BiznesRynek

Badawcza infrastruktura 5G na Politechnice Łódzkiej już działa

Digital Innovation Hub 5G – konsorcjum zrzeszające Instytut Łączności-Państwowy InstytutBadawczy, Politechnikę Łódzką, a także firmy Ericsson i Fundingbox – uruchomiło badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej. Wkrótce, hub ten zapewnić ma mikro, małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do specjalistycznej infrastruktury umożliwiającej testowanie rozwiązań wykorzystujących tę technologię.

Badawcza infrastruktura 5G na Politechnice Łódzkiej już działa

Digital Innovation Hub 5G ma zapewniać ekosystem łączący dostawców i odbiorców technologii 5G oraz pośredniczyć między przedsiębiorstwami będącymi klientami a dostawcami technologii i ośrodkami badawczo-rozwojowymi wyspecjalizowanymi w rozwiązaniach 5G. To także pierwsza taka inicjatywa powstająca w Polsce.
Digital Innovation Hub 5G stanowi część sieci europejskich hubów innowacji cyfrowych. Projekt zrealizowano dzięki inicjatywie oraz środkom z Ministerstwa Rozwoju.

Sieć piątej generacji to rozwiązanie istotne dla rozwoju gospodarczego kraju oraz polskich przedsiębiorców. „Technologia 5G to szerszy horyzont sposobów działania. Pozwala ona skokowy przyrost prędkości transmisji danych poprzez sieć komórkową. Jej zastosowanie jest więc szansą na wiele innowacyjnych rozwiązań związanych między innymi z tworzeniem inteligentnych miast i budynków, czy też w takich dziedzinach, które czekają na swoje odkrycie. Dlatego niezmiernie cieszy, że wszyscy potencjalni beneficjenci tego rozwiązania – przedsiębiorcy na progu sięgnięcia po innowacje cyfrowe, doświadczeni dostawcy takich usług, a także naukowcy i studenci będą mogli integrować się dzięki DIH5G i razem działać” – podkreśla wiceprezes rady ministrów, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Infrastruktura DIH5G

Jedną z firm uczestniczących w procesie tworzenia DIH5G jest Ericsson, który w ramach projektu dostarczył radiową sieć dostępową (RAN). Pracuje ona na częstotliwościach 700MHz (4G) oraz 3.5GHz (5G), a składa się z czterech instalacji dachowych zbudowanych na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Jak informują przedstawiciele hubu, w najbliższych miesiącach zintegrowana zostanie piąta stacja bazowa tzw. ZeroSite, czyli lampa uliczna z wbudowanym nadajnikiem LTE. Ponadto wdrożono również oprogramowanie sieci rdzeniowej oraz system zarządzania firmy Ericsson.

Elementem DIH5G będzie również sieć społecznościowa, którą zbuduje z kolei firma Fundingbox. Ma ona zapewnić dostęp do możliwości ubiegania się o  dofinansowanie oraz usługi doradcze dla przedsiębiorstw. W kolejnych fazach projekt zakłada budowę i przetestowanie rozwiązań z obszaru e-health przez Politechnikę Łódzką oraz dronów i security przez Instytut Łączności. Infrastruktura DIH5G ma być także w przyszłości dostępna dla przedsiębiorców, administracji publicznej oraz studentów Politechniki Łódzkiej w celu testowania możliwości technologii 5G i jej zastosowań.

„Potencjał ekonomicznego i społecznego rozwoju technologii 5G będzie przetestowany i wykorzystany w ramach Hubu Innowacji Cyfrowej. Dostępny dla pomysłodawców jest ogromną szansą na konkurencyjność rozwiązań polskich firm jakie mogą znaleźć się na rynku wraz z upowszechnieniem technologii 5G” – podkreśla Martin Mellor, Country Manager firmy Ericsson w Polsce.

Politechnika Łódzka jako model małego miasta

Politechnikę Łódzką tworzy społeczność około dwudziestu tysięcy studentów oraz pracowników funkcjonujących w kampusie, obejmującym zróżnicowaną zabudowę i teren parkowy. Jak przekonują eksperci, takie środowisko stanowi dobry model małego miasta o rozbudowanej infrastrukturze i pozwolić ma między innymi, na testowanie rozwiązań typu inteligentny kampus czy inteligentne miasto (Smart City).

„Sieć pilotażowa będzie służyć badaczom, studentom i przedsiębiorcom we wspólnej przestrzeni, co pozwoli na kreatywne i synergiczne wykorzystanie jej na rzecz rozwoju systemów 5G i ich zastosowań w Przemyśle 4.0. Będzie temu również sprzyjać współpraca z naukowcami reprezentującymi 12 dyscyplin naukowych rozwijanych na Uczelni” – tłumaczy rektor Politechniki Łódzkiej – profesor Sławomir Wiak.

Skorzysta także sektor MMŚP

Specjaliści twierdzą, że uruchomiona właśnie platforma testowa stanowi bardzo ważny krok w kierunku rozwoju  i wdrożenia sieci 5G w Polsce – dzięki niemu będzie możliwe bowiem zsynchronizowanie wysiłków różnych podmiotów w zakresie rozwoju tego rozwiązania. „Platforma umożliwi testowanie rozwiązań ważnych dla administracji publicznej (np. tych w obszarze cyberbezpieczeństwa, ściśle związanych z nową regulacją cyberbezpieczeństwa 5G w Polsce), a także dla  MMŚP, które będą mogły instalować i testować swoje aplikacje. Natomiast dzięki ulokowaniu rozwiązania w kampusie Politechniki Łódzkiej zostanie  otwarty kanał współpracy między nauką i przemysłem” – mówi dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.

Polskie Huby Innowacji Cyfrowej powstające we współpracy z Ministerstwem Rozwoju są szansą dla firm poszukujących sposobu aby zapoznać się z możliwościami nowych technologii i wykorzystać ja na potrzeby tworzenia nowych produktów i usług. „DIH5G jako punkt kompleksowej obsługi, wesprze w eksperymentach technologię 5G, zapewniając jednocześnie wsparcie biznesowe, możliwości finansowania oraz networking w największym europejskim ekosystemie DIH” – podsumowuje Tomasz Mazuryk, prezes zarządu Fundingbox Accelerator Sp. z o.o.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *