Pomysł z PolskiStartupyRynek

Insert Stonks – platforma do monetyzacji gier oparta na technologii blockchain

Zaawansowana infrastruktura do monetyzacji gier wykorzystująca rozwiązania web3 – to w świecie gamingu nowe, autorskie narzędzie, nad którym intensywnie pracuje polski startup Insert Stonks. Pod koniec ubiegłego roku spółka pozyskała ponad 2,5 mln zł w rundzie pre-seed od brytyjskiego funduszu FunFair Ventures, inwestującego w projekty wykorzystujące technologię blockchain. Obecnie firma rozbudowuje społeczność graczy i poszerza portfolio gier oraz przygotowuje się do kolejnej rundy finansowania.

Insert Stonks – platforma do monetyzacji gier oparta na technologii blockchain
Założyciele Insert Stonks, od lewej: Maciej Stachowiak CTO, Przemysław Wierzbicki CEO, Stanisław Frelek CPO

Rozwiązanie Insert Stonks tworzą dwie kompatybilne platformy: is_engine, która przeznaczona jest dla deweloperów gier oraz is_games skierowana dla graczy. Ta pierwsza to mocny, samoobsługowy interfejs API dla twórców gier, który umożliwia – bez dodatkowego kodowania – wdrażanie funkcji monetyzacji w grach i rozpoczęcie zarabiania w ciągu nawet kilkudziesięciu minut. Platforma ta dostępna jest zarówno dla niezależnych deweloperów, jak i twórców gier wysokobudżetowych (gry AAA). Jak zapewniają przedstawiciele startupu, dzięki zastosowanym w niej najnowocześniejszym rozwiązaniom można przyłączyć do infrastruktury praktycznie każdą grę. Z kolei wszystkie stworzone za pomocą is_engine zasoby cyfrowe, będą wymienialne na otwartym rynku. Dzięki otwartej gospodarce i swobodnemu przepływowi wartości, deweloperzy będą mogli również współpracować, wprowadzać wspólne gry, zasoby, czy konkursy. Ma to przyczynić się do znacznego uatrakcyjnienia doznań graczy, a tym samym również wzrostu popularności gier oraz wyższych zarobków ich twórców.

Z kolei dzięki is_games, gracze mogą zarabiać realne pieniądze grając w swoje ulubione gry – wystarczy zarejestrować się na platformie, aby korzystać z całej infrastruktury. Każde działanie w grze umieszczonej na tej platformie może być elementem, za którym stoi realna płatność. Oznacza to, że jeśli gracz grający w najpopularniejszą obecnie na platformie grę Counter-Strike: Global Offensive strzela do innego gracza, to deweloper, lub też sam gracz, może za to otrzymywać pieniądze w czasie rzeczywistym. Tak samo dzieje się w wypadku najprostszych gier dostępnych na platformie, takich jak np. Tetris. Gracz otrzymuje do dyspozycji portfel internetowy. Jak zapewniają twórcy rozwiązania, jest on przyjaznym nawet dla początkujących – bez problemów może z niego korzystać każdy gracz bez znajomości web3, ponieważ jest podobny do wszystkich systemów płatności występujących w grach. Co istotne nie ma też konieczności tworzenia oddzielnego portfela, rejestracji na giełdach czy przenoszenia posiadanej kryptowaluty. Gracze mogą natomiast zamienić swoje wygrane w grze na tokeny lub walutę fiducjarną (fiat currency), aby osiągnąć realny zysk. Insert Stonks stara się więc aktywnie popularyzować ideę gry dla przyjemności i zarabiania (P&E), a nie gry dla samego zarabiania (P2E).

Przeczytaj również
Microsoft przedłuży wsparcie technologiczne dla Ukrainy na 2023 rok

Wykorzystanie technologii blockchain

Startup proponuje szeroki zakres funkcji do zarabiania w grach, wykorzystując między innymi pełny potencjał DLT, czyli technologię rozproszonego rejestru opartą na blockchain, dzięki której wszystkie transakcje są zapisywane a same rejestry są całkowicie przejrzyste, bezpieczne i nieusuwalne. Ponieważ wszystkie strony mają dostęp do tych samych danych, technologię blockchain bardzo trudno jest zhakować, zmienić lub dokonać za jej pomocą oszustwa.

Gracze mogą mieć prawdziwą własność nad zasobami cyfrowymi i być nagradzani za swój czas i umiejętności dzięki najnowocześniejszym modelom monetyzacji wykorzystującymi web3. Spersonalizowany zestaw narzędzi sprawia, że deweloperzy mogą łatwiej niż kiedykolwiek budować prawdziwie otwarte gospodarki ze swoich gier, bez potrzeby dodatkowego kodowania, przekonują specjaliści Insert Stonks.

Obecnie na platformie znajduje się ponad 20 gier w tym m.in. wspomniany już popularny w Polsce Counter-Strike: Global Offensive oraz klasyki jak Temple Run 2 czy Tetris. Kolejne gry są w trakcie podłączania. Spółka współpracuje obecnie z prawie 20 deweloperami i firmami deweloperskimi.

