PracaBranża ITRynek

Jaka jest przyszłość kobiet w firmach informatycznych i technologicznych?

Badania wskazują, że coraz więcej kobiet pracuje w IT, branży obsadzanej do tej pory głównie przez mężczyzn. W 2015 roku stanowiły one 25% pracowników społeczności IT, a obecnie liczba specjalistek w tym sektorze wzrosła do ok. 30% – wskazuje No Fluff Jobs Insights w raporcie „Kobiety w IT 2020”. I choć nadal przeważają programiści, deweloperzy, architekci, to już dla przykładu stanowisko testera zostało zdominowane przez kobiety. Mało tego, nawet 60% pytanych pań deklaruje zainteresowanie pracą w sektorze – wynika to z szybkiej możliwość rozwoju oraz większych perspektywy. Dodatkowo, według ankiet Fundacji Carrots, programistki, testerki i menedżerki odczuwają też większą satysfakcję z pracy i są równo traktowane.

Jaka jest przyszłość kobiet w firmach informatycznych i technologicznych?

Jak wskazuje raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy, kobiety stanowią 57% polskich studentów, a w wypadku uczelni o kierunkach technicznych ich udział jest mniejszy i wynosi 36%. Na kierunkach informatycznych kobiety zajmują z kolei jedynie 15% miejsc. Jednak dane te nie przesądzają o niskim udziale kobiet w branży, bo jak się okazuje, nawet 42% specjalistek IT przebranżowiła się z kierunków ścisłych, przyrodniczych, nauk społecznych lub humanistycznych. Bardzo często też zdobyte wykształcenie nie daje absolwentkom uczelni wyższych aż takiego zadowolenia, jakie odnajdują w branży IT po wspomnianym przebranżowieniu się. Co ciekawe, badania Fundacji Carrots pokazują, że 72% specjalistek IT jest bardziej usatysfakcjonowana swoją pracą, niż kobiety wykonujące inne zawody (55%).

Kompetencje miękkie takie jak m.in. umiejętność współpracy w grupie, komunikatywność, dobra organizacja czasu, są obecnie niezwykle pożądane w branży IT. Dlatego też osoby po przebranżowieniu się dobrze odnajdują się w nowej roli, posiadając często niszowe w sektorze kompetencje lub umiejętności i tym samym umacniając swoją pozycję w nowej pracy, uważają specjaliści.

Kobiety w IT trzymają się razem

Kobiety w branży IT umacniają swoją pozycję także poprzez liczne inicjatywy, zrzeszenia, fundacje i organizacje, w których nawzajem mogą się wspierać. Geek Girls Carrots czy Women in Technology – to przykłady prężnie działających organizacji, których naczelnym celem jest wsparcie kobiet w sektorze technologicznym. Coraz więcej uczestniczek przyciągają też szkolenia, kursy lub konferencje skupione na tematach IT.

„To szalenie ważne, aby kobiety nie czuły się samotne w branży IT. Organizowane są liczne wydarzenia i inicjatywy, które zrzeszają z roku na rok coraz więcej uczestniczek, pokazują nowe możliwości i przede wszystkim dają świadectwo kobiet w IT. Dzięki takim inicjatywom wiele kobiet decyduje się na zmianę swojej dotychczasowej pracy na IT” – mówi Dagmara Modrzejewska, Senior Service Management Consultant  z Capgemini.

Polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – to dokładnie tyle samo co ich koledzy z branży. Są więc dobrze dopasowane do zapotrzebowania rynku IT, ale jednocześnie znacznie bardziej krytyczne wobec siebie. Często też nie wierzą w swoje możliwości, uważają eksperci rynku. Wszelkie inicjatywy, których zadaniem jest wspieranie kobiet z branży, odgrywają zatem ogromne znaczenie.

Obowiązki zawodowe i wychowywanie dzieci

Kobiety, decydując się na pracę w branży IT, bardzo często biorą pod uwagę kwestie elastyczności pracy. Dostępność modelu pracy zdalnej lub też w dogodnym systemie godzinowym, jest dla wielu – zwłaszcza mam – przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, nawet 77% badanych specjalistek IT ma możliwość pracy z domu, co jest znacznym ułatwieniem zwłaszcza dla osób godzących pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.

Jedną z firm, w której pracujący rodzice otrzymują możliwość pogodzenia życia zawodowego z prywatnym jest Capgemini. „Oferujemy swoim pracownikom na wielu stanowiskach m.in. elastyczne godziny pracy, czy też  możliwość pracy z domu, uwzględniamy także potrzeby najmłodszych, oferując im np. lekcje programowania, co się świetnie sprawdza. Przy okazji dziecko ma możliwość lepszego zrozumienia pracy swojego rodzica” – zapewnia Dagmara Modrzejewska.

Spośród badanych specjalistek IT posiadających dzieci, 56% ocenia pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi jako łatwe. W wypadku innych branż tylko 44% badanych zgadza się z tym stwierdzeniem – wynika z raportu „Kobiety w IT 2018” Fundacji Carrots.

Wyzwaniem brak wzorców

Jak już wspomniano, jednym z powodów, dla którego panie decydują się na pracę w IT są stosunkowo dobre zarobki, jednak pensja wcale nie jest najważniejszym aspektem, który kobiety biorą pod uwagę decydując się na pracę w IT. Według badania No Fluff Jobs, to możliwość rozwoju oraz dobra atmosfera są kluczowymi czynnikami przyciągającymi chętne do pracy. Z “Badania Społeczności IT 2020” Bulldogjob.pl, wynika, że właśnie dobra atmosfera i relatywnie niski poziom stresu w branży IT to raczej norma, a więc dla wielu jest to po prostu wymarzone miejsce do pracy, doskonalenia i rozwoju.

Polem do ciągłego rozwoju i pracy jest natomiast zachęcenie młodych dziewczyn do zainteresowania się kierunkami rozwoju w stronę nowych technologii, ponieważ wciąż brakuje im odpowiednich wzorców. „Dużym wyzwaniem jest brak wzorców – kobiet, które w sektorze technologiczno-informatycznym osiągnęły sukces. Sytuacji, w których prezentuje się takie autorytety jest niezwykle mało zarówno w mediach, jak i w szkołach. To duży problem. Okazuje się bowiem, że dziewczyny chętniej decydują się na takie zawody, które dobrze znają. Należy zastanowić się zatem w jaki sposób możemy dostarczać takich wzorców – trzeba to robić w sposób świadomy, zrównoważony, by zmieniać świadomość społeczną” – podsumowuje dr Bianka Siwińska, CEO Perspektywy Education Foundation.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *