozwiązań Smart Manufacturing

Nauczyciele zyskają też nowy zestaw narzędzi do tworzenia planów nauczania dla uczniów i współpracowników. Ma on wykorzystywać m.in. technologie trójwymiarowe i rzeczywistość rozszerzoną opartą na nowej funkcjonalności Windows 10 – View Mixed Reality.

Według zapowiedzi system Windows 10 S, pakiet aplikacji Office 365 z usługą Microsoft Teams, a także edukacyjna edycja gry Minecraft i Microsoft Intune mają stanowić kompletny pakiet programów dla sektora edukacji. Co ważne, pakiet Microsoft Office 365 dla Edukacji z usługą Microsoft Teams ma być dostępny dla szkół nieodpłatnie.

W ramach nowej strategii Microsoft dla sektora edukacji nauczyciele zyskają też nowy zestaw narzędzi do tworzenia planów nauczania dla uczniów i współpracowników. Ma on wykorzystywać m.in. technologie trójwymiarowe i rzeczywistość rozszerzoną opartą na nowej funkcjonalności Windows 10 – View Mixed Reality. Funkcje pozwalające przeglądać treści 3D i wykorzystywać je w tzw. rzeczywistości rozszerzonej przy użyciu typowej kamery zostanie wprowadzona do środowiska Windows 10 jeszcze w tym roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.