2,5 mln zł dofinansowania od FunFair Ventures

Jak zapewniają przedstawiciele Insert Stonks, na świecie jest tylko kilka takich projektów, wszystkie na podobnym poziomie zaawansowania ponieważ obecnie trwa walka o miano pioniera czy market leadera w obszarze łączenia tradycyjnego gamingu z gamingiem web3. Pomysł polskiego startupu doceniono już w międzynarodowym świecie gamingu oraz blockchain – udziałowcem spółki został bowiem brytyjski fundusz FunFair Ventures wspierający oraz inwestujący w projekty znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju i wykorzystujące technologię blockchain. Fundusz ten zainwestował w rozwiązanie Polaków 2,5 mln zł.

Przeczytaj również
Trendy 21: HOT OR NOT dla SEKTORA TELEKOMUNIKACYJNEGO

„Zainwestowaliśmy w Insert Stonks ponieważ wierzymy, że infrastruktura do monetyzacji gier jest przyszłościowym rozwiązaniem w świecie gamingu, naturalnym dalszym krokiem w rozwoju branży. Tego typu infrastruktury, wykorzystujące zaawansowane rozwiązania web.3 pojawiły się na świecie dopiero kilka lat temu, więc wciąż trwają prace nad rozwojem tego segmentu rynku. Jesteśmy przekonani, że Insert Stonks będzie w przyszłości znaczącą platformą do monetyzacji gier na świecie, a my chcemy uczestniczyć w tym wzroście” – stwierdził Michael O’Connor dyrektor finansowy FunFair Ventures.

Warto dodać, że spółka posiada też szerokie grono międzynarodowych, renomowanych doradców, którzy wspierają ją w rozbudowie funkcjonalności oraz promocji infrastruktury. Do tego grona  należą obecnie: Mohit Kirpalani (technolog komputerowy będący strategicznym doradcą globalnych firm z sektora fintech i blockchain); Fred Thiel (dyrektor generalny Marathon Digital Holdings); Cole Diamond (współzałożyciel Coinsquare i Tetra Trust Company, dwóch czołowych kanadyjskich firm kryptowalutowych); Michael O’Connor (dyrektor finansowy FunFair Technologies); Daniel Friedman (współtwórca sukcesu Cardano) oraz Marcello Mari (prezes SingularityDAO).

Kto stoi za tym rozwiązaniem?

Współzałożyciele Insert Stonks to trzech przedsiębiorców mających duże doświadczenie zarówno w prowadzeniu oraz skalowaniu biznesu, jak i w gamingu, kryptowalutach czy w programowaniu. Przemysław Wierzbicki, będący CEO w startupie, to producent filmowy i multimedialny, autor scenariuszy do gier oraz artysta zajmujący się profesjonalnie dźwiękiem. Stworzył firmę BBI Media, która wyrosła na znaczącą na rynku polskim firmę zajmującą się profesjonalnie dubbinigiem. Od kilku lat aktywnie inwestuje na rynku kryptowalut. Drugi ze współzałożycieli, Stanisław Frelek to zapalony gracz komputerowy z dużą wiedzą w zakresie kryptowalut. Współtworzył oraz jako CEO przez 5 lat zarządzał firmą, która miała w portfelu kilka tysięcy nieruchomości na wynajem, do sprzedaży, ale też inwestycyjnych. Stworzył też i zrealizował strategiczny koncept nowatorskiego produktu, jakim jest kompleks bezobsługowych mini-apartamentów w centrum Warszawy. W Insert Stonks pełni funkcję CPO. Z kolei Maciej Stachowiak, trzeci ze współzałożycieli, posiada ponad 25-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania obliczeniowego dużej skali, w tym dla nowych mediów SaaS, platform kognitywnych oraz firm z sektora medTech. Stworzył pierwszy w Polsce klaster biznesowy ICT. Od samego początku aktywnie śledzi rozwój projektów blockchain. Pracował dla największych firm farmaceutycznych na świecie, ale przygotowywał też systemy raportowania dla największych globalnych firm doradczych. Ma dogłębną wiedzę na temat sieci neuronowych i analizy przetwarzania języka naturalnego, a w Insert Stonks pełni funkcję CTO.

Przeczytaj również
Citrix: Nie zatrzymamy tempa zmian w kulturze i sposobie pracy

Plany na przyszłość

Startup jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju oraz publikacji kolejnych gier i budowania społeczności graczy. Ich liczba systematycznie rośnie – w samym grudniu powiększyła się o 340%. Do końca 2023 roku przedstawiciele startupu zakładają zwiększenie liczby graczy do 100 tys., gier do 100, a także pozyskanie 10 dużych sponsorów. Obecnie Insert Stonks prowadzi rozmowy z kilkoma potencjalnymi sponsorami.

„Insert Stonks systematycznie rośnie i mamy nadzieję, że do końca 2023 roku będziemy jedną z wiodących platform oferujących zarabianie na grach na świecie. Chcemy, aby na naszej platformie były ciekawe i angażujące gry, ponieważ idea P&E (play and earn) jest dla nas bardzo istotna. Obecnie intensywnie pracujemy nad dołączeniem kolejnych gier oraz rozbudowie środowiska graczy, co znacznie przyśpieszy i wzmocni proces rozwoju naszej infrastruktury. Przygotowujemy się też do kolejnej rundy finansowania, dzięki której nasz wzrost będzie jeszcze bardziej dynamiczny. Obecnie jesteśmy w fazie wstępnych rozmów z potencjalnymi inwestorami” – podsumowuje Przemysław Wierzbicki, współzałożyciel oraz CEO Insert Stonks.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *